"Velmi nás mrzí, že vláda záměr přímo volit starosty opustila," uvedl dnes předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Přál by si, aby přímo voleni byli všichni starostové i primátoři všech obcí, respektuje ale hlasy opozice a koaličních partnerů, aby se starostové volili přímo primárně v malých obcích, kde není obecní rada.

Gazdík předpokládá, že koaliční partneři návrh podpoří, protože přímá volba starostů byla součástí koaliční dohody. U ČSSD, s níž musí být předloha projednána kvůli změně ústavy a volebního zákona, věří v pomoc prezidenta Miloše Zemana. Ten v minulosti přímé volbě starostů vyjádřil podporu. Gazdík také věří, že starostové by mohli být voleni přímo už v komunálních volbách v příštím roce.

Koaliční ODS ale návrh odmítá. Argumentuje špatnými zkušenostmi ze Slovenska, kde podle občanských demokratů vedla přímá volba "k chaosu v zastupitelstvu a k zablokování rozvoje obcí, a to zejména v případě, kdy je starostou zvolen člověk, který je z jiného politického uskupení než většina zastupitelstva". Odvolatelnost starosty by podle ODS zase mohla způsobit to, že nebude možné v obcích udělat nepopulární, ale nutná opatření.

Autor návrhu Stanislav Polčák uvedl, že do ústavy by byl jako institut zaveden přímo volený starosta. "Abychom se vyhnuli debatě, zda s tímto tiskem neměla být spojena i změna ústavy, tak jsme ji předložili," dodal.

Jen jedno kolo

Volba by podle návrhu byla jednokolová, starostou by se stal kandidát, který by získal nejvyšší počet hlasů. "Myslíme si, že lze zvolit zastupitelstvo i přímo voleného starostu v rámci jedné jediné volby," shrnul Polčák.

Přímá volba starosty by byla výběrová, pokud by se pro ni obce a města rozhodly, u obcí od 1500 do 10.000 obyvatel. Kompetenci odvolat přímo voleného starostu by nemělo zastupitelstvo, ale měli by ji občané v referendu vyhlášeném na návrh části z nich. Upraven by tak byl i zákon o místním referendu.

Spoluautor návrhu Jan Smutný uvedl, že přímo volený starosta by mohl být i členem zastupitelstva, aby v případě, že není členem strany nebo sdružení, nebyl stavěn "do určité opozice". "Starosta bude vybaven prakticky všemi kompetencemi jako současné rady obcí a měst, bude oprávněn si i sám vybrat místostarostu," doplnil Polčák.

"Věci veřejné podpoří tento návrh a apelují na ODS a stranu LIDEM, aby si vzpomněla, co VV složitým kompromisem vyjednaly v roce 2010," uvedl k předloze předseda VV Vít Bárta. Podle něj to byly právě Věci veřejné, kdo přímou volbu starostů alespoň pro menší obce do 1500 občanů vyjednal do programového prohlášení vlády v roce 2010.

Po únorovém rozhodnutí vlády odpadl ministerstvu vnitra úkol připravit paragrafové znění ústavní novely a dalších předpisů, které by přímou volbu starostů v některých obcích umožnily. Podle věcného záměru zákona schváleného kabinetem loni v lednu byla přímá volba starostů omezena jen na obce, které nemají obecní radu.