Podle bývalého ministra financí Kalouska je proti několika minulým letům „postupného zlepšování strukturálního deficitu" za nynějšího šéfa státní pokladny Andreje Babiše (ANO) trend opačný. „Oproti slibům velkého šetření vláda prudce zvyšuje provozní výdaje – zejména na platy státních úředníků, oproti slibům uvolnění investic investuje mnohem méně než předchozí vlády, oproti slibům o lepším výběrů daní dynamika výběru prudce pokulhává za vývojem ekonomiky, tedy efektivita klesá," uvedl Kalousek.

Sliby se míjejí se skutečností

Ministerstvo financí ocenil jen za výkaznictví. Díky němu prý je ale možné vidět, že se v Babišově agendě „volební sliby míjejí se skutečností". Zveřejňování smluv označil Kalousek za „divadlo o transparentnos­ti", zveřejňované informace jsou prý jen vybrané torzo. Snížení státního dluhu je podle místopředsedy TOP 09 sice „nominální pravda", ale vláda nešetřila a sáhla do rezerv. Kritizoval také personální výměny v podnicích. Zmínil Státní tiskárnu cenin či Čepro.

Bývalý ministr zdravotnictví Heger nynějšího ministra Němečka chválí za získání dalších peněz do zdravotnického rozpočtu. Z deseti miliard navíc čtyři mají dorovnat výpadek po zrušených poplatcích, tři putují do platů a další do odborných center. „Zůstává na rozvoj jedna miliarda, to je prosím po krizovém období strašně málo. Peníze jsou jedna věc, efektivita využití druhá. Tam už pochválit opravdu příliš nejde," uvedl Heger.

Podle něj má zdravotnictví před sebou období, kdy o něj „usiluje ministerstvo financí". Babiš totiž Němečka a jeho kroky opakovaně kritizuje a doporučuje změny. Už dřív ale šéf ANO několikrát uvedl, že o získání zdravotnického resortu, který má ve správě ČSSD, nestojí.

Zdravotnictví chybí transparentnost

Podle Hegera se transparentnost ve zdravotnictví prosazuje nyní ztuha. Uvedl, že Němečkovo ministerstvo loni v prosinci nevypsalo soutěž na dodavatele energie za půl miliardy, firmu oslovilo přímo. Kritizoval také odklad zavedení elektronických receptů. Zmínil i oddlužení dvou velkých nemocnic. „Vracíme se do stavu, že ten, kdo dobře hospodaří, je vlastně za hloupého," dodal Heger.

Opoziční TOP 09 hodnotí vládu ve svých auditech, které se věnují jednotlivým resortům a působení jednotlivých ministrů. Strana kritikou nešetří. Uvedla, že třeba na ministerstvu dopravy je pod vedením politiků z ANO nejhorší situace od roku 1989.