Připomněl, že před dvěma týdny byla ustavena komise, která měla připravit novou syrskou ústavu, což měl být krok ke konci války. „Byli bychom rádi, kdyby jednostranný akt Turecka nevedl k narušení tohoto procesu,“ dodal šéf diplomacie. Pro Česko je důležité, aby byl v Sýrii zajištěn dlouhodobě udržitelný mír.

„I proto chceme přispívat ke stabilizaci civilního obyvatelstva v oblasti zdravotnictví nebo vzdělání. Příchod syrských uprchlíků musí být dobrovolný a respektovat mezinárodní právo, žádné nucené návraty nelze podporovat,“ pravil. Ministr vítá, že k této otázce přijme Evropská unie společné stanovisko varující před eskalací napětí v oblasti. „Měly by se zohlednit i některé kurdské požadavky,“ soudí Petříček.

Situace na turecko-syrské hranici se zřejmě stane neplánovanou součástí čtvrteční schůzky politiků na Pražském hradě. Jak upřesnil Petříček, její náplní bude rozšiřování EU směrem k západnímu Balkánu, zahraniční vojenské mise a rozvojová spolupráce v Africe.

Čínský tlak odmítá

Na setkání s novináři Petříček odmítl výhrůžky čínské ambasády, podle níž rozhodnutí Prahy o zrušení smlouvy o partnerské spolupráci s Pekingem bude mít následky. Petříček to vnímá „jako velmi silný tlak“ a čínskému velvyslanci řekl, že obě země by se spíš měly soustředit na vytváření přátelského prostředí pro rozvoj vztahů než na silné mediální výstupy.

„Respektuji svobodné rozhodnutí pražské samosprávy. Panu primátorovi Hřibovi jsem ale zopakoval, že vláda v oblasti lidských práv ve vztahu k Číně dělá hodně a byla by škoda, kdybychom si zavřeli vrátka právě pro tuto diskusi,“ konstatoval šéfdiplomat.

Zmínil se též o přípravě českého předsednictví EU v roce 2022, na jehož financování není v koalici shoda. „Země podobné velikosti jako ČR pracovaly s rozpočty kolem 70 milionů eur, pan premiér Babiš navrhuje 50 milionů. Za ČSSD jsme své připomínky a obavy sdělili, teď už je to politická odpovědnost pana premiéra,“ míní ministr.