„Pokud všechny ostatní platby vybírají, ovšem zpovinnosti platit zprostí například jen děti, bude velmi obtížné je sankcionovat,“ řekla deníku Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Soukromé společnosti se totiž mohou hájit například tím, že jde ověrnostníbonus.

Lékařů izdravotnických zařízení, kteří se snaží vyjmout zpoplatků některé skupiny obyvatel ovšem stále přibývá. Ksoukromé česko-německé horské nemocnici Krkonoše ve Vrchlabí se přidávají idalší zdravotnická zařízení včetně jednotlivých lékařů. „Domnívám se, že když Ústava České republiky hovoří obezplatném zdravotnictví, pacient by neměl ulékaře platit žádný poplatek,“ řekl Deníku Petr Bouzek, praktický lékař vDubňanech na jihomoravském Hodonínsku. Asvého přesvědčení se drží, zatím žádný poplatek nevybral. „Lékař musí mít sociální cítění,“ dodal Bouzek.

Pražský chirurg Bohdan Babinec se rozhodl vyjmout zplateb děti do 18let a nepracující důchodce.

Zdaleka není sám, takových lékařů je po Praze hned několik, a další stále přibývají.

„Mám sociální cítění,“ tvrdí lékař sídlící vKolbenově ulici vPraze 9.Podle něj by vybíráním poplatků porušoval Hippokratovu přísahu. „Zdražuje se všechno, plyn, elektřina, pečivo,“ vypočítává. „Člověk si sice řekne, že třicet korun nikoho nevytrhne, ale pro důchodce, který bere osm tisíc čistého za měsíc je to hodně,“ říká Babinec. Starší pacienti, jež poplatků zprostil, mu prý děkují. „Samozřejmě se najdou iti, co řeknou, že sponzorství nepotřebují,“ sdělil Deníku.

Jeho „sociální cítění“ ho měsíčně vyjde na zhruba šest až osm tisíc korun. Jemu to ale nevadí. „Poznám, když pacient peníze nemá, je to vidět od pohledu. Stalo se mi, že přišel pacient, řekl, že je na tom špatně a já jsem to zaplatil za něj,“ doplnil Babinec. Toho, že by nemocní jeho laskavosti zneužívali, se nebojí.

Podle ministerstva jsou ale postupy lékařů podvodné. „Lékaři se ohání sociálním cítění, ale měli by především dodržovat zákon. Oni přece chudým dětem nekupují plenky ani nepomáhají finančně jinak. Odborníci vtomto případě vědomě porušují zákon, a vystavují se vysokým pokutám od pojišťoven. Pokud na to má někdo takový fígl, že platí za své pacienty, nemůžu to pojmenovat jinak než podvod,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví TomášCikrt.

Někteří lékaři, kteří se opraktikách svých kolegů dozvěděli, vidí za celou věcí jediné: „Zřejmě jde otah, jak přivést do ordinace více pacientů,“ vyjádřil domněnku praktický lékař sídlící vPraze 6, který si nepřál být jmenován. Bohdan Babinec to ale odmítá. „Jestli budu mít víc pacientů, to říct vsoučasnosti nedokážu, ale můj záměr to není,“ tvrdí. Řada pacientů ale na odpuštění poplatků slyší. „Pokud bych takového doktora znala, šla bych kněmu,“ přiznala Marie Cetlovská zPrahy 9.Vkolika pražských ordinacích jsou děti nebo senioři ošetřováni bezplatně, nikdo neeviduje. „Čísla nevíme, ale neznamená to, že by tací lékaři nebyli,“ uvedl mluvčí České lékařské komory MichalSojka.

Další chirurg Jindřich Mach nevybírá peníze od důchodců. „Ještě jsem se nerozhodla, kterou skupinu plateb zprostím,“ uvedla kožařka Alevtina Kropotkina zPrahy 6.Poplatky zatím nevybírá krajská nemocnice vLiberci, ovýjimce uvažuje isoukromá porodnice vNeratovicích.

Zdravotní pojišťovny mají sice podle zákona možnost uložit pokutu až do výše 50tisíc korun, ovšem musejí zvážit míru závažnosti porušení zákona, a také okolnosti. „Ato je hodně široký pojem. My nejprve upozorníme na porušení, vyšleme do zařízení kontrolu a teprve potom budeme rozhodovat osankcích,“ sdělila Deníku Jana Víšková, mluvčí VZP. Proti cílenému nevybírání poplatků prý budou tvrdě potupovat. „Ti, kteří avizují nevybírání poplatků a vůči ostatním tak vytvářejí nekalou konkurenci bude potupovat velmi tvrdě a podle zákona,“ dodala Víšková.

Lékař: Poplatky nevybírám

Praktický lékař z Dubňan Petr Bouzek zatím nevybírá třicetikorunový poplatek od svých pacientů.

Říká, že si počká, jestli zákon, který poplatky zavedl, schválí ústavní soud. „Ústava říká, že zdravotnictví je bezplatné a Ústava je nade všechny zákony,“ tvrdí Bouzek. Uznává přitom, že zdravotní péče není zadarmo. „Zdravotnictví platíme všichni v daních a zdravotním pojištění. Pak už bychom neměli platit u lékaře,“ vysvětluje svůj postoj. Pokud některý z jeho pacientů chce poplatek dobrovolně věnovat, nebude mu v tom bránit.

Nehodlá k tomu ale nikoho nutit. Do včerejšího dne si ovšem nevyzkoušel, jak takový názor v praxi funguje. Sám byl totiž na neschopence. Jeho pacienty vítalo u dveří sdělení, ve kterém svůj postoj vysvětlil a informoval je, že u něho zaplatit nemusí.

Narazila na něj i Eva Ilčíková z Dubňan. Radost z toho však neměla. „Lidé by třicet korun rádi dali, pro mě je důležitější, aby lékař byl v ordinaci a ošetřil mě,“ řekla. Také Bouzek ví, že peněženka většiny lidí tento poplatek vlastně ani nezaregistruje.

„Bral bych, kdyby nemuseli platit senioři a děti. Mám v obvodu hodně starých lidí, kteří nechodí jen ke mně, ale také k řadě dalších lékařů a chodí k nim pravidelně. Navíc hradí doplatek za léky a manipulační poplatek v lékárnách,“ vysvětluje důvody svého postoje.

Rebelující lékař navíc pochybuje, že v praxi bude dodržován maximální limit pěti tisíc korun. Peníze podle něho stejně praktickým lékařům nepomohou. Stanou se sice jejich příjmem, ale pojišťovna jim pak zaplatí o to méně. Bouzek je patrně jediným lékařem na Hodonínsku, který poplatek nechce. Od prvního ledna ho začaly vybírat i obě nemocnice.

Zatímco v Kyjově ho pacienti zaplatí přímo na oddělení, v Hodoníně zřídili pro jeho vybírání centrální místo. „Pacient dostane po vyšetření doklad a až potom jde zaplatit,“ upřesnil ředitel Nemocnice TGM Hodonín Pavel Baláš.

Klikněte na infografiku a dozvíte se tipy Deníku, jak u lékaře ušetřit

Důchodkyně z Boskovic: Za léky dám o čtyři sta víc

Od nového roku si lidé za recepisy připlácí. Už teď se v domácnostech přepočítává každá koruna. Pracující sice lamentují, přesto ale jednou za čas do peněženek sáhnou. Komplikovanější situaci mají lidé, kteří jsou na pravidelném braní léků závislí. Takové břemeno nese i Anna Paděrová z Boskovic. Nové léky si musí pořizovat každých čtrnáct dnů.

„Každý den povinně spolknu šestnáct prášků. Někdy je to i víc, to když mě bolí hlava nebo když vezmu lék na zažívání,“ vypočítává Paděrová. Bez léků se její život přitom neobejde. „Patáky“ pomáhají pětašedesátileté důchodkyni zmírnit řadu potíží.

„Nemůžu si už dnes dovolit léky vysadit. Když je přestanu brát, do dvou dnů je mi špatně,“ vysvětluje Paděrová. Potíží, které musí pomocí prášků řešit, má Paděrová víc než dost. „Beru léky na srdíčko, na srdeční arytmie, na tlak, na žíly a na cukrovku. Už jsem říkala doktorce, ať mi to množství trochu zredukuje. Znám totiž lidi, kteří jsou na tom se srdcem hůř, a berou třeba jen tři prášky,“ vyslovuje své přání nahlas žena.

Léčit se přitom začala už ve svých devětatřiceti letech.Vté době jí poprvé doktoři zjistili potíže s tlakem. Od té doby je její životospráva úzce spojená s pobíráním pilulí všech druhů. S novým rokem si chtě nechtě musí k těmto nepříjemnostem přidat další starosti. Kvůli reformě ve zdravotnictví ji totiž medicína přijde měsíčně až o několik stovek korun dráž.

„Je to katastrofa. Když si vezmu, že za měsíc musím vyzvednout čtyři recepty, a to ještě na některé léky doplácím, vyjde mě to teď o čtyři sta korun víc,“ zlobí se šarmantní babička čtyř vnoučat. Kvůli zavedeným poplatkům u lékaře se teď zvlášť nepohrne ani na vyšetření. To už ví jistě. „Většinou jdu k doktorce, jen když mi není dobře. V ostatních případech jen zavolám, aby mi napsala léky, a vyšlu pro ně dědu. Kvůli cukru musím ale na kontroly pravidelně, takže teď vůbec nevím, jak to bude,“ zoufá si důchodkyně.

Zároveň dodává, že jí nové podmínky ve zdravotnictví přijdou nespravedlivé. „Je to bordel. Od sedmnácti let si platím sociálně zdravotní pojištění a teď, v pětašedesáti, když mám jen důchod, tak ještě budu platit za léky. Nejvíc je mi líto mladých lidí, co všechno je ještě čeká,“ spílá reformě Paděrová.

Že by se zavedením poplatků zlepšila zdravotnická péče, tomu bývalá ředitelka mateřské školy nevěří. „Podle mě se tím nic nezlepší. Člověk aby měl strach jít do nemocnice. Zvlášť nám starým ve zdravotnictví žádná světlá budoucnost nehrozí,“ poznamenává hořce žena. Proti reformě se čiperná důchodkyně stačila pojistit.

„Nechala jsem si léky napsat už před Vánocemi. Snad mi vydrží až do doby, než mi pošlou peníze z důchodu,“ říká Paděrová.

Čtěte také:

Poplatky přivedou seniory z domovů na mizinu

Pacienti: To je vydírání. Lékaři mají naše zdraví jako rukojmí

Pojišťovny tvrdí: Poplatky ohlídáme

Poplatky vynesou nemocnicím miliony

Češi nevěří, že poplatky zlepší lékařskou péči

Nemocnice válčí s ministerstvem o poplatky