Důvodem schůzky byl vývoj případu kolem umístění malé Terezie Smutné do léčebny, neboť její rodiče nejsou po léta schopni domluvit se na pravidlech kontaktu s dítětem.

Pomohl by nový zákon

„Dohodli jsme se, že bude vymezeno prostředí, do kterého budou umisťovány děti při soudních sporech rodičů. V souvislosti s tím bude vypracován seznam takových zařízení,“ poznamenal ve středu ministr Pospíšil. „Soudci po takých pracovištích volají už řadu let,“ dodal prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa a posteskl si, že doposud marně.

Vzniknout by měl i nový zákon o zprostředkování, který by měl pomoci odborníkům při řešení problémů rozvádějících se rodičů. „Kdyby měl soudce možnost s nimi spolupracovat, nemusel by přistupovat k radikálním řešením. Mohl by například určit, že se budou děti s rodiči scházet spolu s mediátorem, ke kterému mají otec i matka důvěru,“ řekla ministryně Stehlíková.

 

ŘEKLI KE KAUZE

Soudce Miroslav Sládek: Udělal jsem správně.

Prezident Václav Klaus (prostřednictvím svého mluvčího Petra Hájka): Soudce by se měl případem neprodleně znovu zabývat a své rozhodnutí pokud možnozměnit.

Předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa: Zaráží mě, že všichni kvapem odsuzují postup soudce, aniž by některý z nich viděl jen stránku spisu.

Právnička ProFem Ivana Spoustová: Jde o novodobé zneužití psychiatrie v soudním řízení. Rozhodnutí by se mohlo stát precedentem.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková: Případ považuji za skandální.

Dívčina psycholožka Alena Uvážiková: Otec o výchovu příliš nestojí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: Jsem připraven diskutovat o případných změnách v zákonech.

Ministryně Džamila Stehlíková: Rozhodnutí je projevem kulhajícícho systému ochrany práv dítěte, kdy stát a soudní moc dlouhodobě selhávají.

Tereza Smutná: Nejvíc bych si přála být doma s mámou a kamarády. Mít prázdniny. Tátu vidět nechci, jsem tu (v léčebně – pozn. red.) kvůli němu. (red, čtk)

 

Jde o práva českých dětí

Před novináře ve středu předstoupila i matka Terezky, Markéta Smutná, v doprovodu poslankyně ČSSD Anny Čurdové. „V této záležitosti nejde o porozvodový spor rodičů, ale o něco hlubšího, co může ve svých dopadech znamenat to, že nám stát jednou bude diktovat, koho můžeme mít rádi a koho ne,“ uvedla poslankyně Čurdová.

„Moc děkuji všem lidem a organizacím, snažícím se o to, aby Terezka byla z dalšího vězení co nejdříve propuštěna a bylo zamezeno bezpráví. Nebylo by dobře, aby Česká republika byla označována za zemi, kde se nedodržuje úmluva o právech dítěte,“ prohlásila ve středu před novináři Markéta Smutná.

Matka: Terezce vymývají mozek

V průběhu tiskové konference ji vyrušil telefon, s nímž odešla na chodbu. Po návratu nabrala tisková konference na obrátkách. „Teď jsem měla rozhovor s Terezkou. Jsem pobouřena. Plakala, řekla mi, že u ní byli lidé z Domu tří přání (terapeutické zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc – pozn. red.), kteří ji řekli, že jestli je nebude poslouchat, tak v září půjde k nim,“ uvedla po návratu do místnosti.

„Jedná se zřejmě o vymývání mozku. Dokud holčička asi nezačne mít tatínka ráda a nezačne mu tykat, bude tam, kde je, případně ji převezou kamkoli jinam,“ dodala Markéta Smutná.

 

Nechci, aby se za mě dcera styděla

Lubomír Choc se brání útokům, že si údajně vynucuje otcovskou lásku desetileté Terezky. O svou dceru, která nyní tráví „prázdniny“ v dětské ozdravovně Olivova domu u Říčan, se pře s exmanželkou deset let.

Jak se vám v poslední době spí? Řeknu to na rovinu – nic moc. Tlak médií je obrovský a tomu odpovídá i situace. Z hlavy nelze na povel vypudit všechny impulzy, které vám neustále zaměstnávají psychiku. Mezi nejsilnější impulzy Terezka samozřejmě patří. Tomu se přece dalo předejít, kdyby dva dospělí lidé, i když už exmanželé, k sobě našli cestu a své dítě uchránili před všemi peripetiemi, kterými teď vlastně procházíte všichni. To byla, je a bude moje snaha. Jenomže u toho musí být dva a nalézt dohodu. Já se snažil, exmanželka bohužel nikoliv. Tvrdí, že jsem se o děcko nezajímal. Kdyby to tak bylo, myslíte, že by vznikly soudní tahanice a všechny ty mediální tanečky? Prostě bych to nechal být a nechal dceru jejímu osudu. Jenomže jsem to tak nenechal, mám právo se s ní stýkat, a když tomu matka brání, pak vzniknou i konfliktní situace, tudíž pak problém končí u soudu.

Vaše dcera mi osobně řekla, že je na vás naštvaná, když jste dopustil, že je teď tam, kde je. Co Terezce nyní vzkážete? Že jsem rozhodně nechtěl, aby to tak dopadlo. Mám ji pořád velmi rád a vždycky to tak bude. Udělám vše pro to, aby jednou sama poznala, že mi na jejím osudu velmi záleží.

Už jste dceru v říčanském Olivově domě navštívil? Když ano, mohl jste jí to říct osobně. Navštívil jsem ji tam už několikrát. Nemám s tím žádný problém.

O čem jste si povídali? Vzájemnou rozpravu otce s dcerou bych ponechal jen našemu soukromí. Nejsem ten, kdo ze všeho dělá mediální divadlo.

Kvůli vašemu případu se sešel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s ministryní Džamilou Stehlíkovou. Co takhle se přemoci a sejít se s exmanželkou, aby dítě nebylo dále traumatizováno vaší „válkou Roseových?“ Proboha, o to se snažím deset let! Co zmohu, když mi exmanželka brání ve styku všemi možnými i nemožnými způsoby a kličkami, kterých už byly desítky? Musím pak taky respektovat rozhodnutí soudních opatření, či jak se to všechno jmenuje.

Jak hodnotíte mediální prezentaci své exmanželky? Zdá se, že přítomnost televizních kamer a zájem novinářů jí vůbec dělá dobře. Je to podle mě nešťastná zbraň, kterou vnímá především i Terezka. Domnívám se, že to škodí celé věci, protože dítě podobné prezentace pochopitelně dál traumatizují.

Dovedete si představit, že by vám soud přiřkl dceru do vlastní péče? Dovedl byste se o ni postarat? Samozřejmě. Taky si dovedu představit, že by to má exmanželka jen těžko akceptovala a takřečená válka Roseových by zase neměla konce.

O ten se pokusil i prezident Václav Klaus, který navrhl pružnější angažovanost zainteresovaných stran. Jak jeho postoj hodnotíte? Opět na rovinu – vadí mi, že napsal dopis soudci Miloslavu Sládkovi, v němž ho nabádá k přehodnocení jeho rozhodnutí. Krok pana prezidenta, ač si ho vážím, považuji za populistické gesto, nerespektující nezávislost soudů České republiky.

Jak se cítíte? Někdy dost špatně. Nemohu se plně soustředit na spoustu věcí. Když se ráno probouzím, myslím hned na to, co se kolem případu Terezky děje, co se ještě bude dít, ale věřím, že vše dobře skončí. Udělám vše pro to, aby dcera, až jednou sama skutečně tuto situaci zhodnotí, se za svého otce nemusela stydět.

 

 

VÝVOJ PŘÍPADU

Případ Terezy Smutné odstartoval soudce Miroslav Sládek před třemi týdny. V rámci předběžného opatření nechal desetiletou Terezku umístit do psychiatrické léčebny, neboť matka nerespektuje rozhodnutí soudu o společných setkáních Terezky s otcem. Své rozhodnutí soudce Sládek zdůvodnil snahou bránit ovlivňování dítěte rodiči. Po silném ohlasu soudce nechal minulý týden Terezku přemístit z nemocnice do dětské léčebnyv Říčanech. (red)