„Mám z toho samozřejmě ohromnou radost. V tom mě určitě každý rodič pochopí. Kdy budu mít dceru skutečně doma? Hned, jakmile soud doručí písemné vyrozumění o svém verdiktu do Olivova domu v Říčanech u Prahy,“ sdělila Deníku Markéta Smutná.

Nabízí se otázka, na jak dlouho. Tedy zda na minimálně dva měsíce, jak agenturám řekl tiskový mluvčí soudu Martin Slováček? „Považuji to za naprosto mylnou interpretaci. V usnesení totiž není jediná zmínka, která by určovala, jak dlouho může dítě pobývat s matkou, „ řekla našemu listu Ivana Spoustová, právní zástupkyně Markéty Smutné. Dítě by mělo už zítra s největší pravděpodobností pobývat ve své původní základní škole, protože podle matky Terezky soud do říčanské léčebny své písemné rozhodnutí jistě okamžitě doručí.

Případ však tímto rozhodnutím ale nekončí. „Dceru budu mít doma za určitých podmínek. Jedna z nich je, že umožním Terezce kontakt s jejím otcem, a že další terapie dítěte tak může probíhat ambulantně. Pochopitelně se podle usnesení soudu zařídím. Co si o tom všem myslím? Že všechny peripetie, které po dobu odloučení dávaly zabrat mojí psychice i nervům mé dceři, byly vlastně zcela zbytečné,“ uzavřela Markéta Smutná.

„V případě opakování předešlých situací, kdy matka neumožní kontakt dítěte s jeho otcem, bude opět dítě umístěno v některých léčebných zařízení, případně matce odebráno a svěřeno do výchovy otce,“ sdělil Deníku Michal Dub, právní zástupce Lubomíra Choce, otce desetileté Terezky.

Jak se případ vyvíjel:
26. červen- Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek rozhoduje o odebrání dítěte matce kvůli neumožnění jeho kontaktu se svým otcem
27. červen -Terezka je přemístěna do dětské psychiatrické léčebny v motolské nemocnici
4. červenec – Soudce Miloslav Sládek rozhoduje o ukončení pobytu dítěte v motolské dětské psychiatrické léčebně
5. červenec – Terezka je převezena do dětské léčebny Olivova domu v Říčanech u Prahy
4. srpen – Soudce Miloslav Sládek u odvolacího jednání rozhoduje, že Terezka je opět svěřena do domácí péče a výchovy své matce.