Na loňský 3. prosinec nezapomene personál ostravské městské nemocnice. Pacient trpící rakovinou se rozhodl ukončit své trápení a zastřelil se. Případů, kdy těžce nemocní lidé chtějí dobrovolně ukončit život, je mnoho. Zákon jim to ale neumožňuje. A zdá se, že toleranci v tomto směru česká legislativa ještě dlouho obsahovat nebude, i když před čtyřmi lety už se určité zmírnění rýsovalo.

Měla by se v Česku zavést legální eutanazie? Hlasujte a diskutujte!

Od roku 2004 totiž ležel na ministerstvu spravedlnosti návrh trestního zákona, který pamatoval i na eutanazii. Ne snad že by ji povoloval, ale podle návrhu za ni měl aspoň hrozit mnohem mírnější trest než dosud. Maximálně šest let vězení. To je velký rozdíl proti minimálně deseti rokům, které hrozí nyní. Návrh zákona se změnil s nástupem Jiřího Pospíšila (ODS) do funkce ministra spravedlnosti. Z připravované verze úprava vypadla a od vraždy se opět nebude lišit.

„Od snížení trestnosti eutanazie se upustilo, neboť nepanuje politická shoda. Hrozí, že by kvůli ní neprošel celý zákon,“ zní stanovisko ministra. Řeč je o lidovcích a zelených, kteří by návrh zablokovali.

„Místo eutanazie budou zelení usilovat o zvýšení dostupnosti efektivní paliativní (léčba nesnesitelných bolestí u nevyléčitelně nemocných – pozn. red.) a hospicové péče o umírající,“ říká oficiální stanovisko nejmenší vládní strany. Také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) hodlá udělat maximum pro to, aby eutanazie v ČR legální nebyla.

Asistovaná smrt, téma pro senátory

Eutanazie se svými zastánci i odpůrci dnes zavítá do Senátu. Liberálně-reformní strana (LiRa) spolu se senátorkou Václavou Domšovou (nez.) tam pořádá veřejnou diskusi nad návrhem zákona o eutanazii. Ten připravil šéf LiRa Milan Hamerský a hodlá přesvědčit senátory, aby se ho pokusili prosadit.
S eutanazií už loni přišel poslanec Boris Šťastný (ODS). Jeho vize usmrcení na žádost ale odpovídá spíš asistované sebevraždě než klasické eutanazii. „Není možné, aby eutanazii vykonával někdo jiný než pacient sám. Je tu obava ze zneužití,“ řekl Deníku.

Klikněte pro zvětšení!

LiRa však chce jít nyní mnohem dál. Eutanazii by podle jejich návrhu směl provádět lékař. Ovšem na žádost pacienta. A ta by musela být náležitě ověřená a posouzená odborníky. Hamerský chce prosadit i možnost žádat o smrt dopředu formou notářsky ověřené listiny. „Je to řešení pro případ, že by se člověk dostal do kómatu a nemohl komunikovat,“ vysvětluje Hamerský. Návrh je ale na české poměry velmi liberální, právě proto se pořádá dnešní debata.

„Navržené změny začleníme do textu připravovaného zákona, aby měl vůbec šanci,“ plánuje Hamerský. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) to vítá. „Pomohlo by to mnohde zkvalitnit poslední dny nevyléčitelně nemocných.“


Umělé prodlužování života nahrává hlasům pro eutanazii, říká socioložka Jiřina Šiklová.
Pro eutanazii je většina Čechů. Čím to?
To má několik důvodů. Jsme totiž také jeden z nejvíce ateistických národů Evropy. Mnozí z nás navíc pamatují socialistické zdravotnictví, či dokonce navštívili tehdejší léčebny dlouhodobě nemocných. Ti by pro eutanazii hlasovali všemi deseti. A právě to je ošidné. Vztah Čechů k eutanazii se totiž může časem změ-nit díky lepší péči o nevyléčitelně nemocné. Proto není rozumné eutanazii prosazovat nyní, názor lidí je stále ovlivněn minulostí.
Jak eutanazii hodnotí lékaři?
Pocházím z lékařské rodiny, takže tuhle otázku znám. Lékaři jsou humanisté, většina z nich nechce zbytečně prodlužovat život za každou cenu. Respektují fakt, že mezi lidská práva patří svobodné nakládání s vlastním životem. A vědí, že zneužitelný je i opak eutanazie – umělé prodlužování života z finančních důvodů.
Je eutanazie novinkou konce dvacátého a počátku jednadvacátého století?
Ano, je. Dříve nebylo technicky možné prodlužovat život člověka uměle, buď zemřel na chorobu samotnou, nebo jej zabila bolest. Tohle je možné až s nástupem moderních lékařských technologií. U nás se princip udržování naživu za každou cenu začal hodně probírat v souvislosti s osudem prezidenta Svobody. Měl smůlu, že v době, kdy měl opustit tento svět, se to jaksi nehodilo, proto musel dožít na přístrojích. V Izraeli nyní máme podobný případ. Je nevhodné, aby zemřel Ariel Šaron, ačkoli defacto už dva roky nežije. Podobné postupy vysloveně přidávají hlasy pro eutanazii.

Eutanazie může paradoxně někomu zlepšit život, říká MUDr. David Rath poslanec za ČSSD a stínový ministr zdravotnictví
Je česká společnost v současné době připravena na legalizaci eutanazie?
Ano, myslím že se k tomu blížíme, je na čase rozpoutat vážnou společenskou diskuzi na toto téma, osobně bych uvítal řešení během 3-4 let.
Jakým způsobem by eutanazie měla probíhat?
Mělo by jít výhradně o asistovanou pomoc při ukončení života. Aktu by se měli účastnit nezávislí svědci, popřípadě notářský dozor. Důležité je také vyšetření pacienta nezávislým odborníkem a potvrzení jeho beznadějného zdravotního stavu, a také psychologické vyšetření. Tímto způsobem probíhá eutanazie ve státech, kde je legální.
Existují určité signály, že život nevyléčitelných pacientů je ukončován už dnes…
Ano, děje se to. A dělo se to i dříve, v podstatě jsem se s tím jako lékař setkával už od začátku své kariéry před 20ti lety. Souvisí to s humanistickým pojetím medicíny, je totiž nepřípustné prodlužovat zbytečné utrpení.
Odpůrci eutanazie ale tvrdí, že dnes už existují léky, které umožní nemocnému klidně dožít bez utrpení…
Tvrdit to mohou, ale pravda je jiná. Ano, většinu bolesti jsou dnešní léky schopné utlumit. Ale existují výjimky. A výše řečené ještě neznamená, že všichni lékaři umí silné léky proti bolesti správně používat. To je problém hlavně na odděleních pro dlouhodobě nemocné. Na to, aby lékař odhadl správné množství například opiátů, musí být velmi zkušený. Proto někteří lékaři dají raději menší dávku, která dostatečně neúčinkuje. A to je další přínos eutanazie - pokud o ní takto léčený pacient požádá, odborník ji zamítne a místo toho navrhne účinnější způsob léčby. Institut „dobré smrti“ (překlad řeckého výrazu eu thanatos, pozn. red.) tak paradoxně může mnohým nevyléčitelně nemocným zkvalitnit konec života. Pokud totiž někde chybí zkušení lékaři, pak to jsou právě léčebny dlouhodobě nemocných a hospicy.