Zatím prozkoumal obsah 145 z 500 děl. U pěti z nich zjistil, že se ve více než 50 procentech textu shodují s jinými pracemi. Univerzita zatím nedovede říci, co to znamená, případům se bude věnovat, řekl dnes novinářům rektor ZČU Josef Průša. Na ZČU dál probíhá řízení o odebírání titulů.

„Většina dosud prověřených rigorózních prací měla nulovou shodu s jinými texty, pak jich bylo pár tak do pěti procent, jedna práce měla 20 procent stejného textu s jiným a pět jich mělo více než polovinu totožnou,“ uvedl.

Zatím ale podle něj není jasné, co to přesně znamená a ani to, kdo případně od koho práci opsal. Mezi prověřenými rigorózními pracemi byly například dvě, kdy autor první měl shodných 57 procent textu z práce druhé a ta měla totožných 75 procent z první práce. „Budeme se tomu muset věnovat,“ dodal rektor.

Kompletní prověření všech 500 prací, po jejichž obhajobě získali dotyční titul JUDr., by mohlo podle jeho odhadu být hotovo zhruba za dva měsíce. Nechat prozkoumat obsah prací doporučila před časem ZČU akreditační komise. ZČU proto odeslala práce do Brna, kde je prověřuje speciální systém na odhalování plagiátů.

Řízení o odebrání pokračují

Podle Průši také dál pokračuje řízení o odebírání titulů. Původní dokončení stanovené na půlku srpna, kdy mělo být jasné, komu má být titul odebrán, se posunul. „Konečný výstup mohl být k dispozici do začátku akademického roku. Zatím je jasné, že ze sedmi bakalářů bude zastaveno správní řízení ve čtyřech případech, další tři se prověřují,“ uvedl rektor. Z devíti adeptů na ztrátu titulu Ph.D. bude řízení zastaveno u třech, u dvou už univerzita kývla na odebrání a u dalších čtyř dále materiály prověřuje. Prověřují se také problematičtí držitelé titulu Mgr. a JUDr. Celkem 12 oslovených si zatím dopisy o zahájení správního řízení nevyzvedlo, univerzita proto využije služeb ministerstva vnitra, aby zjistila aktuální adresu dotyčných.

Na univerzitě se dnes také už podruhé sešla etická komise. Pětičlenný tým má odpovědět zejména na to, zda svým jednáním bývalé vedení poškodilo i studenty, jichž se zpochybnění studia týká. Na dnešní schůzku si komisaři pozvali hlavní aktéry kauzy ze skupiny minulého vedení, bývalého děkana Jaroslava Zachariáše a exproděkany Ivana Tomažiče a Milana Kindla. Kindl se omluvil, nepřijde.