Teplota v Kuchařovicích byla podle meteorologů vzhledem k roční době „těžko uvěřitelná“. Na této stanici zároveň jde o překonání historicky nejvyšší říjnové teploty. Ta byla v pátek překonána i v Dukovanech na Třebíčsku, kde odpoledne naměřili 26,5 stupně Celsia.

„Tento rekord je o to výraznější, že víceméně všechny dosavadní říjnové rekordy padly v prvních říjnových dnech, ale nikoli v polovině měsíce,“ uvedli meteorologové.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Nové maximum pro 13. říjen má například i Brod nad Dyjí, kde bylo 27,3 stupně. Ve Strakonicích se nejvyšší teplota dostala na 26,7 stupně, v Lednici na Břeclavsku na 26,6, v Praze-Libuši na 26,5, stejně jako v Žatci, Dukovanech a Pohořelicích. Přes 26 stupňů Celsia naměřili ještě v Českých Budějovicích-Rožnově, Plzni-Bolevci a Neumětelech na Berounsku.

V sobotu letní teploty přeruší studená fronta. Na jižní Moravě budou ale odpolední maxima stále stoupat i výrazně nad 20 stupňů Celsia. Dalších minimálně pět dní bude už teplotně odpovídat polovině října, odpolední maxima se budou pohybovat jen okolo 12 až 13 stupňů. Noční teploty budou klesat k nule, objeví se přízemní mrazíky a na horách může sněžit.