Realita je však taková, že osmapadesátiletého nestraníka Hünera nejspíše čeká asi nejtěžší profesní výzva jeho dosavadní kariéry. Až v polovině prosince vstoupí (po šesti letech, odešel jako náměstek) opět hlavním vchodem do budovy ministerstva, pomyslně si rozbalí úvodní balíček plný menších či větších nášlapných min.

Namátkou: těžba lithia, nevyčerpané miliardy na stavbu rychlého internetu, dotace na malé podnikání, rozdrobenost exportu a na prvním místě samozřejmě energetika. Tedy oblast, které Hüner rozumí nejvíce, ale rozhodování ho bude také nejvíce bolet. „Je to rozumný člověk. Vzděláním a praxí je to klasický energetik, který ale v poslední době přičichl k moderním technologiím. Především ukládání energie do baterií, takže má přehled, nebude předpojatý,“ říká analytik Michal Šnobr.

DALŠÍ REAKTORY?

Babišova vláda (ať už menšinová, či eventuálně koaliční) bude muset rozlousknout „jaderný oříšek“: Máme budovat další bloky jaderných elektráren? Minimálně postavit pátý „překlenovací“ blok v Dukovanech, jejichž životnost skončí kolem roku 2035? Řídit další strategii energetické soběstačnosti Česka bude právě úkol nového ministra.

Alena Schillerová.
Lady EET Alena Schillerová míří do čela financí

„Hüner má na co navazovat. Materiál o rozvoji energetiky, který nedávno na ministerstvu dokončila náměstkyně Lenka Kovačovská, považuji po dlouhé době za skutečně velmi kvalitní dokument,“ podotýká Šnobr.

Tomáš HünerZdroj: Deník

Mimo jiné se v něm podle Šnobra píše, že náklad na jeden kilowatt instalovaného výkonu jaderné elektrárny jsou nyní až 4500 euro (cca 115 tisíc korun).  Když se dostavoval Temelín (v roce 2002), bylo to 2000 euro.

„Jenže realita je taková, že náklady jsou kvůli prodražování staveb 6000 až 9000 eur. Jsou to astronomické částky,“ říká Šnobr. Sám by byl pro to, aby se od jádra neustupovalo, ale počkal by na zlevnění technologie a uklidnění trhu rozkolísaného cenami elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s Jaroslavou Němcovou
Adam Vojtěch. Z reality show na ministerstvo zdravotnictví

Samostatnou otázkou je situace v polostátním gigantu ČEZ. Výkon akcionářských práv bude mít na starosti nikoliv Hüner, ale ministryně financí Alena Schillerová (a potažmo Andrej Babiš), přesto bude poradní hlas Hünera důležitý. „Pokud nakonec vznikne nějaká vláda na půdorysu bývalé koalice, zavládne status quo.

V případě kabinetu s dominancí hnutí ANO ale čekám rozsáhlé personální změny na nejvyšších místech ČEZ. Asi by bylo na čase, současně vedení už se přežilo, spíše kupí chyby,“ říká Šnobr, který je menšinovým akcionářem ČEZ a dlouhodobým kritikem jejího vedení.

DRAHÉ POPLATKY

Na nového ministra průmyslu se už těší i mobilní operátoři. „Pořád je tady 14 miliard korun, které mají jít na budování rychlého internetu, nejsou vyčerpané a hrozí, že o ně Česko přijde,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Lubomír Metnar.
Babiš vybral dobře, Metnar je spolehlivý, míní Chovanec

Spor o tarify byl jedním z hlavních důvodů odvolání někdejšího sociálnědemokratického ministra Jana Mládka. Jeho nástupce Jiří Havlíček podle operátorů za krátkou dobu debatu moc neposunul. „Nová vláda i ministr budou chtít v programovém prohlášení jistě apelovat na digitální Česko, ale je tu spousta věcí, které jdou zcela proti tomu,“ podotýká Grund.

Lidé i stát podle něj logicky tlačí na co nejrychlejší superrychlý internet 5G. „Ale třeba stavební zákon je tak nepružný, že stavba infrastruktury je děsivě pomalá. Vedle toho jsou tu pořád daleko vyšší poplatky za užívání frekvencí než na Západě a internet 5G je náročnější na frekvence,“ popisuje Grund. „Novému ministrovi držíme palce, ale těch problémů, které je třeba řešit, je opravdu hodně,“ uzavírá Grund.

Tomáš Hüner
* 26. června 1959 v Ostravě
* Absolvent Fakulty strojní VUT v Brně
*  Po škole pracoval v letech 1984 až 1994 v elektrárně Dětmarovice, byl generálním ředitelem Severomoravské energetiky (do roku 2002), pak konzultant a mezi roky 2004 až 2006 šéfoval bulharské pobočce ČEZ. V letech 2006 až 2011 byl náměstkem ministra průmyslu pro oblast energetiky. Mezi roky 2011 až 2014 byl šéfem dozorčí rady OTE. Krátce působil ve Vršanské uhelné. Od roku 2015 šéfuje divizi Energy Management společnosti Siemens Česká republika.

Zítra představíme Ilju Šmída, který se má stát ministrem kultury.

Andrej Babiš se sešel 28. listopadu s prezidentem Milošem Zemanem a přinesl mu seznam ministrů jeho menšinové vlády.
O Vánocích chce mít Babiš jasno. O podpoře pro kabinet bude jednat před nimi