Nejvýraznější postavou z čela kandidátek koalice Svobodní a Soukromníci (SaS) je majitel loterijní společnosti Synot a senátor zvolený za soukromníky Ivo Valenta, který by měl být jedničkou ve Zlínském kraji. Pokud se však nestihne včas přestěhovat do Zlína z Monaka, kde měl dosud trvalé bydliště, nahradí ho Tomáš Pajonk.

Koalice zatím vznikly v Ústeckém, Královéhradeckém, Středočeském, Pardubickém, Zlínském, Jihomoravském a Karlovarském kraji. „Dalšími, kde jednáme, jsou Plzeňský, Liberecký a Moravskoslezský. V Olomouci, na Vysočině a v jižních Čechách jdeme samostatně," řekl Bajer.

SaS chce podle předsedy Strany svobodných občanů a europoslance Petra Macha být alternativou, u které se nemusí bát voliči propadlého hlasu. „Není to účelové spojenectví, naše strany mají na zásadní věci velmi podobné pohledy, podobně se díváme na témata od migrace, po daně a hospodaření státu, obcí a krajů," řekl.

Kampaň se má v regionech lišit a reagovat na konkrétní problémy, obecně však jde oběma subjektům o úspornější krajské úřady, účinnější pomoc obcím a snaha zbavit kraje a tamní nemocnice dluhů. V sedmi krajích, kde už je domluvena spolupráce, bude kampaň stát zhruba 30 milionů korun. „Větší část dává strana soukromníků, dále finance od členů a podporovatelů," uvedl Bajer.