Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Tým, který zkoumá kmenové buňky, má podle ní dobré výsledky. Za jednu z příčin současné kauzy považuje všeobecný odpor, který v Česku panuje proti všem novým léčebným metodám a především proti kmenovým buňkám. Chce se také bránit soudně. České televizi řekla, že podá žalobu na poškození dobrého jména, ale neupřesnila, proti komu.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš ji formálně odvolal už v úterý, jeho rozhodnutí měla potvrdit rada ústavu. Jednání bylo podle mluvčího ústavu Tomáše Staňka bouřlivé. Syková se ho neúčastnila. Drahoš řekl, že pověření vedením ústavu bude v nejbližších dnech řešit akademická rada. Na ředitele ústavu bude vypsán konkurz. Drahoš nařídil také finanční audit ústavu, kontrola tam zřejmě zamíří příští týden.

Syková nevidí žádný důvod pro to, aby se kvůli kauze vzdala senátorského křesla. "Já svoji funkci v Senátu plním dobře, aspoň se to domnívám. Podpořilo mě již dříve písemně kolem 20 senátorů a také si to projednám se senátním klubem, ale myslím, že tam těžko může někdo odvolávat," uvedla jednasedmdesátiletá vědkyně.

Už ve středu rezignovala na členství a funkci první místopředsedkyně ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vyzval ji k tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zatímco prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý. V roce 2013 udělil uznávané specialistce na výzkum mozku a kmenových buněk státní vyznamenání - medaili Za zásluhy. Dnes doporučila Sykové, aby zvážila své členství v radě, výzkumná rada Technologické agentury ČR.

Sponzorský dar

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od pacientů s ALS peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii má být ze zákona bezplatná. Peníze na klinickou studii poskytuje klinická firma, která je jejím zadavatelem. Pojišťovny na ni nepřispívají, mohou ale dát dary, tak jako firmy.

Pacienti, kteří v motolské nemocnici chtěli podstoupit experimentální léčbu, platili podle ČT většinou částku 150.000 korun jako sponzorský dar. Televize ale podle Sykové nedala do reportáže ty pacienty, kteří léčbu chválili, nebo nic neplatili. Proto si Syková myslí, že jde o účelovou kampaň, která poškodila výzkum i pacienty.