Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžký rok. Pro jaké známky si jdou ministři?

Praha - Krize nekrize, koaliční vláda socialistů, lidovců a hnutí ANO pokračuje dál. A až na klopýtnutí při překotné policejní reformě nebo neschválení protikuřáckého zákona sbírá kladné body. Pomáhá jí rostoucí ekonomika, důsledné plnění programu a především čistý nekorupční štít. Za poslední školní rok nevyplaval žádný skandál, který by spadal do jejího funkčního období. A konečně se začalo víc myslet na učitele, zdravotní sestry a kulturu. Sobotkova sestava prospěla s vyznamenáním.

30.6.2016 12
SDÍLEJ:

Vysvědčení české vláděFoto: DENÍK

Bohuslav Sobotka, premiér (ČSSD)

Bohuslav Sobotka

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 2–
Politický leadership - 2

Premiér se ve Strakově akademii zabydlel, zvládl zahraničně politické povinnosti, chladnou hlavu zachoval při dohadování o uprchlických kvótách i brexitu. Čerstvě zabodoval při dojednávání bruselských peněz pro české dálnice. Daří se mu prosazovat klíčové body programového prohlášení, z těch důležitých zbývá už jen zákon o sociálním bydlení. Odolává i tlaku ANO, v posledních měsících uštědřil Andreji Babišovi několik tvrdých háků, ČSSD poprvé přeskočila ANO v preferencích. Vztah s Hradem zůstává chladný, ale premiér ho má pod kontrolou. Voliče přesvědčuje důrazem na zvyšování platů zaměstnanců. Kaňkou na jeho vysvědčení je policejní reforma, neboť odchod Roberta Šlachty z čela ÚOOZ a policie vůbec se mu v kampani může vrátit jako bumerang.

Výsledná známka: 2+

Andrej Babiš, vicepremiér a ministr financí (ANO)

Andrej Babiš

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 1

Andrej Babiš přesně ví, co chce: vyhrát sněmovní volby 2017. Na tento úkol ale zůstává povětšinou sám. Oslabují ho rozpadající se koalice i organizace ANO na komunální úrovni, vynucený odchod blízkých spojenců jako Radmily Kleslové i nestabilní personální situace v resortu financí (chybí mu náměstek pro rozpočet a vedení celní správy je v rozkladu). Andrej Babiš ale prosadil elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení DPH, moderní normu o hazardu, vybírá víc daní, navrhuje nižší schodek rozpočtu. V očích voličů mu ublížila kauza Čapí hnízdo, kterou prošetřují evropský OLAF i Policie ČR. Sympaticky se postavil nepřipravené a účelové policejní reformě, ale zbrkle začal vyhrožovat odchodem z vlády, přičemž v ní ochotně zůstal, byť v dané věci prohrál na celé čáře.

Výsledná známka: 2

Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace (KDU-ČSL)

Pavel Bělobrádek

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 2

Lidovecký předseda pokračoval v politice vyvažování a umírněných gest. Pokud chtěli voliči slyšet silnější slovo, museli se obrátit na jeho stranického zástupce Mariana Jurečku. Bělobrádek se viditelně přiklání na stranu Bohuslava Sobotky v jeho častých střetech s šéfem hnutí ANO. Bělobrádkovi se podařilo proti Babišově vůli získat o 3,75 miliardy korun na vědu víc než loni. Odborná veřejnost ale stále čeká na stěžejní zákon o vědě, výzkumu a inovacích, též ji zaskočilo náhlé ukončení činnosti vědeckého informačního serveru. Nyní se řeší jeho obnovení a financování. Bělobrádek vyměnil i šéfa Technologické agentury, ve výběrovém řízení zvítězil jeho favorit Petr Očko.

Výsledná známka: 2-

Milan Chovanec, ministr vnitra (ČSSD)

Milan Chovanec

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 1

V migrační problematice si vedl velmi dobře. Ač vystupuje klidně, je nejostřejším mužem ČSSD, nejviditelnějším protivníkem Andreje Babiše. To se ukázalo v kauze policejní reorganizace, kdy právě Chovanec šéfa ANO vyškolil z politiky jako žáčka. Možná si však voliči budou pamatovat Babišova slova na jeho adresu, že je nejen zrádce zrádců, ale i kmotr kmotrů.

Výsledná známka: 2+

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí (ČSSD)

Lubomír Zaorálek

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 2-
Politický leadership - 2-

Lubomír Zaorálek zmizel z české scény. Jeho resortní povinnosti ho zaměstnávají natolik, že na vnitropolitická témata nemá čas. Paradoxně v Bruselu je ale víc slyšet hlas Bohuslava Sobotky či Milana Chovance. Jeho nejsilnějším vyjádřením bylo pobrexitové sdělení, že šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker „není muž na svém místě".

Výsledná známka: 2-

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)

Jan Mládek

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 2

Jeden z nejzaměstnanějších ministrů musel zvládat krize kolem insolvence OKD, vysokorychlostního internetu, svého vlastního image a soubojů s Andrejem Babišem. Svou pozici ale se ctí ustál, pro české exportéry dělá maximum, což oceňují hlavně výrobci a zaměstnanci. Mládek vedle Chovance ve vládě působí jako nejsilnější Sobotkova opora.

Výsledná známka: 2

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD)

Michaela Marksová

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 2

Výrazná ministryně se nebojí vystoupit s jednoznačným prohlášením, jako to udělala v kauze výchovného ústavu v Chrastavě. Daří se jí zvyšovat minimální mzdu (9900 korun), díky jejímu návrhu se zvýšil příspěvek na péči i valorizovaly se důchody. Polevila zato v koncepčních otázkách. Nepředložila důchodovou reformu ani zákon o sociálním bydlení.

Výsledná známka: 2

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví (ČSSD)

Svatopluk Němeček

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 4

Podařilo se mu prosadit zvýšení plateb za státní pojištěnce i lepší platové podmínky pro zdravotníky. Nyní poslanci schválili důležitý zákon o vzdělávání sester, který vychází vstříc potřebám praxe. Pohořel ale s protikuřáckým zákonem, který neprotlačil sněmovnou. Nyní ho čeká repete. Mediálně je velmi slabý a válcuje ho Babišova permanentní kritika.

Výsledná známka: 3

Jiří Dienstbier, ministr pro legislativu, lidská práva a rovné příležitosti (ČSSD)

Ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 4

Těžká a nepopulární vládní agenda Jiřímu Dienstbierovi neprospívá. Ve vládě je takřka neviditelný, zatím neprosadil zákon o obecném referendu ani o zvýšení pravomocí ombudsmanky. Miloš Zeman ho nepřímo označil za jediného člena vlády, jehož rezignaci by přijal bez mrknutí oka.

Výsledná známka: 3

Kateřina Valachová, ministryně školství (ČSSD)

Ministryně školství Kateřina Valachová

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 1

Ministryně zaujala nejen svou blonďatou hřívou, ale hlavně úporností. Prosadila zásadní novely školského zákona i vysokoškolské normy. Ustála rozjezd inkluzivního vzdělávání a vláda už schválila novou podobu financování regionálního školství. Díky její neústupnosti se zvýší platy učitelů o osm procent. V její osobě má ČSSD a resort školství silného lídra.

Výsledná známka: 1

Martin Stropnický, ministr obrany (ANO)

Martin Stropnický

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 3-

Těžko říct, jaký je reálný vliv ministra Stropnického na armádní složky. Kauza rukojmí v Libanonu naznačila, že o svých podřízených a jejich konání toho příliš neví. Na druhou stranu oprávněnou pozornost věnuje záložákům a resort obrany obstál bez skandálů. Stropnického čekají složitá výběrová řízení, armáda chce ještě letos za novou techniku utratit 22 miliard.

Výsledná známka: 2-

Robert Pelikán, ministr spravedlnosti (ANO)

Robert Pelikán

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 3

Nejupřímnější ministr Sobotkovy vlády Robert Pelikán se ze všech členů vlády chová nejméně jako politik. Prokázal to při přípravě zákona o státním zastupitelství, hlasování o uprchlických kvótách i policejní reorganizaci. Jeho erudice a přesvědčení o stranění správné věci ovšem neznamená, že ve sněmovně slaví jeden úspěch za druhým. Spíš naopak.

Výsledná známka: 2

Dan Ťok, ministr dopravy (ANO)

Ministr dopravy Dan Ťok

Odborné zvládnutí resortu - 2–
Umělecký dojem - 3-
Politický leadership - 4

Obtížný resort příliš nezvládá, dálnice jsou rozkopané a nebýt premiérovy intervence v Bruselu, mohly skončit všechny projekty na jejich dostavbu či rekonstrukci, které neměly novou EIA. V potížích se zmítalo výběrové řízení na provozovatele mýtného systému. Dan Ťok je navíc nevýrazný. Po Antonínu Prachařovi tak ani tento muž na dopravě nedělá hnutí ANO dobrou reklamu.

Výsledná známka: 3-

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj (ANO)

Karla Šlechtová

Odborné zvládnutí resortu - 2
Umělecký dojem - 3
Politický leadership - 3

Ministryně milující kérky zvládla protlačit sněmovnou zákon o veřejných zakázkách, aktivní je v komunikaci o pohřebnické legislativě, ale celkově nepůsobí koncepčním dojmem týmového hráče. Pro její budoucí hodnocení je podstatné, jak její garanční ministerstvo zvládne čerpání evropských fondů.

Výsledná známka: 3

Richard Brabec, ministr životního prostředí (ANO)

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 1-

Je mediálně velmi zdatný, s novináři rád komunikuje, což obrazu jeho resortu svědčí, kupříkladu v opatřeních proti suchu. Nyní ho čeká důležitá zkouška v podobě zákona o ochraně přírody, který má zastřešit péči o národní parky. Poslanci projednají i jeho předlohu o odpadech. Pokud Brabec s oběma normami uspěje, bude patřit i nadále k vládním premiantům.

Výsledná známka: 1

Marian Jurečka, ministr zemědělství (KDU-ČSL)

Marian Jurečka

Odborné zvládnutí resortu - 1-
Umělecký dojem - 2
Politický leadership - 1-

Lidovecký místopředseda neudělal v posledním ročníku příliš mnoho chyb. Bojuje za tuzemské výrobce mléka a masa či české potraviny v hypermarketech. Jeho viditelným tématem je účinný boj se suchem. Občas musí krotit svoje mladické ambice, a to jak ve vládě, tak v mateřské KDU-ČSL. Je to ale výrazný politický talent.

Výsledná známka: 1-

Daniel Herman, ministr kultury (KDU-ČSL)

Daniel Herman

Odborné zvládnutí resortu - 1
Umělecký dojem - 1
Politický leadership - 2

Skokan roku Daniel Herman především v posledním roce vydobyl kultuře značnou pozornost, dokázal prosadit kýžené jedno procento rozpočtových výdajů a navýšení platů zaměstnanců v kultuře. Navíc o divadle, hudbě či knihách jen nemluví, ale žije jimi. A na rozdíl od některých svých předchůdců je kultivovaný a vzdělaný muž.

Výsledná známka: 1-

Autor: Kateřina Perknerová

30.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS


Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou o situaci ve FN Ostrava.
5 4

Kritická situace v ostravské nemocnici. Ministr Vojtěch problém nevyřešil

Turecká policie na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
2 8

Turecko potvrdilo, že má důkazy v kauze vraždy novináře. Nahrávky ale nesdílelo

Náraz vytrhl řidiči na Náchodsku volant z rukou. Hledají se svědci

Policisté hledají svědky dopravní nehody linkového autobusu a nákladního vozu, ke které došlo ve čtvrtek v 15.15 hodin v Olešnici u Červeného Kostelce. Náraz řidiči autobusu doslova vytrhl volant z rukou.

Assange žaluje Ekvádor. Nelíbí se mu podmínky na ambasádě, kde se skrývá

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange zažaloval ekvádorskou vládu, která podle něj porušuje jeho základní práva a svobody. Assagne žije od roku 2012 na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, kam se uchýlil z obav, že bude vydán do Spojených států.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Válečný veterán dělá plavčíka: V Afghánistánu jsem bojoval o holý život

Na bezpečnost plavců v Městských lázních v Novém Městě na Moravě nyní dohlíží válečný veterán Miloš Prášil. Přestože ho voda málem zahubila, na tento živel nezanevřel.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT