Antikonfliktnímu policejnímu týmu se povedlo již v sobotu dostat tanečníky z pozemků, které zabrali bez povolení. Usměrnění provozu zabránilo dopravnímu kolapsu, řekla západočeská policejní mluvčí Jana Václavová.

Na 2,5hektarový pozemek začali tanečníci přijíždět v noci na sobotu. V 03:00 jich bylo asi 1000. Dunivé techno hrály čtyři velké zvukové aparatury. Později přibyla pátá. Povolení od majitele louky technaři měli. Neměli ale svolení od majitelů příjezdových cest a okolních pozemků, které obsadili. Policisté postupně přesunuli skupinky tanečníků do vymezeného prostoru.

Do dnešních 17.00 řešili pouze drobnou nehodu, když rakouský řidič prorazil se svým vozem ohradník. Dvěma řidičům udělili blokovou pokutu za nevyhovující stav vozidla a jednomu naměřili 0,99 promile alkoholu. Zhruba 60 osob si u nich nechalo před jízdou změřit alkohol. Hlášenou měli i krádež vozu. Majitel ho však později našel zaparkované jinde, než myslel.

Technaři na akci přijížděli i během sobotního večera. Jejich počet vzrostl na 1400. Hlasitá hudba hrála celou noc. Nejintenzivněji mezi 04:00 až 05:00. V neděli po poledni začali akci opouštět. Počet klesl na 600 až 800. K večeru na místě zbylo kolem 550 účastníků a 150 aut. Padesát policistů zůstává na místě. "Možnost, že se technaři vrátí, existuje," dodala Václavová.

Akce nebyla řádně ohlášena. Radnice v Bochově, pod kterou Údrč spadá, sice oznámení poštou dostala, podle starosty Miroslava Egera přišlo ale na poslední chvíli a nesplňovalo předepsanou formu. "Nebylo podáno pět dnů předem a chyběly některé náležitosti, například souhlas majitelů pozemků," uvedl Egert. Pod ohlášením je podepsaná fyzická osoba.

Jména organizátorů policisté znají. Majitelé pozemků, které technaři obsadili bez povolení uvedli, že podali trestní oznámení a další připravují. Podle policejní mluvčí Jolany Číhové ale policisté do nedělního poledne nic neobdrželi.

Zhruba 90 procent účastníků technoparty v Údrči tvořili Češi. Cizinci mluvili hlavně německy a anglicky. Situaci sledovali také hasiči, protože les v okolí pozemku je suchý, a hrozil vznik požáru. Na louce jsou k dispozici chemické záchody. Technaři začali uklízet louky odpoledne.

Kromě akce v Údrči, vyjížděla v noci na neděli hlídka mezi obce Telice a Darmyšl na Tachovsku, kde skupinka 30 osob pouštěla hudbu ze dvou menších soundsystémů. Po upozornění policie je vypnuli a akci ukončili. Asi 250 lidí se účastnilo podobné víkendové akce v Příchovicích na jihu Plzeňska. Podle Číhové jde o tradiční akci, která se tam koná pravidelně.

Techno u Vítkova pomalu končí

Přibližně 2300 lidí přijelo během víkendu na technoparty, která se konala nedaleko Vítkova na Opavsku. Akce byla povolena a organizátoři si řádně pronajali pozemky. Dnes odpoledne na místě zůstávalo jen několik stovek tanečníků. I ti ale místo postupně opouštějí. ČTK to řekl mluvčí opavské policie René Černohorský.

Policie kvůli technoparty řešila celkem tři incidenty. Francouzského mladíka pokousal v sobotu ráno na prstech ruky volně pobíhající pes. "Hlídka jej odvezla na infekční oddělení nemocnice. Zvíře jsme nenašli, protože na místě pobíhalo hodně psů," řekl mluvčí.

Policejní hlídky pak dnes odpoledne přistihly ve dvou případech za volantem opilé mladíky. Tanečníci z Ostravy a Opavy měli v krvi podle dechové zkoušky přibližně 1,5 a 1,2 promile alkoholu. "Jinak se celá akce obešla bez závažnějších incidentů," řekl mluvčí policie.

Počet tanečníků na místě vyvrcholil už během první noci. Z pátku na sobotu do údolí za Vítkovem podle odhadů policie dorazilo asi 2300 lidí. Během soboty se ale areál rekreačního střediska vylidnil a znovu se začal zaplňovat až k večeru. Druhou noc tam protančilo už jen 1100 milovníků taneční scény.

Na místě během celého víkendu byly policejní hlídky, strážníci z Vítkova a nedalekého Budišova nad Budišovkou a také dobrovolní hasiči, kteří hlídali, aby nevypukl požár. Ani starosta Vítkova Pavel Smolka nezaznamenal nic mimořádného. "Úklid by podle dohody s pořadateli měl trvat až do pondělí," řekl.

Technoparty podle jeho dřívějšího vyjádření měla veškerá potřebná povolení. Pořadatelé si pronajali rekreační areál, který je mimo obytnou zástavbu. Akci, kterou organizátoři nazvali Prvomájové veselice s hudební produkcí, povolily radnice ve Vítkově i Budišově nad Budišovskou.