Lékaři odhadují, že zvýšenou činností tohoto ústředního řídícího orgánu metabolismu trpí v Česku jedna žena ze sta, dalších pět se pak potýká s jeho sníženou funkcí.

Chronický zánět štítné žlázy se navíc po porodu může objevit až u osmnácti procent žen.

„Onemocnění štítné žlázy nemusí mít žádné příznaky, často ale způsobuje psychické změny. Zvýšená činnost vyvolává neklid nervozitu a vnitřní napětí. Naopak snížená se projevuje hlavně letargií, v pozdějším stádiu zapomnětlivostí. Starší lidé mají také sklon k depresím,“ popsala psychické příznaky doktorka Zdenka Límanová ze III. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pacienti se sníženou funkcí štítné žlázy se musí léčit po celý zbytek života, naopak zvýšená činnost se dá v některých případech napravit operací. Ty se provádějí hlavně u diabetiků, protože špatná funkce štítné žlázy komplikuje léčbu cukrovky.

Většina žen dost často ani netuší, že problém se štítnou žlázou mají. Přitom právě hormon, který tento orgán, je velmi důležitý pro plod v prvních týdnech vývoje. „Nechci strašit, protože většina matek s poruchou štítné žlázy nakonec porodí zdravé dítě, ale tento hormon hraje velkou roli hlavně při vývoji nervové soustavy. Studie dětí, jejichž matky neměly štítnou žlázu v pořádku, prokázaly, že mají určité handicapy v psychomotorickém vývoji. Třeba že nejsou tak bystré, jako ostatní děti,“ varovala před podceňováním nemoci Límanová.

Do prevence se proto už zapojila Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Ve třinácti spolupracujících laboratořích, ordinacích gynekologů či vybraných endokrinologů si mohou naše klientky nechat zdarma vyšetřit funkci štítné žlázy, a to až do jedenáctého týdne těhotenství. Na tento pilotní projekt jsme vyčlenili tři miliony korun,“ řekl ředitel VZP Pavel Horák. Základní vyšetření vyjde zhruba na sto korun.

Čeští endokrinologové chtějí, aby se těhotné ženy vyšetřovaly plošně, ne jen namátkou. Tento systém zatím nikde nezavedli, Česká republika by tak byla průkopníkem. „Tento takzvaný screening nám zajistí, že opravdu podchytíme všechny rizikové ženy,“ dodala Límanová.

V budoucnu lékaři plánují, že vyšetření rozšíří také na ženy po padesátce. Až patnácti procentům z nich se totiž snižuje činnost štítné žlázy, aniž by o tom věděly.