Podle něj některá vyjádření vlády ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet podporuje, připomínají dobu normalizace.

"V souvislosti s 50. výročím chceme řadou aktivit připomenout veřejnosti, že svoboda slova, svobodná média a demokracie nejsou nic samozřejmého, že si je každá generace musí vybojovat znova," řekl Bělobrádek.

Akci nazvanou "Týden svobody" zahájí v pondělí debata na téma Svoboda slova, následovat budou pietní akty u pomníčků obětí invaze z roku 1968, vzpomínky na masovou emigraci po vojenském zásahu proti pražskému jaru a rozhovory s politiky, které propojí výročí okupace s aktuálním děním.

"Mělo by se ukázat, že svoboda slova a svobodná média jsou základem. Nestačí mít parlament ten měly i režimy, které byly nesvobodné, jak komunisté, tak nacisté. Vidíme i dnes režimy, které mají parlamenty, ale bez svobody slova nedávají smysl," řekl Bělobrádek.

Lidovci také hodlají podpořit české členství v EU a v NATO a vymezit se proti vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). "Chceme ukázat, že naše členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii je pojistkou pro demokratické směřování. Chceme upozornit veřejnost, že slovník, některé postupy a nápady současné vlády a komunistů, kteří ji podporují, nebezpečně připomínají neblahou dobu normalizace," řekl Bělobrádek.