"Pokud jde o aplikaci Tečka, tam byla určitá chyba v rámci infrastruktury, přehlcení serverů. Dochází tam k určité migraci dat a kolegové na tom pracují. Myslím si, že v rámci některých aplikací u některých osob už to funguje bez problémů, někde ještě nikoliv," řekl večer Vojtěch. Podle něj bez potíží funguje systém ISIN. Pokud by lidé měli s aplikací problém, mohou si stáhnout certifikát z portálu ve formátu pdf. "Tečka není jedinou možností, jak se prokázat," uvedl ministr. Potíže zmínil na tiskové konferenci i premiér Andrej Babiš (ANO). "Ano, byly tam nějaké problémy," řekl.

Mluvčí resortu zdravotnictví Köppl ČTK řekl, že informační systém vypadával a někteří lékaři nemohli žádanky na testy vystavovat. Potíže souvisely s přenastavením platnosti QR kódu pro testování, systémy už jsou propojené.

Aplikaci Tečka si stáhly víc než čtyři miliony lidí. Na neplatný certifikát po dokončeném očkování upozornily desítky uživatelů, ti si stěžovali na twitteru Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). "Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů (tlačítko je v oranžovém pruhu dole)," napsala NAKIT ráno na twitteru. Aktualizace parametrů se v aplikaci nedařila.

Agentura ráno upozornila na to, že se taková věc může stát výjimečně, problémy ale podle zjištění ČTK přetrvávaly a týkaly se i lidí v zahraničí. Nedostupný byl chvílemi odpoledne také web, na kterém si lidé mohou očkovací certifikát vygenerovat. Vyjádření agentury ČTK zjišťuje.

Certifikátem v aplikaci Tečka je možné doložit dokončené očkování či prodělání covidu v posledních šesti měsících, možné je mít i vytištěný očkovací certifikát. Takové doklady jsou nutné pro návštěvu provozoven služeb, restaurací a kulturních či sportovních akcí. Test na koronavirus už ode dneška nestačí. Právě kvůli této změně NAKIT aplikaci upravuje.

Odpoledne byly dočasně nedostupné také webové stránky, které lidem umožňují vygenerovat si a vytisknout doklad o očkování proti koronaviru. "Omlouváme se, právě probíhá údržba systému," uváděl web a děkoval uživatelům za trpělivost.

Výjimky se zatím nezobrazují

NAKIT ráno uvedla, že v Tečce se dnes zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Upozornila na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne.

Kontraindikace k očkování proti covidu-19 musí do Informačního systému infekčních nemocí, kde se evidují i data o testech či očkování, zanést lékař. Do Tečky se ale zatím nepromítají. "Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne," uvedla dnes NAKIT. Partnerskou aplikaci čTečka mohou využívat k načtení QR kódu ti, kteří mají za povinnost covidové certifikáty kontrolovat.

Kolem 600 tisíc lidí používá Tečku denně, uvedla NAKIT počátkem listopadu. Aplikace byla spuštěna na konci června. Aplikace čTečka měla počátkem měsíce 938 tisíc stažení.