Na dotaz, zda je možné v zahraniční politice skloubit prosazování ekonomických zájmů s obhajobou lidských práv, Švejnar řekl: „Zastávám tento názor. Je to naše tradice. Když se podíváme, jak funguje většina demokratických zemí, tak je to přesně tak." Podle něj například ministři západních zemi se svými čínskými protějšky nejprve mluví o lidských právech a teprve poté o obchodu. Připomněl také aktivitu Německa při osvobození bývalého oligarchy Michaila Chodorkovského, který byl loni propuštěn z ruského vězení.

Rozpolcené vystupování

Kriticky se prezidentský kandidát Švejnar, který se ve volbě v roce 2008 neúspěšně utkal s prezidentem Václavem Klausem, vyjádřil také k vystupování českých zástupců v unii. „Česká vláda je někdy jednak rozpolcená, což je špatně, a jednak se snaží dělat politiku, která není v duchu EU. To je nesprávný přístup. Měli bychom přejít z pozice, kdy jsme pasivní nebo negativně zaměření vůči EU, a být sebevědomým a aktivním hráčem," uvedl Švejnar. Dobrým příkladem jsou podle něj například Poláci.

Jako příklad špatného přístupu k unii označil renomovaný ekonom například váhavý postoj české vlády při schvalování protiruských sankcí. „Ten signál byl hrozný. Země, u kterých by všichni očekávali, že budou nejvíc razantní, poučené svým historickým údělem, byly ty, které byly nejváhavější. To bylo do nebe volající," konstatoval Švejnar.

Švejnar v současnosti neuvažuje, že by se angažoval v české politice, ale v budoucnu tuto možnost neodmítá. „Otázka je, jestli nastane situace, kdy by to bylo potřebné a možné," poznamenal. S žádnou politickou stranou nyní nespolupracuje.