Hudličtí emigrovali v roce 1968 po sovětské okupaci do USA. Jejich syn Tomáš tam vystudoval, přednášel na tamních vysokých školách a nyní působí na Brock University v kanadském Ontariu. Zabývá se syntézou přírodních produktů.

A právě z titulu své profese publikoval 4. června v prestižním časopise Angewandte Chemie článek o rozvoji oboru organická chemie. V něm rozebírá trénink a mentorování budoucích generací profesionálů, vztah mistrů a učedníků i pestrost pracovních sil. A zmínil se i o otázce zvýhodňování žen či zástupců menšin.

Vítěz Global Teacher Prize Václav Fiala ze ZŠ Brigádníků v Praze 10
Týpek z Prahy se stal učitelem roku. Letošní ročník ovládl Václav Fiala

Profesor Hudlický míní, že různá centra pro rovnost, pestrost a inkluzi včetně povinných seminářů „ovlivnila metody nabírání zaměstnanců do té míry, že zařazení kandidáta do jedné z preferovaných sociálních skupin může mít přednost před jeho či její kvalifikací.”

Po zveřejnění Hudlického eseje se strhla mela. Redakce časopisu článek nechala zmizet z povrchu zemského, dva editoři dostali výpověď.

Přijde vyhazov? 

 „Názory vyjádřené v tomto článku nereflektují naše hodnoty spravedlnosti, důvěry a sociálního uvědomění,“ uvedl šéfeditor Neville Compton. „Není pouze naše zodpovědnost rozšiřovat důvěryhodné informace, ale také se postavit vůči diskriminaci, nespravedlnosti a nerovnosti“ doplnil. Z mezinárodní redakční rady odstoupilo 16 členú, mezi nimi i laureáti Nobelových cen. Viceprezident Brock University Greg Finn Hudlického postoj odsoudil jako „zraňující a odcizující“, jenž je „naprosto v rozporu s hodnotami Brockových mentorů“.

Maturitní zkouška - Ilustrační foto
Experti na vzdělání navrhnou změny. Ministr Plaga je uvede do praxe

Tomáš Hudlický Deníku sdělil, že k celé záležitosti připravuje stanovisko, ale blíže se nechtěl ke kauze vyjadřovat. Pro newyorský server „Retraction Watch“ uvedl, že „sklouzáváme do období kalvinismu a upalování na hranicích.“

Právo na názor

Kolegy, který byl před dvěma roky oceněn Univerzitou Karlovou, se zastal její prorektor Jan Konvalinka: „Názory mohou a měly by být zpochybňovány nebo vyvraceny, ale nikdy umlčeny. Abychom mohli přemýšlet, musíme mít právo dotazovat se, ptát se a dokonce urazit nebo se mýlit.“

Připomíná, že rodina Hudlických našla nový domov na svobodném Západě. „Bylo by ironické a velmi znepokojivé, kdyby stejné síly cenzury a nesnášenlivosti, které vytlačily Tomáše Hudlického z jeho vlasti, ho v Kanadě umlčely. Chraňte prosím akademickou svobodu, chraňte svobodu slova, chraňte profesora Hudlického a jeho tým,“ uzavírá Konvalinka dopis vedení Brock University.

Studenti Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem pracují 1. června 2020 na didaktických testech státní maturity z matematiky. Jarní termín se kvůli pandemii koronaviru letos posunul. Původně se testy měly konat na začátku května.
Státní maturity v číslech: Úspěšnost studentů klesla, účast byla zatím nejvyšší

Socioložka Linda Sokačová, která se zabývá rovnými příležitostmi žen a mužů Deníku řekla, že důležitá je adekvátnost opatření, které následují po zveřejnění podobných názorů: „Nějaká reakce je ale potřebná. Pokud se hovoří o schopnostech jako jediném kvalifikačním kritériu, mělo by se zároveň mluvit o poskytnutí podpory. Ve společnostech, kde není ženám poskytována pomoc při mateřství a rodičovství, je nesmyslné předpokládat, že budou mít stejné profesní výsledky jako muži.“

Zároveň dodala, že subjekt, který článek otiskl, má právo ho nešířit, pokud obsahuje názory, jež nesdílí. „Z hlediska svobody slovy je to ale téma, o němž je třeba diskutovat,“ soudí Sokačová.