Při detailním zkoumání bankovky jsme zjistili, že se rozmazává oranžová barva, samotná bankovka je lehčí, než ta pravá, papír je poddajnější, když se ohne, tak praská. Chybí veškeré vodotisky a potřebné znaky. Padělaná bankovka je také o dva milimetry menší než pravá. Barva padělku je tmavší.

Laik ji nerozezná

Sice jde o velmi amatérskou kopii, přesto není snadné padělek na letmý první pohled rozeznat od originálu. „Bankovku bych klidně rozměnila. Při zběžném pohledu mi na ní není nic nápadného,“ pokrčila rameny trafikantka Hana Zadražilová. S padělkem by měli problém také v lékárně U Slovanské lípy. „Padělek bych vůbec nepoznal. Klidně bych ho přijal,“ uvedl magistr Marek Hrubý.

V bance na lest neskočili

Naopak v bance padělek odhalili na první pohled. „Tohle je jasná a dost nevyvedená kopie,“ uvedla vedoucí pobočky těsně poté, co se jí bankovka dostala do ruky. Podle statistik České Národní Banky bylo jenom v loňském roce padělků českých bankovek zjištěno celkem 2012. Zároveň je to ale přesně o 801 méně než rok před tím.

Za loňský rok patnáct případů

Policisté z Pelhřimova se s padělky setkávají poměrně často. „V roce 2009 jsme řešili patnáct případů této trestné činnosti, kdy jsme zjistili čtyři padělané tisícikoruny, tři stokoruny, šest pětistovek, jednu padesátikorunu a jednu dvoustovku,“ informovala tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotoková. Podle ní se většina padělků zjistí právě v bankách. Odsud pak putují peníze na expertízu do České národní banky. Stejně tak postupují i policisté, ti současně zpracují protokol, se kterým pak operují při samotném vyšetřování. Objasnitelnost případů je však obtížná. „Vloni jsme z padělání obvinili jednu osobu, jejíž případ je v současnosti v šetření,“ dodala Kotková.

Velmi často padělané bankovky zabloudí na benzinové stanice a do non – stop barů, kde je vyšší oběh peněz.Jak se však zachovat, objeví – li se padělek v peněžence? „Asi bych se ji pokusil nějakým způsobem udat. O peníze bych nerad přišel,“ sdělil jednadvacetiletý Libor z Humpolecka. To ale policisté rozhodně nedoporučují. Tomu, kdo by se chtěl zbavit padělku, může hrozit pobyt ve věznici.

Odloženo

S novým zákoníkem pak záleží na samotném trestním šetření. Dle závažnosti činu padělatele či šiřitele se soudci přikloní ke staré vyšší nebo nové nižší sazbě. Řešením je tedy ohlášení policii. Pokud se někomu bankovka nepozdává, může ji také předložit ke kontrole do některé z bank, kde jsou k dostání informační letáky, které před padělky varují. Naši padělanou dvoustovku jsme odevzdali policistům k šetření. Ti případ pro nedostatek důkazů odložili.