Spojenectví ODS a ČSSD v Brně, Ostravě, Plzni, Jihlavě a dalších městech voliči berou jako podraz. Nejostřeji to vnímají v Praze, kde tyto strany vyšachovaly vítěznou TOP 09 a ujmou se vlády nad metropolí s 50miliardovým rozpočtem. V jejím čele stane 66letý uznávaný gynekolog Bohuslav Svoboda, který se stal členem ODS teprve nedávno.

Koalice ODS a ČSSD je hotovou věcí. Zlé jazyky tvrdí, že už několik týdnů. Nicméně na vaši hlavu se teď snášejí výčitky jak ze strany šéfa ODS Nečase, jeho protějšku z ČSSD Sobotky, nemluvě o TOP 09. Čím si ten odpor vysvětlujete?
Já tomu ne úplně rozumím. Protože co je smyslem politiky? Vyhrát volby? Prvoplánově ano, ale hlavním cílem je získat takový koaliční potenciál, abyste mohli realizovat svoje záměry. Proč nevzbudilo takovou vlnu nevole, když nesestavil vládu Jiří Paroubek, který vyhrál volby?

Asi proto, že Paroubkův styl odmítali jak voliči ODS, tak ČSSD. Zato Zdeňka Tůmu si v čele magistrátu přála většina Pražanů. A hlavně na pražské radnici nechtěli starou ODS, ale naopak změnu. Proč jste šli proti jejich vůli?
Já ale tu starou ODS nepředstavuji. My jsme ve volbách dostali poměrně silný mandát jenom proto, že jsme jasně říkali, co nabízíme, to znamená otevřenou, komunikující, moderní, evropskou stranu. Tento slib splníme.

Proč se do toho plnění chcete pustit s ČSSD, nikoli s vítěznou TOP 09, která stojí napravo od vás?
Ale já nevím, kde vlastně stojí. My jsme se o to spojení pokusili, ale ona se chovala nestandardně. Nejdříve čekala na rozhodnutí soudu, pak se ihned chtěla zasnoubit s ČSSD a nabídla jí neskutečně výhodnou dohodu.

O nic lepší než vy, ba dokonce o jednoho radního méně.
Jak to víte? Veřejně možná, ale neoficiálně šli tak daleko, že sociálním demokratům nabídli většinu v radě, všechny silové resorty a dokonce byli ochotni obětovat i primátorský post.

A nezdá se vám, že by vyjednavači ČSSD museli být padlí na hlavu, kdyby na to nekývli?
ČSSD je strana, která má nějakou tradici i zkušenost a bojí se toho, co je nejisté. Vždyť v TOP 09 nikoho neznáme, tam jsou lidé, kteří čerstvě vstoupili do politiky, nebo v ní naopak v jiném tričku byli dlouho a mají za sebou nějakou minulost. Asi se kolegové z ČSSD báli, že by to s takovou stranou nemuselo fungovat tak, jak by mělo.

Vy mluvíte o tradici, Pražané to většinově vnímají jako kmotrovské vazby mezi letitými známými z ODS a ČSSD.
Proto je v koaliční smlouvě řada bodů, které by je měly přetrhat. Pravda je, že neumím dát dopředu žádné záruky. Mohu jen říct, počkejme, jestli po ustavení nové radnice očekávané kroky skutečně učiníme.

KMOTRY VYMETEME, MÁME NA TO SMLOUVU

Jak chcete zamezit pevným byznysovým vazbám, třeba mezi budoucím radním Radkem Lohynským a Ondřejem Palounkem, který ze zákulisí ovládá Prahu 4? Víte vůbec o tom?
Vím, kdo je kdo. Ale vybírat jsem mohl jen z 19 zvolených zastupitelů. Se všemi jsem hovořil a snažil jsem se kandidáty do rady sladit, aby byli nejen profesně a mentálně zdatní, ale tvořili i fungující tým.

To je podle vás dostačující záruka?
My radnici otevřeme tak, aby všechna její rozhodnutí byla veřejná, kontrolovatelná a dohledatelná. Výběrová řízení musejí mít elektronickou podobu a bude z nich vyloučena každá firma s neprůhlednou majetkovou strukturou. Každý občan má totiž právo vědět, kdo utrácí městské, tedy jeho peníze. Pak také automaticky zmizí většina obav z nějakých nekalých kšeftů.

Pokud byste přesto odhalil nějaké nekalosti, budete trestat padni komu padni?
Kdyby se nastavenému systému někdo vzepřel, pak jsou dvě možnosti. Buď zahájení trestního stíhání nebo v politické rovině odvolání.V okamžiku, kdybych měl pošpinit svůj štít a přikrýt jím nějakou levotu, tak rovnou říkám: já v té funkci nemusím být.

Vidíte, a přesto ani vaše jméno není zárukou pro důvěru představitelů TOP 09. Její šéf Karel Schwarzenberg řekl, že v noci na úterý, kdy jste na klinice uzavřeli s ČSSD smlouvu, byla „potracena naděje pro Prahu“ a místopředseda Miroslav Kalousek budoucí spojenectví nazval „kmotrovskou koalicí korupčního kartelu“.
To je rozdíl. Kníže je velmi vtipný člověk a jeho humor se mi líbí. Když říkal, že jsme v noci grilovali, tak je to téměř pravda. My jsme si objednali čínu, ohřívali si ji a nabírali plastovými vidličkami, takový jsme měli hlad. Zasmát se lze i jeho výroku o potratu, i když k těm nedochází v porodnici, ale na gynekologii. V případě pana Kalouska použiji slova své babičky, která vždycky tvrdila, že každý si má nejdříve zamést před vlastním prahem.

PROGRAM SPLNÍME, UŠETŘÍME NA INVESTICÍCH

Tak pojďme zametat před tím vaším. Když jsem pročítala koaliční smlouvu, napadlo mě, jestli vás ta čínská kuchyně nějak výrazně neovlivnila.
Já jsem čínu neměl, v noci jsem nejedl.

V tom případě jste z obliga. On ten program totiž vypadá, jako byste ho opsali od komunistů.
V kterých bodech?

Téměř ve všech. Smlouva obsahuje například jízdné zdarma pro děti do 15 let, 500 nových míst v domovech pro seniory, pro učitele každoročně 300 milionů navíc, hřiště za 50 milionů, nový kampus pro vysokoškoláky, 50 km nových cyklostezek, lékárenské pohotovosti v každém obvodě. Kde na to chcete vzít?
Kdyby se podařilo ušetřit deset procent prostředků v investicích, kde cena byla proti dobrým mravům, tak prostředky na naše záměry najdeme. To jsou vize za stovky milionů. Velké investiční akce se ale počítají na miliardy.

Výstavba trasy D metra určitě nebude stát pár milionů.
Metro do toho nepatří. Tam může dojít k nějakému zdržení. Nikoli zastavení, ale zpomalení. Nemá smysl si namlouvat, že opatření centrální vlády se Prahy nedotknou a že se celkový objem prostředků pro metropoli zachová.

Tím spíš se ptám, proč slibujete tak nereálné věci? Nebo to byl jen ústupek ČSSD a vy předem víte, že jejich body nesplníte?
To vůbec, když si přečtete program ODS, tak jsme prosadili určitě 80 procent našich záměrů. Na komunální úrovni mluvit o levici a pravici je velmi obtížné. Jde o politiku pro obyvatele města, tam se neprobírají mise do Afghánistánu nebo jiná zásadní celostátní rozhodnutí. Proto žertem říkám, že rozdíl mezi levicovým a pravicovým je v tom, že pravice chce jízdné zdarma do čísla x a levice prosazuje x plus 1.

Do jaké míry může velká koalice v Praze ovlivnit už tak napjaté vztahy ve vládě mezi ODS a TOP 09?
Nemyslím, že by to mohlo vnitrokoaliční vztahy nějak dlouhodobě narušit. Celostátní politika je jiná než komunální. Já jsem ohromně pyšný, že Prahu všichni vnímají tak výjimečně, jako samostatný stát, jehož vláda bude mít dalekosáhlé dopady a může vést až k zhroucení republiky. Je to hezké, že je Praha opticky takhle mocná, ale sorry, ve skutečnosti není.

VZDĚLÁNÍ JE KLÍČOVÉ

Co vnímáte jako svoji osobní prioritu?
Oblast vzdělávání, vědy a výzkumu vnímám strašně silně. Vlastně proto jsem šel do komunální politiky, s programem v tomto segmentu jsem se zpočátku zviditelnil. Teprve pak mě žádali, abych se vyjadřoval k dalším otázkám a než se týden sešel s týdnem, nabídli mi kandidaturu na primátora. Například všichni vědí, že pokud chceme Karlovu univerzitu a techniku udržet na vysoké úrovni a přilákat zahraniční studenty, musíme vybudovat vysokoškolský kampus. Praha ty pozemky má a jde o to, aby je udržela, komerčně nezpeněžila, ale dala ne tento bohulibý účel. Stačí se podívat na Brno, kde touto cestou šli a dnes jsou v některých segmentech dál než Praha.

Dočkají se i středoškoláci modernějších budov a vybavení?
Špatný je především princip, že škola je financovaná podle toho, kolik studentů přijímá, takže všude jsou přeplněné učebny. Přitom ideální kapacita třídy je 23 žáků a k tomu přidejme moderní pomůcky i metody výuky. To vše je ale pouhý nástroj. Mne především zajímá, jaké jsou výstupy. Jako proděkan lékařské fakulty jsem moc dobře věděl, že jedničkář z jednoho gymnázia odpovídá znalostem trojkaře z jiného.

Takže proti vůli ministra školství chcete jako primátor prosadit srovnávací žebříčky středních škol?
Nepochybně, to je totiž alfa a omega celé věci. Kdybych to velmi zjednodušil, tak školy musí být seřazeny podle kvality do nějakého pořadí. A ta informace bude veřejná. Promítne se to v tom, že školy z první dvacítky si budou moci vybírat úplně jiné žáky a že také za nimi budou klidně děti dojíždět přes celou Prahu. Špičkové školy magistrát ocení, takže budou mít víc peněz na odměny pedagogům i lepší vybavení. A ostatní se budou snažit je dohnat.

UMĚLEC NA ZADÁNÍ NEHLEDÍ

Bude v metropoli Kaplického blob?
Ale já jsem nikdy nestavěl do popředí blob jako takový. To je otázka vztahu Prahy k moderní architektuře a umění vůbec. Pokud se ji Praha nenaučí přijímat, tak zemře a zůstane jakýmsi skanzenem. Vždyť kdyby Praha nepřipustila v minulosti vývoj, tak tu bude jen gotika. Proto jsem otevřel diskusi o Kaplického knihovně. Položil jsem otázku: Chceme se otevřít novým architektonickým proudům, nebo skončit u Tančícího domu? Není možné o umění rozhodovat na základě administrativního procesu. Vezměte si, že blob byl smeten na základě toho, že nevyhověl nějakým podmínkám výběrového řízení.

Předně primátor Bém přece nemohl dopustit, aby se prezident Klaus přivazoval řetězy k bagrům.
To já bych se s ním klidně do výměny názorů pustil. Ale zpátky k soutěži. Zatímco české právo trvá na dodržení původního zadání, mezinárodní jeho změnu připouští. Víte proč? Špičkovému umělci je přece úplně jedno, co mu zadali. Pohlédne na město, něco tam vidí a musí to namalovat. To je umění. Naopak průměrný architekt má zadání, podle tabulek přesně namaluje projekt a hotovo.

Vy jako primátor budete chtít v Praze Kaplického knihovnu?
Hlavně chci, aby každé výběrové řízení na umění v Praze bylo otevřené a o vítězi rozhodovalo jen to, zda je projekt dobrý, nebo špatný. A pak to také musí někdo zaplatit. Blob není stavba, která by se dala řešit z rozpočtu města. Jestli na ni stát najde peníze, Praha dá pozemek. Budou-li splněny tyto podmínky, za sebe říkám knihovně ano.

Druhým předvolebním hitem bylo Trojmezí. Platí, že bude zastavěno jen přes vaši mrtvolu?
Obsahuje to koaliční smlouva, i když nebylo jednoduché tuto pasáž prosadit. Trojmezí by mělo být veřejným prostorem, kde by se lidé rádi setkávali. Což zahrnuje i parkoviště pro vozíčkáře, letní restaurace, lavičky. A to je zase širší otázka. Řada studií říká, že tvrdost a asociálnost dnešní společnosti je daná tím, že zmizela místa pro přirozené potkávání a komunikaci. Buď lidé bydlí v osamocených vilách s plotem nebo na anonymních sídlištích.

Budete chtít, aby příští čtyři roky o tváři Prahy rozhodoval nějaký autoritativní architekt?
Je to jedna z variant, jinou pak je zadávání úkolů ad hoc pro jednotlivé projekty. Já v tomto ohledu budu naprosto poslouchat odborníky z dané oblasti. Mám řadu kamarádů mezi architekty, mezi příbuznými zase umělce, takže mám k tomuto světu blízko. Vím proto, že když se hovoří o urbanistice, tak tam nenajdete dva stejné názory. Já jsem pro hledání konsensu. Celkově ale platí, že v Praze už by se neměly stavět další výškové budovy. Měli bychom se soustředit na prostory, v nichž se žije, bydlí a chodí do práce.