Poplatek pět tisíc korun a dalších 20 procent ze zisku z prodaných lístků do tomboly musejí totiž od ledna platit pořadatelé tombol na plesech a společenských akcích. Tyto peníze jsou pak příjmem do obecního rozpočtu.

Hasiči, myslivci, rybáři, sportovci, chovatelé a další spolky a organizace, které vesnické bály organizují, to považují za ránu pod pás. Právě plesy a tomboly jsou jednou z možností, jak si můžou na svou činnost vydělat. Dosud se platilo jen 10 procent z celkové ceny vydaných losů.

„Na vesnicích bez tomboly nejste schopni ples zafinancovat. Ze vstupného totiž jen stěží uhradíte náklady na nájem sálu a kapelu. Když pak nějaká koruna z plesu zbyla do pokladny, byli jsme vždycky šťastní,“ zlobí se jednatel Sboru dobrovolných hasičů Újezd na Klatovsku Vladimír Kábrt.
„Ze zisku platíme náklady na provoz honiteb. Na plesech můžeme vydělat jen na občerstvení a tombolách. Jenže když uděláme ples bez tomboly, tak na něj příště nikdo nepřijde,“ tvrdí jednatel olomouckého mysliveckého spolku Jiří Zbořil.

Za nesplnění podmínek hrozí pořadatelům pokuta až 150 tisíc korun. Zákon také říká, že pořadatelé tomboly musejí zřídit komisi, která bude hlídat, aby v tombole nikdo nešidil. Členové této komise musejí mít aktuální výpis z rejstříku trestů, který dokáží na vyžádání případné kontrole předložit.

Jen papírování navíc

Starostové obcí, které Deník oslovil, se shodují, že by pětitisícový poplatek spolkům vrátili formou sponzorského daru. „Pokud bychom si částku nechali, spolky by nás žádaly o navýšení příspěvků na činnost. Takže jen další papírování,“ vysvětluje postup obcí starosta Obory na severním Plzeňsku Josef Kubík.

Nové změny lze však podle ministerských úředníků obejít. „Pokud jdou peníze z tombol na podporu veřejně prospěšné aktivity, například sportu mládeže, lze na plesech pořádat místo tomboly soutěž o ceny, což je akce, kde platí jen ohlašovací povinnost bez poplatku. Nebudou se tedy prodávat losy, ale budou se losovat například vstupenky,“ radí Jakub Haas z ministerstva financí. Jenže to nic nemění na faktu, že pořadatelé přijdou právě o příjem z prodeje lístků do tomboly.

Úředníci si pochybení v zákoně uvědomují. Navrhují, aby poplatkům a odvodu z výtěžku nepodléhaly tomboly, u nichž cena výher nedosáhne 100 tisíc korun. Změna by mohla platit od 1. ledna 2013. Do té doby však pořadatelé tombol musejí platit

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU