Letošní volby do Senátu ale přinesly i zajímavé souboje některých známých jmen. Velmi netradiční byl hlavně souboj bratrů Smoljakových ve volebním obvodu Praha 9. Vyhrál známější z obou bratrů – David – který obhajuje senátorský post v barvách koalice STAN+Pirátů+ TOP a do druhého kola jde se ziskem téměř 43 procent hlasů. Doprovodí ho známý vojenský historik a šéf Památníku Lidice Eduard Stehlík v barvách koalice ODS a KDU-ČSL (získal přes 30%).  Filip Smoljak za volební stranu PRO Zdraví získal jen 3,5 procenta hlasů. 

Mediálně zajímavý souboj se odehrál i na Vysočině a části jižních Čech. V obvodu Pelhřimov do druhého kola zamíří místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který svůj mandát obhajuje. Měl proti sobě někdejšího sociálního demokrata a herce Vítězslava Jandáka, který však letos kandidoval za ANO. U voličů mu to ale neprospělo. Jandák skončil s odstupem až čtvrtý, z druhého místa se o místo v Senátu popere za obvod Pelhřimov Jaroslav Chalupský za Svobodné.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci k výsledkům krajských a senátních voleb v Průhonicích.
Krajské volby ovládlo ANO, vyhráno ale nemá. ČSSD a komunisté propadli

Neuspěl ani politik, kterému podle náznaků dal svůj hlas prezident Miloš Zeman. Šéf nemocnice Motol Miloslav Ludvík (koalice ČSSD a ANO) skončil v obvodu Praha 5 až třetí. O místo v horní komoře se zde utkají Michael Žantovský (ODS+STAN+TOP 09 se ziskem 39,63 %) a stávající senátor advokát Václav Láska (klub SEN 21 se ziskem 37,44). 

Napínavé druhé kolo senátních voleb

Napínavé bude druhé kolo například v obvodu Zlín, kde postupují stávající senátor Tomáš Goláň (SEN 21) a proti němu známý oční chirurg a majitel několika klinik Pavel Stodůlka, který kandiduje jako nezávislý.  To nedaleko – v obvodě Uherské Hradiště – postupuje do druhého kola obhajující senátor Ivo Valenta (Soukromníci). O místo v horní komoře se popere s lidovcem Josefem Bazalou. Jejich výsledek z 1. kola je přitom skoro stejný, cca 31%.  

Miroslava Němcová ve volebním štábu ODS.
Senátní volby: Do druhého kola se dostali především zástupci ANO a STAN

Velký debakl zažil v barvách Trikolory někdejší nezávislý senátor a ředitel TV Nova Vladimír Železný. V obvodu Znojmo získal jen asi tři procenta hlasů. Senátorkou nebude ani scénáristka a dramaturgyně Jiřina Rosáková (manželka moderátora Jana Rosáka), která v obvodu Příbram za Zelené a SEN 21 získala necelých pět procent. 

Politický comeback se nepovede ani bývalému ministrovi dopravy za ANO Antonínu Prachařovi (kandidoval jako nezávislý) – v obvodu Přerov postupuje do druhého kola obhajující Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Petr Vrána (ANO). Ze známějších tváří už se do Senátu nepodívá ani stávající senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), který na Kladně skončil až šestý. Z prvního místa se o hlasy voličů na Kladensku bude ucházet Adéla Šípová za Piráty.