Na duben neobvykle vysoké teploty, které na některých místech lámaly rekordy, však velmi potrápily hasiče. Kvůli suchu museli častěji zasahovat u lesních požárů; celkový počet požárů se v sobotu dokonce ztrojnásobil.

Nezvykle teplé a slunečné počasí se promítlo do záznamů meteorologů. Teplotní rekord padl v sobotu například v pražské Libuši, kde naměřili 24 stupňů Celsia. O 3,2 stupně tak byla překonána dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1989. Dnes je ve hře zdolání teplotního maxima z roku 1984. Hodinu po poledni meteorologové v Libuši naměřili 21,9 stupně, dosavadní rekord je přitom jen o desetinu stupně vyšší. Konečné výsledky budou znát večer.

V Klementinu v sobotu naměřili dokonce 24,3 stupně, rekord z roku 1939 ale zůstal nepokořen. Dnes se zatím rtuť teploměru vyšplhala na 21,7 stupně a rekord zřejmě překonán nebude, řekl ČTK pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Na západě Čech padl v sobotu rekord v Plzni-Mikulce, kde teploměr ukázal 25,9 stupně Celsia ve stínu.

Slunce vydatně sálalo i v ostatních evropských zemích. V Německu bylo například v Severním Porýní-Vestfálsku naměřeno 30,6 stupně Celsia, také v Duisburgu a Marlu teploty atakovaly hranici "třicítky". Ve Francii se teplota šplhala až k 27 stupňům.

Kvůli značnému suchu však častěji hořelo v lesích - rozsáhlejší požáry likvidovali hasiči na Chomutovsku, Kolínsku, Českolipsku, Liberecku a Mladoboleslavsku. Plné ruce práce měli zejména s požárem, který zachvátil les v těžko přístupném terénu mezi Vejprty a Černým Potokem na Chomutovsku u hranic s Německem. V jeho likvidaci museli pokračovat i dnes. Lesní požáry řádily také v sousedním Bavorsku a zemský ministr vnitra kvůli nim vyzýval ke zvýšené opatrnosti.

Hasiči nabádají k obezřetnosti a poukazují na to, že dvě třetiny lesních požárů vznikají kvůli nedbalosti. Připomínají, že v lesích se nesmí kouřit a je zakázáno i vypalování trávy. Pokud se lidé rozhodnou pálit klestí, musejí je o tom dopředu informovat. Například na Vysočině v sobotu hasiči pomáhali na jedenácti místech při pálení klestí a trávy. Lidé, kteří se rozhodli čistit své pozemky, podcenili mimořádně teplé počasí a ohniště nedokázali sami uhasit.

Celkově v těchto dnech hasiči likvidují zhruba sto požárů denně, průměrně jich bývá asi šest desítek. Nejvíce napilno měli v sobotu, kdy zaznamenali celkem 174 výjezdů k požárům. Je to vůbec nejvíce v letošním roce a více než trojnásobek proti dlouhodobému průměru, upozornil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Zatímco v lesích je půda suchá jako troud, na horách jsou stále oblasti, kam je možné vyrazit s lyžemi. Například v Horních Mísečkách v Krkonoších si o víkendu užívaly poslední lyžování desítky lidí. Vleky jezdily také ve středisku Ovčárna v Jeseníkách, kde přes vysoké teploty leželo na svazích až 80 centimetrů sněhu. Lyžovat se tam má i v příštích dnech.

Na ostatních místech republiky již lidé o víkendu rozbalovali deky u koupališť a nastavovali záda jarní sluneční lázni. Rušno bylo i na cyklostezkách či v zahradních restauracích, kde hosté hasili žízeň zlatavým mokem. Nouzi o návštěvníky neměli ani správci památek. Například do Babiččina údolí u České Skalice přijely asi dvě tisícovky lidí. Stovky lidí navštívily i řadu památkových objektů v Českých Budějovicích, které jejich majitelé a správci otevřeli v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. Zájemci si mohli prohlédnout místa, kam se jindy nedostanou.

Někteří výletníci se o víkendu rozhodli, že udělají něco pro ekologii. Na čtyři stovky lidí se například zapojily do rozsáhlého jarního úklidu v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Výsledkem bylo několik tun odpadu včetně umyvadel, koberců, železného šrotu a ojetých pneumatik. Čtyři černé skládky zlikvidovali dobrovolníci také při úklidu v Chráněné krajinné oblasti Lužických hor.