Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místopředseda Nejvyššího soudu Fiala: Svoboda není chytat zloděje, ale nekrást

/ROZHOVOR, VIDEO/ Funguje u nás právo tak, aby měli lidé pocit, že žijí ve společnosti, která usiluje o spravedlnost? Nebo tu máme jen několik tisíc soudců, kteří se drží paragrafů a nehledí na to, zda jejich rozsudky nepřinášejí veřejnosti víc frustrace, než je zdrávo? O složitých cestách práva hovořil Deník s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou. 

20.5.2018 49
SDÍLEJ:

Místopředseda Nejvyššího soudu České republiky Roman FialaFoto: Deník / Martin Divíšek

Roman Fiala patří k soudcům, kteří často opouštějí zdi své pracovny a diskutují s veřejností, ať už prostřednictvím odborných seminářů, sympozií, statí nebo rozhovorů v médiích. Při několika podobných příležitostech jsem si uvědomila, jak je právě takováto aktivita mužů a žen v taláru důležitá.

Obyčejný smrtelník se v tisících paragrafů ztrácí a nevyzná se v nich. Cílem legislativců a soudců jako tvůrců právního řádu by mělo být toto měnit. Proč to tak není?

Soudci by se asi bránili konstatování, že jsou tvůrci práva, neboť jsou těmi, kdo ho vykládají a používají na konkrétní situace. Dokonce i já, který jsem se podílel na tvorbě některých právních předpisů, si myslím, že je lépe, když právo vytváří někdo jiný než soudci.

Dovolím si polemizovat, neboť podle mého laického názoru jsou soudci svými verdikty rozhodujícími tvůrci práva, pochopitelně nikoli z legislativního hlediska, ale z pohledu právního vědomí, akceptace právního systému.

Přijmu-li tento obrat, soudci by měli vytvářet právo ve smyslu vytváření spravedlnosti. Dojde-li k porušení práva, měli by najít správnou právní normu, která takovou situaci upravuje, sdělit, co bylo překročeno a jak to má být napraveno. Pokud je norma nesrozumitelná, nepochopitelná nebo vysloveně špatná, měli by sami spravedlnost nalézt. Existují také momenty, kdy jsou okolnosti zákonem neupravené, nebo ne zcela vymezené, a v tom případě soudci zaplňují mezery v právu. Tam skutečně už jakousi normu vytvářejí.

Opravdu to dělají?

Myslím, že čím dál víc ano. Nelze ale říct, že když to dělají, je to vždycky správně. Kdysi se hodně mluvilo o formálním, nebo materiálním přístupu k právu, k jeho výkladu a používání. Přičemž dlouhodobě se říkalo, že ten přirozenoprávní, materiální přístup je daleko lepší, neboť akcentuje osobnost soudce, jeho morální povědomí a neformalistický vztah k právu.

Mělo se za to, že je to lepší, serióznější a bližší přístup ke spravedlnosti. Je však třeba si uvědomit, že právo má nejen technický ráz, ale také normotvorný význam. To znamená, že každý občan má vědět, jak se v obdobné situaci zachovají ti druzí. A když právo poruší, jak se s ním bude zacházet u soudu.

Jenže v posledních letech není v České republice příliš naplňováno ani jedno z toho. Jeden z autorů naší ústavy, profesor Vojtěch Cepl, byl příznivcem systému, kde hraje osobnost soudce klíčovou roli, neboť aktivně nalézá spravedlnost a pak své rozhodnutí umí také zdůvodnit. Takových soudců ale mnoho není, nebo se mýlím?

Na jedné straně s tím souhlasím a mnohdy to také sám takto dělám. Na straně druhé nabízím argumenty pro opačný pohled. Vezměte si, že se stane velmi podobný pracovní úraz v továrnách v Brně a v Plzni. Dva soudci budou řešit spor o náhradu škody. Není dost dobře možné, aby to posuzovali jen na základě svého pocitu spravedlnosti.

Musí existovat jasná pravidla, podle nichž při stejném poškození zdraví bude podobně odškodněn dělník v Brně i Plzni. Proto musí mít právo charakter informačního systému, který každému umožní předvídat, jak konkrétní situace za určitých okolností dopadne. Tedy aby existovala předvídatelnost rozhodování soudu, neboť to je součást spravedlnosti. Nejde jen o to, aby to bylo spravedlivé v tom jednotlivém případě, ale aby to bylo spravedlivé pro všechny stejně, aby se někomu nedostávalo lepšího a jinému horšího zacházení.

A to je moje druhá námitka, která jde přímo za vámi jako místopředsedou Nejvyššího soudu, který má mimo jiné za úkol sjednocování judikatury. Copak snad běžně nedochází k rozdílným soudním závěrům, takže u jednoho soudu člověk odejde za stejný zločin s podmínkou, zatímco u jiného se dvěma roky natvrdo?

Pokud byste se chtěla bavit o trestním právu, tak se musím omluvit, neboť to není můj obor. Celý život se věnuji občanskému právu se specializací na právo dědické. Jednotnost výkladu, to, čemu se říká interpretace a aplikace čili výklad a použití, je ovšem stejné u trestního i občanského práva. Na Nejvyšším soudu máme za úkol u každé věci jednak spravedlivě posoudit konkrétní případ, jednak plnit roli sjednocovatele práva. To znamená, že hlídáme, aby se nedělaly úkroky stranou. My musíme dbát na předvídatelnost jako základní prvek fungování systému. Jsem upřímně nerad, když slýchám o tzv. průlomových rozhodnutích, která bortí všechno, co dosud platilo. Ono to může vypadat hezky v konkrétním případě, ale obecně to může způsobit úplný rozvrat systému a nespravedlnost ve vztahu k mnoha jiným.

Nejvyšší soud ale přece nemá žádnou pravomoc, aby verdikt opravil. Jeho jediným nástrojem jsou judikáty, které naznačují, že v případném dovolání bude neúspěšná ta strana, která na ně nedbala. Nebo můžete dělat něco jiného?

Rozpor s judikaturou je jedním z důvodů přípustnosti dovolání. Pokud soudce rozhodne jinak, než je ustálená praxe Nejvyššího soudu, může se jedna ze stran dovolat právě k nám. Navíc když zjistíme, že dva soudy v podobné kauze rozhodly jinak, můžeme vydat sjednocující stanovisko. Víme, že pražský soud rozhodl takto, ostravský jinak, a my řekneme, jaký verdikt je správný.

Jaký to má praktický dopad?

Má to precedentální význam. Pracují s tím advokáti a soudy z 90 procent rozhodují podle našich judikátů a stanovisek. Když na ně soudy nedbají, je to takřka jistý důvod pro odvolání k vyšší instanci či dovolání k Nejvyššímu soudu. A také ke zrušení rozhodnutí, které rozbourává předvídatelnost výkladu práva.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Kateřina Perknerová

20.5.2018 VSTUP DO DISKUSE 49
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti oční optiky Optik / Optička - Nymburk. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Vaše optika, stabilní a zároveň dynamicky se rozvíjející česká společnost. Stavíme na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům na všech našich stávajících 50ti pobočkách v České republice. , , Optik / Optička, , Požadujeme:, , • Vzdělání v oboru oční optik nebo adekvátní praxi, • Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, • Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , • Spolupráce s optometristou a řešení široké škály klientských případů, • Zodpovědnost za celkový chod prodejny, • Poskytování poradenství zákazníkům, • Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, , Nabízíme:, , • Silné zázemí stabilní české společnosti, • Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, • Velkou podporu na počátku spolupráce, • Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, • Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, • Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - nymburk, . Informace: Veronika Pokorná, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 28 000 Kč

Optometristé Optometrista/tka - Třebíč. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Vaše optika, stabilní a zároveň dynamicky se rozvíjející česká společnost. Stavíme na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům na všech našich stávajících 50ti pobočkách v České republice. , , Aktuálně hledáme nové kolegy na pozice Optometristka / Optometrista , , Požadujeme:, , • VŠ vzdělání v oboru optometrie, • Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, • Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , • Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, • Vyšetření a měření zraku klienta, • Aplikace kontaktních čoček a jiné, • Poskytování poradenství zákazníkům, • Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, • Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , • Silné zázemí stabilní české společnosti, • Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, • Velkou podporu na počátku spolupráce, • Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, • Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, • Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy. Pracoviště: Třebíč, . Informace: Veronika Pokorná, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ TECHNIK/-ČKA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SERVISNÍ TECHNIK/-ČKA jednoúčelových strojů, - pracoviště Divec, - nástup možný ihned nebo dle dohody, - Požadujeme: elektro vzdělání, vyhláška elektro č. 50/78 Sb. § 6, samostatnost, znalost výkresové dokumentace, znalost AJ nutná, znalost dalších jazyků výhodou, - Životopisy zasílejte na e-mail: jobs@svmetal.cz , - Informace o firmě naleznete na www.svmetal.cz. Pracoviště: Sv metal spol.s r.o., 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Veronika Antalová, +420 778 477 089.

Obchod - Prodavačka na čerp. stanici 25 000 Kč

Na čerpací stanici KM-Prona na 15. km dálnice D1 (u sjezdu na Velké Popovice) přijmeme prodavačku - obsluhu čerpací stanice. Práce na směny krátký/dlouhý týden, možné i na brigádu.


Taťána Malá
AKTUALIZOVÁNO
21 17

Zeman se sešel s budoucími ministry. Neodcházím s pláčem, řekla Malá

Malenovický hrad po rekonstrukci
69

Malenovický hrad opět otevřel brány, návštěvníci ho doslova oblehli

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Knihovna Václava Havla zůstane v Ostrovní. Ústavní soud zamítl Bakalovu stížnost

Už v roce 2011 si podnikatel Zdeněk Bakala umínil, který je v nemilosti prezidenta Miloše Zemana, že Knihovnu Václava Havla inspirovanou první českou hlavou státu přesune blíž Pražskému hradu. Jenže letitý spor o rekonstrukci domu na Loretánském náměstí stále nekončí.

Estragon má v kuchyni co říct. Léčí, ale hlavně chutná

Estragon – koření proslulé hlavně ve francouzské kuchyni, koření, které běžným pokrmům dodá patřičný šarm. Není ale neznámé ani v našich kuchyních. Cesta na talíř však trvala estragonu poměrně dlouho: pochází z centrální Asie, už od nepaměti se používá jako léčivá bylina, která měla léčit uštknutí hadem, bolesti zubů nebo třeba mor.

Rusko zvyšuje věk odchodu do důchodu. Přes 40 procent mužů se ho nedožije

Zatímco Rusko žije mistrovstvím světa ve fotbale, ruská vláda přistoupila k nepopulárnímu opatření. Rozhodla o penzijní reformě, v rámci které se zvýší věk odchodu do starobního důchodu o pět let pro muže a o osm pro ženy. Ruský prezident Vladimir Putin přitom před několika lety prohlásil, že dokud bude prezidentem, tato hranice se nikdy nezvýší.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT