Chcete si koupit antikoncepci bez předpisu? Na internetu to není problém. Pokud zadáte požadavek do vyhledávače, můžete si vybrat z desítek nabídek. Pokud tak ale uděláte, neriskujete pouze své peníze, ale také zdraví. Při nákupu od neznámého dodavatele totiž nemáte jistotu, zda se nejedná o léky padělané a tedy možná i zdraví nebezpečné.
Narůstajícímu počtu falešných léků se rozhodli učinit přítrž europoslanci. Ti ve středu odsouhlasili zpřísnění směrnice o padělání léčiv.
„Při nákupu přes internet a navíc bez porady s odborníkem lidé hazardují se zdravím. Například v přípravcích na zvýšení svalové hmoty mohou být přídavky hormonů a anabolik. Ty pak mohou způsobit poruchy srdečního rytmu, cévní soustavy nebo narušení metabolismu,“ popisuje problémy, které mohou způsobit nelegální léky a doplňky stravy, odbornice na výživu doktorka Lenka Luhanová.
V případě, že někdo na internetu prodává na vlastní pěst léky na předpis, hrozí mu pokuta až tři miliony korun.
Problém padělků je, že jsou buď v lepším případě neúčinné, nebo v tom horším obsahují toxické složky. Potravinářská inspekce narazila například v Česku na doplněk stravy, který se vydával za téměř všeléčivé grepové kapky. Po provedení rozboru v něm byla nalezena látka, která se používá k desinfekci bazénů.
Větší jistota hlavně v lékárnách
„Podle odborníků se padělané léky vyskytují v zemích Evropské unie velmi často. V rozvojových zemích je situace ještě horší. Norma předpis aktualizuje tak, aby reagoval na nejnovější rizika a způsoby podvodů,“ vysvětluje europoslanec Milan Cabrnoch (ODS).
Předpis nyní padělatelům ztíží život tím, že léky budou mít těžko falzifikovatelné označení, jako je například hologram nebo sériové číslo. Více si posvítí i na internetové prodejce léků. Každá webová lékárna by měla být označena certifikátem, který zákazníkům zaručí kvalitu prodávaných výrobků.
„Určité úskalí vězí v tom, že se přísnější pravidla budou týkat jen léků na předpis,“ podotýká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Pouze ty totiž ponesou speciální značení. Z volně prodejných léků bude mít označení jen zlomek.
Podle Roithové mají novinky i další mezery. Do směrnice se například nepodařilo prosadit možnost zcela zakázat internetové stránky s padělaným zbožím.
Pod lepším dozorem budou tedy hlavně výrobky v lékárnách.
„Falšované léky se nedostávají do oběhu jen nezákonnými cestami, ale i běžnými řetězci. Může se tedy stát, že lékárna má lék, a ani neví, že jeho účinná látka byla zfalšovaná,“ osvětluje problém Cabrnoch.
Pozor na vývoz do zemí třetího světa
Podle nově odsouhlaseného dokumentu také mají členské státy EU zavést systém, který umožní stažení nebezpečných přípravků z trhu, a to včetně již prodaných výrobků od pacientů. Pokud je podezření, že se k pacientům dostal nebezpečný lék, musí být členské země informovány nejpozději do jednoho dne.
Ostřejší pravidla nebudou platit jen pro dovoz léků, ale i pro jejich vývoz. V zemích třetího světa totiž padělané a nelegální léky tvoří na trhu většinu. Europoslanci proto chtějí zabránit tomu, aby se padělatelé po zpřísnění pravidel v rámci Evropské unie nezačali o to více soustředit například na státy v Africe.
Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, řekl Deníku:
Dobré lékárny na internetu od nás získají speciální logo
Ochrana léků v Česku patří podle Martina Beneše k nejlepším v Evropě.
Evropský parlament ve středu přijal nová opatření proti padělaným lékům. Jak se to projeví u nás?
Opatření, která parlament přijímá, Česko z velké části již zavedlo. Lékárny, které mohou dodávat léky po internetu, od nás získají logo. Pacienti nakupující na internetu si tak ověří, že je lékárna legální a nenabízí padělky.
Jsou padělky u nás časté?
Česko není vůči padělkům imunní. V legálním řetězci naštěstí nepatříme mezi země jako třeba Velká Británie či Francie, které se s padělky setkávají poměrně často. Rozhodně se nemůžeme srovnat se zeměmi jako Rusko, Indie či Ukrajina, kde padělky v legální distribuci tvoří významnou část léků. Máme tedy pozici poměrně bezpečné země, ale to neznamená, že se nám problém vyhýbá. Obecně patříme ke státům s vysokou spotřebou léků, lidé se k nim dostávají snadno a směřujeme k tomu, aby se dostávali ještě snadněji. S tím je spojena potřeba varovat před rizikovými přípravky.
Jaká je tedy nejlepší ochrana před nebezpečnými výrobky?
Informovaný spotřebitel. V situaci, kdy je padělek zdařilý, však nelze spoléhat, že ho bude schopen odhalit. Je tedy třeba funkční kontrolní systém. Naštěstí se v Česku často daří zachytit padělané a nelegální produkty. Máte-li podezření na padělek, musíte mít možnost ho nahlásit. Když chcete u nás analýzu neznámého vzorku, dostanete ji. Jsme také průkopníky v oblasti informování pacientů – na portálu www.nebezpecneleky.cz najde každý to, na co si dát pozor. Tím jsme o dva roky předběhli ostatní země. Evropský parlament teprve teď jedná, že by bylo vhodné takovou stránku zavést.
Stává se u nás, že někdo zemře po požití pašovaného léku?
Když se podíváte do statistik Ústavu zdravotnických informací, nenajdete tam jediný záznam o úmrtí po požití léku. Statistika je nevypovídající. Je totiž běžné, že pacienti umírají i po požití legálního léku. S tím bohužel náš ústav nemůže nic dělat.
Co padělky způsobují?
Trvalé poškození zdraví, ale i smrt. Škála je velmi široká, záleží na tom, co se do výrobku vloží. Padělatelé se neštítí použít jakýkoliv produkt jen kvůli zdání, že nabízí lék, a je jim jedno, co skutečně nabízí. Nelze proto odhadnout, jestli může následovat poškození zraku, ledvin nebo jater. Vyrobit padělek a přijít k úhoně zdraví je velmi snadné.
Někdy se stává, že jsou léčivé látky obsaženy v potravinových doplňcích, kde jinak být nesmějí.
Padělané doplňky stravy obsahující steroidy nebo jakékoliv další léčivé látky jsou stejně nebezpečné jako padělané léky. Nevíte, co obsahují. Tyto produkty obecně spadají pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, se kterou úzce spolupracujeme. Pokud se přijde na to, že takový výrobek léčivé látky obsahuje, stahujeme ho z trhu a podnikneme opatření proti dovozci.
Padělky se nejčastěji objevují na internetu nebo tržištích. Stává se často, že proniknou i do sítě legálních lékáren?
Co se týče padělků, je to výskyt v jednotkách, co se týče nelegálních léků, jde o desítky až stovky.