Z lidské kůže si udělala podle žaloby výnosný obchod šestice brněnských lékařů. Tkáň posílali do holandské tkáňové banky a většinu peněz inkasovali na soukromé účty. Spis předal státní zástupce Ivo Hahn brněnskému městskému soudu. Šesti obžalovaným hrozí až osmileté vězení.

„Obžalovaní posílali kožní štěpy do Holandska od září 2002 do října 2004. Z policejního vyšetřování vyplynulo, že si přišli asi na sedm milionů korun,“ řekl žalobce, který na zpracování obžaloby pracoval více než čtvrt roku. Důvod? Spis čítá přes osm tisíc stran listinných důkazů. „Kauza je navíc velmi komplikovaná a složitá,“ přiznal Hahn.

Mezi šesticí stíhaných je pět bývalých a současných pracovníků brněnské tkáňové banky a jeden člověk, který jim měl při nelegálních obchodech pomáhat. Kromě Jiřího Adlera, který si podle žaloby „vydělal“ na kšeftování s kůží přes pět milionů korun, by měla stanout před soudem i jeho někdejší kolegyně, lékařka Dagmar Hrůzová a tři laboranti. Část z nich prý pochybení připouští, jiní ho popírají a další využili svá práva a k věci nevypovídali.

Tři z obžalovaných stále pracují ve Fakultní nemocnici Brno. Vedení nemocnice neuvažuje o tom, že by je propustilo. „Ctíme presumpci nevinny. Do rozhodnutí soudu s nimi nemůžeme jen tak rozvázat pracovní poměr,“ řekla k celé záležitosti mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová. Šéf tkáňové banky Jiří Adler nejprve obvinění popíral, ale později na vlastní žádost z oddělení odešel. Na své brněnské adrese se nezdržuje a nezvedá ani telefon.

Městský soud zatím termín hlavního líčení nenařídil. Dle informací Deníku by mohl začít proces ještě letos a potrvá několik měsíců. V kauze totiž figurují desítky svědků a soudních znalců.