Druhého stupně by mohla podle meteorologů dosáhnout hladina na Klabavě (říčka pramení a protéká středními Brdy) na Berounsku. Podle vodohospodářů jsou v současné době vodní stavy a průtoky na tocích ve správě státního podniku Povodí Vltavy v mezích dlouhodobých průměrů. Na Příbramsku vlivem tání stouply hladiny všech význačnějších toků, kterými jsou Litavka, Klabava, Skalice nebo Kocába a Mastník.

„Vodohospodářský dispečink Povodí Vltavy, státní podnik trvale situaci monitoruje,“ uvádí se na webových stránkách podniku. Meteorologové vydali varování, týkající se prozatím Plzeňského kraje. Další situace bude záviset na vývoji počasí.

Všechny nádrže jsou upuštěné

Už v průběhu týdne vlivem vyšších teplot odtálo značné množství sněhu. Tání mírně zvedlo hladiny vodních toků i na Příbramsku. Tající sníh rozkolísal hladiny Litavky, ale i Skalice nebo Padrťského potoka (Klabavy).

Podle Českého meteorologického ústavu lze předpokládat o víkendu, že i nadále bude tání pozvolné a ani předpokládaná intenzita srážek by neměla situaci výrazněji komplikovat. Na některých tocích může hladina vystoupat na první, možná i na druhý povodňový stupeň. Podle předpovědi se má od příštího týdne ochlazovat.

Vodohospodáři jsou na jarní tání připraveni. „Už druhý měsíc upouštíme všechny nádrže. Jejich retenční prostory jsou zcela prázdné,“ řekla Deníku Petra Krainová, mluvčí státního podniku Povodí Vltavy. Upuštěny jsou nejenom nádrže na Vltavské kaskádě, ale i vodní nádrže ve Vojenském újezdu Brdy.

„Hladiny se na některých tocích mírně zvedaly, ale nijak významně, zatím je situace dobrá. Pochopitelně, že bude záležet na dalším vývoji počasí,“ dodala mluvčí Povodí Vltavy.

Sněhová pokrývka na Příbramsku vlivem tání klesla na více než polovinu. Místy zmizel sníh zcela. V Rožmitále bylo v pátek 20 centimetrů sněhu, přičemž nejvyšší sněhová vrstva byla 48 centimetrů. „Stále je však ve sněhu značné množství vody. Na metru čtverečním plochy je ho asi 70 litrů,“ konstatoval Hubert Hoyer, správce rožmitálské meteorologické stranice.

Kolem 40 centimetrů i více sněhu stále leží v Brdech. V místech, kam mohly sluneční paprsky, mizí ale sníh i z nejvyššího brdského vrcholu Tok. Místy tam začíná být vidět i vřes, za to v porostech, kam nemůže slunce, není úbytek sněhu tak patrný.

VÝSTRAHA ČHMÚ

Naše území ovlivňuje nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Hluboká tlaková níže bude postupovat z Biskajského zálivu nad Dánsko a s ní spojený frontální systém ovlivní od jihozápadu počasí u nás. Maximální teploty v sobotu i v neděli vystoupí na 5 až 10 st.C. Během neděle a noci na pondělí spadne až 8 mm srážek.

Spadlé srážky v kombinaci s vyššími teplotami vzduchu budou způsobovat další odtávání sněhové pokrývky. Vzhledem k předpokládané situaci očekáváme další mírné vzestupy s ojedinělou možností dosažení 1.SPA. Na Radbuze, Úhlavě a Klabavě nelze vyloučit ani dosažení 2. SPA.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

• Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

• Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha

Únor v roce 2009

Podobné počasí panovalo přesně před rokem. Kolem 25. února 2009 v noci mrzlo, občas padal sníh. V tu dobu dokonce pomáhal s odklízením sněhu na Rožmitálsku buldozer. Teploty se na konci února přes den pohybovaly k plus 8 až 11°C a tání zvedalo hladiny toků. Ve vyšších polohách Brd ale leželo ještě po 10. březnu asi 60 centimetrů sně­hu.

V nižších oblastech na Příbramsku byly zbytky sněhu. Ještě více sněhu však leželo nahoře v Brdech ke konci března. Velké tání v Brdech nastalo až prvního dubna. Voda vloni při jarním tání nezpůsobila větší problémy.

Velká voda začíná komplikovat dopravu na Mladoboleslavsku

Mladá Boleslav – Pozvolné soupání řeky Jizery, výrazné zrychlení jejího průtoku, stále vylitá Klenice v Mladé Boleslavi a první zatopené silnice. Tak to během soboty vypadalo na Mladoboleslavsku.

Zatopení domů v blízkosti vodních toků v současné době nehrozí. Pozor si ovšem musí dávat řidič. Na polích totiž stále leží obrovské množství sněhu, který právě taje. Příkopy na většině míst už vodu nepobírají a ta se dostává až na silnici. Tak je tomu například na křižovatce ve směru od Dolních Stakor ve směru na Bakov nad Jizerou, u odbočky na Kosmonosy. Voda stojí v silnici těsně za zatáčkou. Rychlost je zde přenosným dopravním značením snížena až na 40 km/h. O problému na silnici včas informuje dopravní značení.

Lidé míří ke Klenici

Běžně má řeka Klenice šířku svého koryta jen pár metrů. Již několik dní ovšem vytvořila jedno velké jezero u Městského koupaliště v Jičínské ulici. Stejně tak rozvodněná je i v lesoparku Štěpánka. Celý víkend tam proudily doslova davy lidí, mající chuť si velkou vodu vyfotit. „Takhle to tady vypadá skoro každý rok. Myslím, že ještě může být hůř. I přes most se zatím dá chodit, tak bych se ničeho velkého nebál,“ řekl Petr Vašina, který si rozvodněnou řeku chodí fotografovat pravidelně.

Klid v současné době hlásí Jizera v celém svém toku na Mladoboleslavsku. Podle sobotního měření dosahovala hladina v Bakově nad Jizerouv sobotu v pravé poledne 217 centimetrů. V Předměřicích nad Jizerou pak 194 centimetrů.