„Moc si vážíme kondolencí, projevů soustrasti i vaší účasti na utrpení a těžkých chvílích blízkých, kteří včera na tomto místě zahynuli. Je to snad nejtemnější den v historii našeho města, který se už nikdy nesmí opakovat," říká starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar, jehož krátké řeči naslouchají Broďané v naprostém tichu.

ON-LINE z pietní akce najdete ZDE!

Pachatel tragédie v Uherském Brodě, třiašedesátiletý Zdeněk Kovář, který zastřelil sedm mužů a jednu ženu, nebyl podle výpovědí sousedů výrazně problémový člověk, přesto na své okolí působil podivínským dojmem. Nebyl podle dosavadních informací ani soudně trestaný, šlo však 
o muže dlouhodobě nezaměstnaného, jenž se před lety vyučil elektrikářem-silnoproudařem.

Mnohem větší potíže měli obyvatelé města s jeho manželkou. „Bydlím tu už dvacet čtyři let a toho muže jsem za tu dobu viděla snad jedinkrát. Jeho žena ale úplně v pořádku nebyla, podle mého názoru snad trpěla schizofrenií. Stále si stěžovala a byla paranoidní. Neustále tvrdila, jak jí všichni ubližují, že na ni vysíláme radioaktivní vlny a ona se nemá jak bránit," uvedla obyvatelka jednoho ze sousedních domů.

Manželka střelce se v úterý večer zamkla ve svém domě 
a policisty, kteří přišli udělat domovní prohlídku, odmítala pustit dovnitř. Tam se dostali až pozdě v noci násilím. Ženu pak hospitalizovali v psychiatrické léčebně v Kroměříži. Podle informací Deníku mají manželé syna, žijícího v Brně.

Ředitel krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaromír Tkadleček uvedl, že policisté se ženou sice komunikují, ale má to své zádrhele. „Komunikace s družkou je a bude velmi složitá," řekl bez dalšího vysvětlení.

Legálně držené zbraně

Už je také jasné, čím pachatel střílel. Na místě vraždy 
v restauraci Družba se nacházely dvě střelné zbraně, a sice revolver Alfa vz. 820 a samonabíjecí pistole CZ 75B. Obě tyto zbraně patří podle kriminalistů útočníkovi, které také legálně držel. Více se dočtete ZDE!

Česká zbrojovka v Uherském Brodě však odmítla, že by pachatel byl v minulosti jejím zaměstnancem. „Nikdy nepracoval v České zbrojovce Uherský Brod," sdělil Deníku Radek Hauerland z České zbrojovky.

Jednou z osmi obětí běsnění šíleného střelce je také 43letá servírka Edita. Na tu se smutkem vzpomíná číšník 
z tamního nedalekého baru Grill Rally. „Byla vždycky přátelská, příjemná, kamarádská. My, co jsme ji znali, jsme věděli, že je také pracovitá a byla velmi oblíbená. Je to tragédie, znali jsme ji z restaurací, kde pracovala, známe se tak všichni," poznamenal její kolega.

Podle dosavadního vyšetřování nedal útočník osazenstvu restaurace příliš šancí. „Osoba ihned, co vstoupila do restaurace, zahájila palbu. Pro osoby už nebylo úniku," popsal první okamžiky tragédie krajský policejní ředitel, jehož podřízení ohledávali místo činu asi 19 hodin.

Do bližších podrobností zatím nechtěl zacházet, protože by se podle něho jednalo jen 
o spekulace. Policie nyní čeká na soudní pitvy a na další expertizy.

Památku obětí střelby přijede v pátek do Uherského Brodu uctít také prezident republiky Miloš Zeman. Více se dočtete ZDE!

Město Uherský Brod vyhlásilo veřejnou sbírku na pomoc pozůstalým po obětech. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 6373262/0800.

Vrazi s problémy.