"Včera (ve středu) zasedla výběrová komise, ta své jednání ukončila a dnes dopoledne mi předá závěr svého jednání, předpokládám, že včetně příslušných doporučení. Já se s nimi dopoledne seznámím, a pokud nedojde k nečemu, co nejsme schopni předvídat, tak bych učinil rozhodnutí, které oznámím zítra (v pátek) na tiskové konferenci," řekl Hamáček později novinářům.

Vítěz výběrového řízení nahradí Tomáše Tuhého, který se ve čtvrtek ujal funkce velvyslance České republiky na Slovensku. Řízením policie je dočasně pověřen první náměstek Martin Vondrášek.

Hamáček vyhlásil výběrové řízení na nástupce Tuhého 12. listopadu. Lhůta pro podání přihlášek skončila minulý čtvrtek. V komisi u výběrového řízení zasedli náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký.

Tuhý ve funkci skončil na konci října. Vyloučil, že by na jeho odchod někdo z politiků vyvíjel nátlak. To odmítl i Hamáček. Mandát v úřadu policejního prezidenta měl Tuhému vypršet v dubnu příštího roku. Opozice v souvislosti se změnami v čele policie upozorňuje na střet zájmů v případě vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO).