Serveru iDnes to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. TOP 09 by také chtěla, aby se oběti komunismu dočkaly finančního vyrovnání. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič v tiskové zprávě označil snahu zakázat komunistickou stranu za přímý útokem na demokracii.

Gazdík připomenul, že Česko má zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu. „Kdyby chtěl někdo fašistickou stranu, nikdo ji nezaregistruje. Teď tu ale máme stranu, která nese název jiné zločinné ideologie, a já se domnívám, že to není v pořádku a strana s takovým názvem tu nemůže existovat,“ popsal pohled své strany na existenci KSČM.

Cílem TOP 09 bylo podle Gazdíka prosadit zákon o morálním vyrovnání a při té příležitosti vznikla v koalici debata, zda nejít polskou cestou, aby vyrovnání bylo i finanční. „Panuje shoda, že finanční vyrovnání by nemělo být teď součástí zákona o morálním uznání protikomunistického odboje, protože kdyby to se to dostalo před Ústavní soud a on by to zrušil, zrušil by i morální vyrovnání. A to bychom neradi,“ uvedl s tím, že pravděpodobně tak TOP 09 připraví dva zákony.

Grospič: Jde o útok na parlamentní demokracii

„Snahy zakázat činnost komunistické strany a její srovnávání s fašistickými stranami jsou hrubým překrucováním historie a přímým útokem na současnou parlamentní demokracii i na základní politická práva občanů. Ti, kdo tento útok rozpoutali, se jím snaží zastrašovat veřejnost a zastřít svou vlastní politickou korupci, neschopnost řešit narůstající ekonomické,“ reagoval v tiskové zprávě místopředseda KSČM Grospič.

Shodu předsednictva TOP 09 na snaze prosazovat urychlené projednání návrhu na zákaz komunistické strany považuje Grospič za projev politické nehoráznosti a arogance. „Hysterie antikomunismu vyvolaná v souvislosti s projednáváním návrhu o tzv. protikomunistickém odboji v Poslanecké sněmovně má záměrně odvést pozornost lidí od neschopnosti této vlády, včetně ministrů za TOP 09, a má umlčet levicovou komunistickou opozici. KSČM tento primitivní antikomunismus odsuzuje a považuje jej za vážný útok na demokracii,“ dodal.

Tým ministerstva vnitra připravuje podklady

Podklady pro případný zákaz KSČM začal připravovat speciální tým ministerstva vnitra, který připravoval i úspěšnou žalobu na zákaz extremistické Dělnické strany. Podle ministra vnitra Radka Johna (VV) zadalo ministerstvo analýzy na žádost poslanců po nedávné parlamentní debatě o zákonu o protikomunis­tickém odboji, jehož projednávání provázela vyhrocená atmosféra mezi vládními poslanci a KSČM. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček označil normu za „politickou adorací teroristických aktů minulosti“. Pražská poslankyně Marta Semelová mluvila například na zásluhách pohraniční stráže na zachování míru.

Podle nedávného šetření společnosti SANEP by souhlasilo se zákazem komunistické strany 50,1 procenta dotázaných, proti jejímu zrušení bylo 40 procent. Zrušení KSČM by uvítali zejména lidé ve věku 30 a více let. Z průzkumu vyplynulo, že 55 procent lidí si myslí, že KSČM se od pádu totalitního režimu v roce 1989 netransfor­movala ve standardní demokratickou levicovou stranu. Opačný názor mělo 30 procent respondentů.