Kulturní domy, sokolovny a kdejaké další taneční sály jsou až do března zamluvené. Plesy pořádají spolky, školy, města, firmy i velké podniky. „Musíme to tady nachystat tak, aby byla celá plesová sezona na úrovni. Kulturní dům celý generálně uklidíme, nachystáme parkety, vyzdobíme sál,“ řekl ředitel hodonínského kulturního domu Zdeněk Grombiřík. Plesová sezona tady začne příští sobotu plesem zdejšího městského úřadu a potrvá až do března.

Dobrá zábava

Šňůra plesů je podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka vhodně načasovanou zábavou. „Je to součást tradice, protože toto roční období je vždycky zasvěceno setkávání lidí při slavnostnějších příležitostech amá to svůj význam. Lidé nemají moc jiných aktivit. Je zima, a tak se scházejí na společenských událostech. A trochu noblesy mají lidé rádi,“ uvedl Brančík.

Leoš Kakáč z Petrovic zvládne letos asi tři plesy. „Moc netančím, spíš si povídám s přáteli,“ podotkl muž. Nejradši má hasičský v Petrovicích. Sám totiž s ohněm bojuje. „Nijak zvlášť se na to nechystám. Je to, jako bychom šli s kamarády do hospody,“ dodal.

„Dřív jsem chodil na plesy pravidelně, ale teď je moc práce. Pokud to je ale možné, tak jdu,“ řekl zase třiadvacetiletý instalatér Roman Jakubiček z Dubňan na Hodonínsku. Letos se chystá na dubňanský ples sportovců, láká ho i ples hodonínské stavební školy a místního gymnázia. Někteří lidé se postupně o „plesání“ přestali zajímat. Podle nich nejsou plesy už to co kdysi. „Dřív jsem na plesy chodila. Ale jejich úroveň začala na Vyškovsku postupně upadat. Proto už teď na žádné nechodím,“ uvedla třeba Gabriela Kubinská z Vyškova. Proto v některých městech existují speciální taneční školy pro lidi, kteří si chtějí na plesech opravdu zatančit. A pokud možno, všechny společenské tance. Například v Hodoníně se lidé na plesovou sezonu připravují v tanečním kurzu pro dospělé. „Je to šest let stará novinka. Organizujeme i speciální ples s živou kapelou. Proč? Protože jsme zjistili, že plesů, které nabízejí příležitost zatančit si všechny tance, není mnoho,“ řekl ředitel kulturního domu Grombiřík.

Vyhlášený je například ples brněnské Masarykovy univerzity. „Je to zároveň i oslava založení univerzity a prostor pro společenské setkání členů akademické obce, vyučujících, studentů i absolventů,“ řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Program je takový, aby si všichni přišli na své. Zahraje cimbálová muzika i živá taneční kapela. Letos bude ples už podeváté. Sedmadvacátého ledna se bude tančit ve všech prostorách brněnského Besedního domu.

Bohatší na venkově?

Na vesnicích a v malých obcích jsou oblíbené plesy různých spolků, většinou s bohatou tombolou. „Právě se chystám na myslivecký ples, který bude o víkendu v Božicích. Doufám ale, že v tombole nevyhraji divočáka. Nevěděla bych, co s ním,“ směje se mladá žena z Brna. Své plesy organizují i vinaři. Například osmnáctého ledna pořádá město Hustopeče svůj vinařský ples. „Hustopeče jsou městem dobrého vína, proto vinařský ples. A letos bude obzvlášť reprezentativní,“ slibuje místostarosta města Jiří Teplý.

„Výzdobu nám dělá scénograf z Prahy, pozváni jsou vinaři z Rakouska a slovenské Modry. V tombole bude plno vína a vinařských pomůcek,“ doplnil Teplý.

Jsou i lidé, kteří takové zábavě nepřišli na chuť. „Mě na plesech nikdo neuvidí,“ uvedla Jarka Všetičková z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. „Teď se ale chystám synovi na polonézu. To jsou ale dva plesy za celou dobu, co tady bydlím. Dávám přednost country,“ dodala.

Žena na plese v kalhotách? Módní návrhářka není proti

Většina žen chce na plesech oslnit. Nechávají si šít atypické drahé róby, chtějí zaujmout muže a být krásnější než ty druhé.

Známá módní návrhářka Marie Zelená, která obléká i dívky ze soutěže Česká miss, ženám pro tuto plesovou sezonu doporučuje šaty z lesklých materiálů. „Módní jsou šaty se stříbrnými a zlatými odlesky. Modely ale nemusí být nějak složité, moderní je jednoduchost,“ řekla Zelená, která ušila národní i společenské šaty například pro Evu Čerešňákovou na soutěž Miss Earth 2007.

Pokud jde o vrchní díl šatů, návrhářka doporučuje hluboký výstřih a jako doplněk pouze náušnice. Oblíbená je vkusně zvolená brož.

Momentálně je velmi populární také černá barva a kratší střih šatů. Na ples prý žena může jít v klasických koktejlových šatech a ani když přijde v kalhotách, ostatní hosté se neurazí. „V současné době je hodně plesů, kde se ani tolik netančí. Ty mohou ženy klidně navštívit v elegantních tmavých kalhotách,“ tvrdí návrhářka Zelená.

Jiná situace je ale u tradičních hasičských nebo mysliveckých plesů. Tam se většinou tancuje hodně. Žena by měla mít při této příležitosti delší róbu. „Muž nosí oblek a extravagantní oděv jeho partnerky by jistě nebyl vhodný. Volnou ruku pochopitelně nechává ve výběru oděvu při maškarních plesech.

Majitelka taneční školy Martina Svobodová říká:

Televize přilákala další lidi

Majitelka jedné z brněnských tanečních škol Martina Svobodová si ani v plesové sezoně nemůže stěžovat na nedostatek klientů. Podle ní za to mohou televizní taneční soutěže.

Kdy je o taneční kurzy největší zájem?

Většinou po dovolených, v září a v říjnu. Ale tím nemyslím kurzy pro středoškoláky. Ty prožívají menší úpadek, protože mladí lidé je většinou navštěvují spíš z donucení rodičů. Dospělí ale mají o tancování velký zájem.

Čím si to vysvětlujete?

Je to zásluhou televize. Lidemse líbí taneční soutěže populárních osobností a chtějí umět tančit jako oni. Mnoho našich účastníků se mi přiznalo, že je televize v konečnémrozhodování hodně ovlivnila.Otancování mají největší zájem páry ve věku od dvaceti do čtyřiceti pěti let.

Jaké tance jsou nejoblíbenější?

Většinou čača, jive a také jihoamerické tance. Ty jsou velmi moderní a žádané. Tradiční polka a valčík jsou poměrně jednoduché, nedělají našim klientům velké potíže. Unás se za osmnáct set korun naučí pár během deseti lekcí až čtrnáct tanců.

Ustupuje zájem o kurzy během plesové sezony?

Myslím, že zájem neklesá. Nedávno se knámdokonce přihlásili pětasedmdesátiletí manželé. Dotáhli to až mezi mírně pokročilé. Při tanci totiž nezáleží ani tak na věku jako na celkové vitalitě.