Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžký rok. Pro jaké známky si jdou ministři?

Praha - Krize nekrize, koaliční vláda socialistů, lidovců a hnutí ANO pokračuje dál. A až na klopýtnutí při překotné policejní reformě nebo neschválení protikuřáckého zákona sbírá kladné body. Pomáhá jí rostoucí ekonomika, důsledné plnění programu a především čistý nekorupční štít. Za poslední školní rok nevyplaval žádný skandál, který by spadal do jejího funkčního období. A konečně se začalo víc myslet na učitele, zdravotní sestry a kulturu. Sobotkova sestava prospěla s vyznamenáním.

30.6.2016 12
SDÍLEJ:

Vysvědčení české vláděFoto: DENÍK

Bohuslav Sobotka, premiér (ČSSD)

Bohuslav Sobotka

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 2–
Politický leadership - 2

Premiér se ve Strakově akademii zabydlel, zvládl zahraničně politické povinnosti, chladnou hlavu zachoval při dohadování o uprchlických kvótách i brexitu. Čerstvě zabodoval při dojednávání bruselských peněz pro české dálnice. Daří se mu prosazovat klíčové body programového prohlášení, z těch důležitých zbývá už jen zákon o sociálním bydlení. Odolává i tlaku ANO, v posledních měsících uštědřil Andreji Babišovi několik tvrdých háků, ČSSD poprvé přeskočila ANO v preferencích. Vztah s Hradem zůstává chladný, ale premiér ho má pod kontrolou. Voliče přesvědčuje důrazem na zvyšování platů zaměstnanců. Kaňkou na jeho vysvědčení je policejní reforma, neboť odchod Roberta Šlachty z čela ÚOOZ a policie vůbec se mu v kampani může vrátit jako bumerang.

Výsledná známka: 2+

Andrej Babiš, vicepremiér a ministr financí (ANO)

Andrej Babiš

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 1

Andrej Babiš přesně ví, co chce: vyhrát sněmovní volby 2017. Na tento úkol ale zůstává povětšinou sám. Oslabují ho rozpadající se koalice i organizace ANO na komunální úrovni, vynucený odchod blízkých spojenců jako Radmily Kleslové i nestabilní personální situace v resortu financí (chybí mu náměstek pro rozpočet a vedení celní správy je v rozkladu). Andrej Babiš ale prosadil elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení DPH, moderní normu o hazardu, vybírá víc daní, navrhuje nižší schodek rozpočtu. V očích voličů mu ublížila kauza Čapí hnízdo, kterou prošetřují evropský OLAF i Policie ČR. Sympaticky se postavil nepřipravené a účelové policejní reformě, ale zbrkle začal vyhrožovat odchodem z vlády, přičemž v ní ochotně zůstal, byť v dané věci prohrál na celé čáře.

Výsledná známka: 2

Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace (KDU-ČSL)

Pavel Bělobrádek

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 2

Lidovecký předseda pokračoval v politice vyvažování a umírněných gest. Pokud chtěli voliči slyšet silnější slovo, museli se obrátit na jeho stranického zástupce Mariana Jurečku. Bělobrádek se viditelně přiklání na stranu Bohuslava Sobotky v jeho častých střetech s šéfem hnutí ANO. Bělobrádkovi se podařilo proti Babišově vůli získat o 3,75 miliardy korun na vědu víc než loni. Odborná veřejnost ale stále čeká na stěžejní zákon o vědě, výzkumu a inovacích, též ji zaskočilo náhlé ukončení činnosti vědeckého informačního serveru. Nyní se řeší jeho obnovení a financování. Bělobrádek vyměnil i šéfa Technologické agentury, ve výběrovém řízení zvítězil jeho favorit Petr Očko.

Výsledná známka: 2-

Milan Chovanec, ministr vnitra (ČSSD)

Milan Chovanec

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 1

V migrační problematice si vedl velmi dobře. Ač vystupuje klidně, je nejostřejším mužem ČSSD, nejviditelnějším protivníkem Andreje Babiše. To se ukázalo v kauze policejní reorganizace, kdy právě Chovanec šéfa ANO vyškolil z politiky jako žáčka. Možná si však voliči budou pamatovat Babišova slova na jeho adresu, že je nejen zrádce zrádců, ale i kmotr kmotrů.

Výsledná známka: 2+

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí (ČSSD)

Lubomír Zaorálek

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 2-
Politický leadership - 2-

Lubomír Zaorálek zmizel z české scény. Jeho resortní povinnosti ho zaměstnávají natolik, že na vnitropolitická témata nemá čas. Paradoxně v Bruselu je ale víc slyšet hlas Bohuslava Sobotky či Milana Chovance. Jeho nejsilnějším vyjádřením bylo pobrexitové sdělení, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker „není muž na svém místě".

Výsledná známka: 2-

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)

Jan Mládek

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 2

Jeden z nejzaměstnanějších ministrů musel zvládat krize kolem insolvence OKD, vysokorychlostního internetu, svého vlastního image a soubojů s Andrejem Babišem. Svou pozici ale se ctí ustál, pro české exportéry dělá maximum, což oceňují hlavně výrobci a zaměstnanci. Mládek vedle Chovance ve vládě působí jako nejsilnější Sobotkova opora.

Výsledná známka: 2

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD)

Michaela Marksová

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 2

Výrazná ministryně se nebojí vystoupit s jednoznačným prohlášením, jako to udělala v kauze výchovného ústavu v Chrastavě. Daří se jí zvyšovat minimální mzdu (9900 korun), díky jejímu návrhu se zvýšil příspěvek na péči i valorizovaly se důchody. Polevila zato v koncepčních otázkách. Nepředložila důchodovou reformu ani zákon o sociálním bydlení.

Výsledná známka: 2

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví (ČSSD)

Svatopluk Němeček

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 4

Podařilo se mu prosadit zvýšení plateb za státní pojištěnce i lepší platové podmínky pro zdravotníky. Nyní poslanci schválili důležitý zákon o vzdělávání sester, který vychází vstříc potřebám praxe. Pohořel ale s protikuřáckým zákonem, který neprotlačil sněmovnou. Nyní ho čeká repete. Mediálně je velmi slabý a válcuje ho Babišova permanentní kritika.

Výsledná známka: 3

Jiří Dienstbier, ministr pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti (ČSSD)

Ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 4

Těžká a nepopulární vládní agenda Jiřímu Dienstbierovi neprospívá. Ve vládě je takřka neviditelný, zatím neprosadil zákon o obecném referendu ani o zvýšení pravomocí ombudsmanky. Miloš Zeman ho nepřímo označil za jediného člena vlády, jehož rezignaci by přijal bez mrknutí oka.

Výsledná známka: 3

Kateřina Valachová, ministryně školství (ČSSD)

Ministryně školství Kateřina Valachová

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 1

Ministryně zaujala nejen svou blonďatou hřívou, ale hlavně úporností. Prosadila zásadní novely školského zákona i vysokoškolské normy. Ustála rozjezd inkluzivního vzdělávání a vláda už schválila novou podobu financování regionálního školství. Díky její neústupnosti se zvýší platy učitelů o osm procent. V její osobě má ČSSD a resort školství silného lídra.

Výsledná známka: 1

Martin Stropnický, ministr obrany (ANO)

Martin Stropnický

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 3-

Těžko říct, jaký je reálný vliv ministra Stropnického na armádní složky. Kauza rukojmí v Libanonu naznačila, že o svých podřízených a jejich konání toho příliš neví. Na druhou stranu oprávněnou pozornost věnuje záložákům a resort obrany obstál bez skandálů. Stropnického čekají složitá výběrová řízení, armáda chce ještě letos za novou techniku utratit 22 miliard.

Výsledná známka: 2-

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti (ANO)

Robert Pelikán

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 3

Nejupřímnější ministr Sobotkovy vlády Robert Pelikán se ze všech členů vlády chová nejméně jako politik. Prokázal to při přípravě zákona o státním zastupitelství, hlasování o uprchlických kvótách i policejní reorganizaci. Jeho erudice a přesvědčení o stranění správné věci ovšem neznamená, že ve sněmovně slaví jeden úspěch za druhým. Spíš naopak.

Výsledná známka: 2

Dan Ťok, ministr dopravy (ANO)

Ministr dopravy Dan Ťok

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 4

Obtížný resort příliš nezvládá, dálnice jsou rozkopané a nebýt premiérovy intervence v Bruselu, mohly skončit všechny projekty na jejich dostavbu či rekonstrukci, které neměly novou EIA. V potížích se zmítalo výběrové řízení na provozovatele mýtného systému. Dan Ťok je navíc nevýrazný. Po Antonínu Prachařovi tak ani tento muž na dopravě nedělá hnutí ANO dobrou reklamu.

Výsledná známka: 3-

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj (ANO)

Karla Šlechtová

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 3

Ministryně milující kérky zvládla protlačit sněmovnou zákon o veřejných zakázkách, aktivní je v komunikaci o pohřebnické legislativě, ale celkově nepůsobí koncepčním dojmem týmového hráče. Pro její budoucí hodnocení je podstatné, jak její garanční ministerstvo zvládne čerpání evropských fondů.

Výsledná známka: 3

Richard Brabec, ministr životního prostředí (ANO)

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 1-

Je mediálně velmi zdatný, s novináři rád komunikuje, což obrazu jeho resortu svědčí, kupříkladu v opatřeních proti suchu. Nyní ho čeká důležitá zkouška v podobě zákona o ochraně přírody, který má zastřešit péči o národní parky. Poslanci projednají i jeho předlohu o odpadech. Pokud Brabec s oběma normami uspěje, bude patřit i nadále k vládním premiantům.

Výsledná známka: 1

Marian Jurečka, ministr zemědělství (KDU-ČSL)

Marian Jurečka

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 1-

Lidovecký místopředseda neudělal v posledním ročníku příliš mnoho chyb. Bojuje za tuzemské výrobce mléka a masa či české potraviny v hypermarketech. Jeho viditelným tématem je účinný boj se suchem. Občas musí krotit svoje mladické ambice, a to jak ve vládě, tak v mateřské KDU-ČSL. Je to ale výrazný politický talent.

Výsledná známka: 1-

Daniel Herman, ministr kultury (KDU-ČSL)

Daniel Herman

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 2

Skokan roku Daniel Herman především v posledním roce vydobyl kultuře značnou pozornost, dokázal prosadit kýžené jedno procento rozpočtových výdajů a navýšení platů zaměstnanců v kultuře. Navíc o divadle, hudbě či knihách jen nemluví, ale žije jimi. A na rozdíl od některých svých předchůdců je kultivovaný a vzdělaný muž.

Výsledná známka: 1-

Autor: Kateřina Perknerová

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman s lídrem SPD Tomio Okamurou
2 4

Zeman se sbližuje s Okamurou. Našli společnou řeč o islámu a migraci

Jiří Milek.
2 12

Vládcem velkých, širých, rodných lánů bude „malý Babiš“ Jiří Milek

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Kdo převezme vládu nad českým fotbalem?

Je to tady. Už zítra se veřejnost dozví jméno nového šéfa českého fotbalu. Na mimořádné valné hromadě v Nymburku si delegáti zvolí nástupce Miroslava Pelty.

Stop dalším bytům. Vesničané se začínají bouřit proti výstavbě, plánují i petici

Naše vesnice už není tak pěkná jako dřív, zlobí se obyvatelé Holubic na Vyškovsku. Někteří podle zjištění Deníku Rovnost dokonce mluví o tom, že sepíší petici požadující zastavení výstavby dalších bytových domů. Těch je v obci s dvanácti sty obyvateli šest a další se mají stavět. „Nelíbí se mi, že se u nás pořád staví nové byty,“ řekla například Františka Šobrová.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

/FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT