Petříček s Džubajrem se na jednání zabývali zejména aktuální situací na Blízkém východě po střetu mezi USA a Íránem na území Iráku. "Mluvili jsme o možnostech, jak dále přispět k tomu, aby se situace postupně uklidnila. Jak otevřít cestu k mnohostranným jednáním, která by přiměla Írán upustit od aktivit na podporu terorismu, aktivit, které v řadě zemí Blízkého východu přispívají k nestabilitě," řekl Petříček. Za zásadní označil stabilizaci Iráku.

Prorektor pro zahraniční vztahy vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar.
Bývalý velvyslanec v Izraeli Pojar: USA zabrání Íránu vyrobit atomovku. I silou

Na uklidnění situace apeloval i Džubajr. "Jsme přesvědčeni, že je třeba vyhnout se eskalaci. Jakákoli eskalace by poškodila všechny strany," řekl. Odsoudil íránské raketové útoky na spojenecké základny v Iráku, kterými Teherán odpověděl na zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního. Podle něj tím Írán narušil iráckou suverenitu.

S Džubajrem se později setkal i premiér Andrej Babiš (ANO). Na twitteru uvedl, že probírali hlavně bezpečnostní situaci na Blízkém východě a možnosti vzájemné spolupráce v oblasti obchodu a investic. "Saúdská Arábie je jedním z největších investorů do moderních technologií, což je pro nás zajímavé," uvedl předseda vlády.

Petříček se dnes odmítl vyjádřit k výroku kanadského premiéra Justina Trudeaua, že ukrajinské letadlo, které se ve středu zřítilo po startu z Teheránu, sestřelila íránská raketa. Podle českého ministra je třeba počkat na výsledek vyšetřování letecké katastrofy, při níž zahynulo všech 176 lidí na palubě letadla.

Jednání o vztazích mezi Českem a Saúdskou Arábií 

Petříček se bude situací na Blízkém východě zabývat i na jednání ministrů zahraničí EU. "Představitelé evropských států se opakovaně vyjádřili, že Evropská unie musí být schopná nabídnout prostor pro mnohostranná jednání, aby se umožnilo uklidnit aktuální napětí na Blízkém východě," řekl k očekávanému obsahu schůzky. Podle něj se bude debatovat i o iniciativách pro stabilizaci Iráku nebo o jaderné dohodě s Íránem, jejíž závazky chce Teherán přestat naplňovat. Podle Petříčka je nezbytné zajistit, aby Írán nezískal jadernou zbraň.

Čeští vojáci v Iráku
Čeští policisté se stáhnou z Iráku, vojáci zůstávají. Babiš: Nehrozí nebezpečí

Petříček s Džubajrem jednali také o vzájemných vztazích mezi Českem a Saúdskou Arábií. Shodli se na tom, že vidí prostor zejména pro posílení vzájemného obchodu, ale i pro spolupráci ve vědě, výzkumu a inovacích. Podle ministerstva zahraničí v Saúdské Arábii nastávají v poslední době významné změny v politické, ekonomické i sociální oblasti, které otvírají příležitosti pro české firmy.