Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice požaduje odchod Ondráčka z čela komise. Babiše nazývá pokrytcem

TOP 09 podpoří odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Lidovci pak dnes navrhnou, aby byl Zdeněk Ondráček odvolán nejen z funkce předsedy komise, ale přišel i o pozici jejího řadového člena. Odvolání Ondráčka pak navrhne i hnutí STAN, podpoří jej i sociální demokraté a Piráti.

6.3.2018 18 AKTUALIZOVÁNO 6.3.2018
SDÍLEJ:

Tisíce lidí protestovaly 5. března na pražském Václavském náměstí proti zvolení Radka Ondráčka do kontrolní komise GIBS a proti premiérovi Babišovi.Foto: Deník / Divíšek Martin

I když TOP 09 podpoří Ondráčkovo odvolání z čela komise, vlastního kandidáta místo něj stavět nebude. Je připravena podpořit zástupce některé demokratické strany, řekli dnes novinářům představitelé TOP 09. Vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že si zvolení Ondráčka nepřál, označili za frašku.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že se Babiš snaží svalovat vinu za zvolení Ondráčka na ostatní strany, které nebyly ve Sněmovně plně zastoupeny při hlasování. "Nemůže ale popřít fakt, že poslanci hnutí ANO zvolili Ondráčka do této funkce," řekl. "Jakékoli další obraty jen dokazují, že Andrej Babiš jako správný populista sleduje veřejné mínění a nebrání se okamžitého obratu, pokud zjistí, že voliči mají jiný názor," doplnil.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska Babiš lže, když tvrdí, že si zvolení Ondráčka nepřál. "Představa, že by poslanci hnutí ANO hlasovali proti přání předsedy, je absurdní," řekl. Kalousek se také nedomnívá, že by spor o Ondráčka negativně ovlivnil jednání o podpoře vlády mezi ANO a KSČM. "Bude jim muset dát něco jiného. Oni se dohodnou," řekl.

Pospíšil dnes také ocenil vysokou účast na pondělních demonstracích proti zvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. "Jsem rád, že to lidem není jedno, že tolik lidí přišlo aktivně vyjádřit svůj názor," řekl.

Lidovci: Ať Ondráček opustí komisi úplně

Lidovci dnes navrhnou, aby byl Zdeněk Ondráček odvolán nejen z funkce předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale přišel i o pozici jejího řadového člena. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes novinářům řekl, že by takové rozhodnutí odblokovalo situaci. Ondráček je v komisi jediným zástupcem komunistů, kteří si podle dohod o zastoupení ve sněmovních orgánech nárokují post jejího předsedy.

Zvolení Ondráčka kritizuje opozice a v pondělí proti němu protestovaly tisíce lidí na shromážděních napříč republikou. Kritikům vadí, že se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu. Bělobrádek dnes uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby Ondráček v rámci sebereflexe sám odstoupil, nicméně nevypadá to, že se tak stane.

"Proto budeme navrhovat, aby byl odvolán přímo z komise. Tím odblokujeme situaci, kdy komunisté v rámci poměrů ve Sněmovně měli dohodnuto, že budou mít předsedu. A protože tam je jediný jejich zástupce, tak je to Ondráček," uvedl. Komunisté by si po odvolání Ondráčka z komise mohli zvolit jiného zástupce, následně by se konala nová volba předsedy, uvedl Bělobrádek.

Pokud iniciativa KDU-ČSL neuspěje, je strana připravena podpořit alespoň odvolání Ondráčka z funkce předsedy. Bělobrádek odmítl, že by za zvolení Ondráčka nesly odpovědnost tzv. demokratické strany, jak tvrdí premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že strana bude pro veřejné hlasování. "Aby bylo jasné, co kdo říká a dělá. Kdyby si v ANO udělali jasno o prioritách, tak by (Ondráček) předsedou nikdy nemohl být zvolen," konstatoval.

Poslanci SPD budou o odvolání Ondráčka hlasovat volně
Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budou mít v otázce odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) volné hlasování. Novinářům to dnes řekl místopředseda SPD Radim Fiala. Při rozhodování o zařazení bodu na program se podle něj zákonodárci zvolení za SPD většinou zdrží. Fiala novinářům řekl, že i při páteční volbě Ondráčka měli poslanci SPD volné hlasování, protože řada z nich k němu měla výhrady.

STAN: Babiš ohýbá realitu

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle poslanců hnutí STAN ohýbá realitu a dělá ze sebe disidenta, který zachrání Českou republiku před poslancem Zdeňkem Ondráčkem (KSČM), přitom nese spoluzodpovědnost za jeho zvolení do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Proti tvrzením ANO, že za zvolení někdejšího příslušníka komunistické policie nemůže, se před novináři ohradil místopředseda STAN Vít Rakušan.

Uvedl, že při jednáních o složení sněmovních orgánů loni na podzim hlavní vyjednávač ANO Jaroslav Faltýnek s Ondráčkem do čela komise počítal. "Faltýnek od začátku operoval se jménem Zdeněk Ondráček, všichni to viděli v tabulkách," uvedl. Už v prosinci proti návrhu některé kluby protestovaly, dodal šéf poslanců STAN Jan Farský.

Hnutí ANO po negativních reakcích na Ondráčkovo páteční zvolení avizovalo, že předloží návrh na jeho odvolání z funkce. "Nás fascinuje, jak dokáže Andrej Babiš ohnout realitu, jak se s pomocí PR snaží, že s tím nemá nic společného," konstatoval Rakušan. Zvolení Ondráčka odpovídá podle něj politice spolupráce ANO s extremisty, komunisty a SPD, která ale narazila na svůj limit - "na člověka, který stál s obuškem v ruce proti lidem, kteří chtěli demokracii v této zemi".

Svými postoji a názorovými obraty podle Farského Babiš totálně převrací hodnoty, jednotlivé pojmy, což otevírá větší pole působnosti pro populisty.

STAN podpoří odvolání Ondráčka, který zasahoval před listopadem 1989 proti demonstracím odpůrců režimu. Za logického nového kandidáta považuje případného nominanta Pirátské strany vzhledem k dřívějším jednáním o složení Sněmovny.

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14 tisíc lidí.

ČSSD: Babiš je pokrytecký

Poslanci ČSSD podpoří odvolání Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Hlasovat by se o tom podle nich mělo tajně. Změnu postoje premiéra Andreje Babiše (ANO), který o víkendu začal ke zvolení Ondráčka vystupovat kriticky, označili dnes sociální demokraté za pokrytectví. Podle nich byla dohoda mezi ANO a KSČM o podpoře Ondráčka od začátku.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka kritizoval Babišovo vyjádření, že za zvolení Ondráčka mohou ty strany, které nebyly plně zastoupeny na jednání Sněmovny v době hlasování. "Podle našeho názoru je to ukázka cynismu, alibismu a pokrytectví Andreje Babiše. Já jsem byl u těch jednání o obsazení funkcí ve Sněmovně a už někdy na přelomu října a listopadu hnutí ANO slíbilo komunistům, že budou hlasovat pro jejich nominanta na funkci předsedy komise pro kontrolu GIBS," řekl.

Babiš podle něj mohl zvolení Ondráčka zabránit. "Bohatě by stačilo minulý týden, kdy poslanci ANO hlasovali pro pana Ondráčka, aby Andrej Babiš řekl, že pro něj hlasovat nemají. On se samozřejmě zalekl toho veřejného mínění, demonstrací, které se včera (v pondělí) odehrály na náměstí mnoha měst v České republice, a otočil," řekl Chvojka.

ČSSD nyní podpoří návrh na odvolání Ondráčka, nesouhlasí ale s představou lidovců, že by se o tom mělo hlasovat veřejně. "Tajně byl zvolen, tajně má být odvolán, aby nebylo pochyb o tom, že skutečně odvolán je. A také odmítáme to, aby ti, jejichž hlasy byl kolega Ondráček zvolen, si najednou dělali z Poslanecké sněmovny divadlo, jak kdo hlasuje," řekla místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová. Vyzvala také, aby se o odvolání Ondráčka hlasovalo co nejdřív.

Chvojka uvedl, že na pátečním hlasování o Ondráčkovi chybělo několik poslanců ČSSD, podle něj to bylo způsobeno plánovanými zahraničními cestami a nemocemi. Odmítl, že by se sociální demokraté snažili usnadnit volbu snížením počtu přítomných. Při nynějším hlasování by podle Chvojky měl chybět pouze jeden poslanec ČSSD a všichni přítomní budou hlasovat pro odvolání Ondráčka.

Piráti chtějí odvolat Ondráčka, jeho zvolení prý zajistil Babiš

Za zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) předsedou sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nese podle Pirátů odpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci dnes Piráti uvedli, že budou podporovat odvolání Ondráčka a na jeho místo chtějí opět navrhnout svého poslance Mikuláše Ferjenčíka, který v pátek ve volbě neuspěl. Piráti by se nebránili tomu, aby se o odvolání Ondráčka hlasovalo veřejně.

"Pan Ondráček byl zvolen hlasy KSČM, SPD a ANO," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Odmítl Babišovo tvrzení, že zvolení Ondráčka způsobily ostatní strany svou nedostatečnou účastí při hlasování. Označil to za zkreslený obraz reality, Babiš podle něj nese plnou zodpovědnost za zvolení Ondráčka.

Piráti podle Bartoše uvítali návrh na odvolání Ondráčka a budou ho podporovat. Nebrání se ani tomu, aby se hlasovalo veřejně. "My ve všech případech podporujeme veřejné jmenné hlasování. Zamezí se tomu, jak pak spin doktoři a PR oddělení jednotlivých politiků vytvářejí jakousi orwellovskou alternativní realitu, respektive lež je pravda a pravda je lež - to se zejména na sociálních sítích z pozice pana Babiše stalo o tomto víkendu," řekl.

Pokud se podaří Ondráčka odvolat, navrhnou Piráti na předsedu komise znovu Ferjenčíka. Před hlasováním se pro něj budou snažit najít širší podporu u ostatních stran.

Autor: ČTK

6.3.2018 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 150 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK, SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Vraclav č.p. 188, 565 42 Vraclav, Náplň práce:, - sváření v kovovýrobě - výroba kov. nábytku a doplňků, - jedná se o rozmanitou práci, nikoliv o pásovou výrobu, Požadujeme:, - praxe v oboru výhodou, - svář. průkaz CO2, Kontakt: telefonicky 8 - 18 hodin nebo e-mailem. Pracoviště: Iron - art, s.r.o., 565 42 Vraclav. Informace: Jan Bartoš, +420 724 976 007.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 30 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 21.3.2018 Požadavky: svařování - platný svářečský průkaz (není podmínkou), práce na dílně, bezúhonnost, spolehlivost, flexibilita. Možnost prodloužení pracovního poměru., Kontakt: životopis zaslat na email: alena@honzek.cz, Kontaktní osoba Alena Galková. Pracoviště: Brodesal s.r.o. pracoviště k nemocnici 63, K Nemocnici, č.p. 2205, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - obráběč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Schůzku předem domluvit na tel. 272 773 339 nebo 602 254 017 nebo na e-mailu info@barrisol.cz., , Požadavky: Svářečské zkoušky, , Konkrétní pracoviště je v Klíčanech, Praha - východ. Pracoviště: C u b i s metal, spol. s r.o. - klíčany, U expertu, č.p. 131, 250 69 Vodochody. Informace: Jose Soriano, +420 602 254 017.

Doprava a logistika - Strojník na smykový nakladač, UNC 25 000 Kč

Hledáme šikovného strojníka na UNC Locust 753/903. Jedná se o stálou práci na stavbách po Praze, žádná dřina, pohodová práce. Plat minimálně 25.000 Kč čistého, v případě výkonů více.


Ilustrační foto
5

Nenávist kvůli dětskému obrázku. Kreslený černoch rozlítil příbuzného školáka

 Peter Pellegrini a Andrej Kiska
AKTUALIZUJEME

Slovensko má novou vládu. Kiska jmenoval Pellegriniho premiérem

Dětí umírá méně a méně. Smutná čísla klesla za dvě desetiletí na třetinu

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Větším zabijákem než rakovina jsou nehody. Ročně kvůli nemocem a úrazům skoná šest stovek dětí a teenagerů.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza Oleo Chemical nekončí. Soud se musí opět zabývat rolí Rittiga

Rolí lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical se bude muset znovu zabývat pražský městský soud. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, když zrušil část rozsudku, která lobbistu loni osvobodila. Odvolací senát zároveň pravomocně potvrdil, že bývalí majitelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou do vězení, a to každý na tři roky.

Zemanova kampaň proti Drahošovi nebyla nezákonná, rozhodl Ústavní soud

Volební heslo prezidenta Miloše Zemana, které spojilo jeho protikandidáta Jiřího Drahoše s imigranty, sice bylo zjednodušující, ale neporušilo požadavky na čestnou a poctivou kampaň, rozhodl Ústavní soud. Odmítl tak první ze šesti stížností, které obdržel v souvislosti s prezidentskými volbami, píší České noviny.

Mobilní aplikace na prodej marihuany? V Izraeli díky ní zatkli přes 40 dealerů

Milovníci marihuany můžou pro její nákup a prodej využít anonymní mobilní aplikaci. Platforma Telegrass, která funguje přes chat Telegram, ale není tak dokonalá, jak její vývojáři prohlašovali. Dnes díky ní izraelská policie zatkla 43 dealerů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT