„Nazpívat tohle normální člověk, tak už o něm čtete v médiích jako o neonacistovi nejhrubšího zrna,“ poznamenal ke klipu člověk, který na píseň upozornil. Rapper Dário se skladbou „Tanvald je moje město” budí vášně, které poprvé ve městě vypluly na povrch minulý měsíc.

Starosta Petr Polák tehdy situaci přirovnal k Varnsdorfu či Novému Boru.
„Nejsou to plané obavy. Situace v Tanvaldu je skutečně špatná a osobně se skutečně obávám toho, že by se mohla vyhrotit jako v Rumburku nebo Novém Boru. Je to časovaná bomba. Máme obavy, aby nevybuchla jako ve Šluknovském výběžku,“ vysvětloval starosta.

Rapper: kopačka, hlava, pěst

„Jsem tvoje noční můra, jsem černej pes, kterej si de pro tebe,“ rapuje Dário, aby pokračoval s tím, že dotyčnému, poté, co ho vytáhne z márnice, uřízne hlavu, tu položí matce k nohám a poté jí vyrve srdce, aby se jí otevřel nový svět.

„Jsem tanvaldskej vládce, kterej ti kůži sedře… kopačka, hlava, pěst – já jsem Dário, kterej ti zlomí hubu … já jsem tanvaldskej rváč,“ pokračuje kontroverzní text, doprovázený fotografií urostlého Roma. Končí? V podstatě až romanticky.

„Tohle snad ani není možné. To je trochu moc,“ jen vydechla po poslechu skladby, která je volně přístupná na internetu Blanka z Tanvaldu.
Pravdou je, že i mnohé mezinárodní hvězdy rapu používají ve svých textech násilná témata. „A mladí u nás se jim chtějí vyrovnat,“ popsala Eva Gáborová z občanského sdružení Roma Tanvald, které se snaží situaci ve městě zklidňovat. „Řešila jsem případ tohoto mladíka - jeho chování ve městě. Byly v tom jen holky. Dário se několikrát zúčastnil našich akcí a nikdy s ním žádný problém nebyl,“ doplnila Gáborová.

Psycholog: to je válka

Znepokojení nad textem romského autora vyjádřil ale známý psycholog Jeroným Klimeš.

Sám celou problematiku na severu Čech bedlivě sleduje. „A jsem z toho velice znepokojen. Protože ty potyčky se nedějí jen ve Varnsdorfu a Novém Boru. Tam jsou jen nejvíce vidět,“ poznamenal Klimeš, který pravidelně dává komentáře tiskovinám nebo televizi. Jádro problému vidí v nastavené legislativě a pseudosociální politice.

A jak by to vypadalo v Tanvaldu a jiných podobných městech, kdyby se nastalá situace dlouhodobě neřešila a měla mít stoupající tendenci? Podle Jeronýma Klimeše je největší nebezpečí v tom, že na těchto územích začnou vznikat velké etnicky uzavřené komunity, které budou stále sílit.

Psycholog Jeroným Klimeš po poslechnutí písně: Je to vyhlášení války

„Toto je de facto vyhlášení války z jeho strany. A to, že jednotlivci vyhlašují válku, je známka, že se cítí dostatečně silní na to, aby ji mohli vést.

Tato změna v rétorice Romů ukazuje, že se mění časy, že můžeme očekávat když ne občanskou válku, tak alespoň potyčky s partami a vůči nim spontánně vznikající domobranu z obou stran - jak ze strany Romů, tak bílých.”

Policie: YouTube nehlídáme

Policie ČR server Youtube, kde se inkriminovaná skladba nachází, vlastně nekontroluje. „Server je americký. Těžko tak můžeme dokázat autora. Tento server navíc plně respektuje svobodu projevu, nepovažuje nic za trestný čin, což mu zaručuje americká ústava a různé její dodatky,“ vysvětlila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie. I podle jejích slov je však klip přinejmenším „divoký“.

Rap pochází z Afriky, masově ale prorazil až v USA. Texty směřují povětšinou k sociálním oblastem, není divu, že rap se stal hudbou třeba i černošských gangů, na jejichž existenci narážejí i mladí rapeři z Tanvaldu.

„My jako sdružení ale nechceme, aby ve městě byl problém s dětskými gangy, hlídáme si to. Pokud se doslechneme o někom, kdo by se snažil zakládat gang, okamžitě to řešíme s rodiči,“ vysvětlila Gáborová, která inkriminovaný klip shlédla až na upozornění Deníku. „Jsem ráda, že jste mi to poslali. Jestliže máte ještě o někom takové informace, budu ráda, když mě budete informovat. I my chceme, aby ve městě byl klid,“ doplnila.

JAN SEDLÁK, JAN VRABEC