„Já to vnímám tak, že ta věc už je za námi. Myslím si, že se z toho někdo snaží udělat umělý problém, který rozhodně neprospěje atmosféře při hledání konsenzu třeba v poslaneckém klubu a vedení strany," řekl Tejc k výzvě předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), aby účastníci schůzky odešli z vedení strany.

Přání Miloše Zemana

Televizi Prima Tejc řekl, že povolební schůzku v Lánech inicioval prezident. „Pokud si dobře pamatuji, tak o to požádal pan prezident, a myslím si, že je nevkusné nevyhovět přání pana prezidenta," řekl. Hradní kancléř Vratislav Mlynář naopak tvrdí, že Zeman schůzku nesvolal. Iniciativa nebyla na straně pana prezidenta. Pan prezident mě informoval o tom, že se k němu nahlásili představitelé sociální demokracie a chtěli s ním diskutovat ohledně výsledků (voleb)," řekl Mynář České televizi.

„Pro mě je to jednoduché, já jsem včera (v úterý) prošel velmi bouřlivým jednáním poslaneckého klubu a v tom poslaneckém klubu se diskutovala i tato věc, a přesto všechno jsem byl zvolen dvěma třetinami poslanců a poslankyň jako předseda," uvedl Tejc. Podle něj by bylo zvláštní, kdyby na základě této podpory rezignoval den poté, zatímco předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tak na výzvu dvou třetin předsednictva neučinil.

Výzvu Štěcha odmítl i Škromach. „Nemám k tomu žádný důvod. Tak jak říká náš předseda, ať rozhodnou demokraticky delegáti sjezdu," napsal s odkazem na možný předčasný sjezd strany, který by se podle představ Sobotky měl uskutečnit na jaře příštího roku.

Čtvrtý účastník schůzky, jihočeský hejtman Jiří Zimola, je připraven rezignovat, pokud ho k tomu vyzve krajský výbor strany. Štěchovu výzvu označil za nefér a poukázal na to, že i Štěch se se Zemanem scházel. Předseda Senátu k tomu v prohlášení uvedl, že s prezidentem se sešel zhruba třikrát z titulu své funkce a nikdy schůzky netajil. „Jiří Zimola není členem grémia ČSSD, a proto jsem ho doposud k vystoupení z ČSSD nevyzýval. A to i přes to, že v mobilním telefonu mám stále uložený můj dotaz, zda se zúčastnil schůzky v Lánech 26. října, a jeho reakci, ve které se vyhnul přímé odpovědi, ale naznačil, že se jedná o pomluvu," dodal Štěch.

Držet emoce na uzdě

Nyní je podle Tejce nutné zklidnit situaci a držet emoce na uzdě. Uvedl dále, že je připraven o celé záležitosti hovořit na čtvrtečním grémiu ČSSD. Místopředsedovi sociální demokracie Milanu Chovancovi, který jako první schůzku potvrdil, doporučil, aby spíše řešil svoji odpovědnost za volební kampaň, kde strana dosáhla „tragického výsledku". Prý to byl právě Chovanec, kdo chtěl setkání držet v utajení.

Chovanec, který byl volebním manažerem strany, dnes prohlásil, že by měl z vedení strany odejít buď on, nebo Michal Hašek, podle toho, kdo o setkání u prezidenta lhal. Chovanec jej přiznal, Hašek do dnešního dne opakovaně tvrdil, že se neuskutečnilo. Nakonec ale pod vzrůstajícím tlakem spolu se zbylou trojicí účastníků místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem, jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou a Tejcem schůzku přiznali.