Letos vybudují energetici v areálu 25 nových parkovacích míst pro užitková auta. Na ploše přes pět tisíc metrů čtverečních má každá z dodavatelských firem hned několik pracovišť. Celkově ČEZ do stavebních úprav investuje 70 milionů korun. "Pokud chceme od dodavatelů kvalitní práci, musíme jim vytvořit podmínky. Budovy jsou staré více jak dvacet let a rekonstrukce je potřeba. Jde o investici do budoucna, která se vyplatí," řekl ČTK Bohdan Zronek, ředitel elektrárny.

Čtěte také: Vláda podporuje dostavbu nových jaderných bloků

Temelín chce zlepšit zázemí a prostředí. K tomu má podle Zronka přispět i nový jídelní kout, který funguje od ledna. "Chceme oddělit odpočinkovou a pracovní část. Jídelní kout je první krok, budou následovat šatny a místnosti pro operativní porady," uvedl Jan Kruml, vedoucí péče o zařízení elektrárny. Již loni dostaly novou střechu garáže pod dílnami a opraveny byly vnitřní prostory haly pro obráběcí práce.

Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni elektrárna vyrobila 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Nepřehlédněte: V lednu dodal Temelín do sítě nejvíce elektřiny v historii