Například na snahu o jejich průhledné hospodaření.

Strana a její partnerské hnutí Starostové a nezávislí využijí před říjnovými volbami i některé nové typy oslovování voličů – pod názvem Obýváky 2012 se třeba skrývá možnost, že si skupina občanů pozve kandidáty k diskusi přímo k sobě domů, vysvětlil ČTK šéf poslanců TOP 09 a kandidát na hejtmana ve Zlínském kraji Petr Gazdík.

„Hostivice je symbolem toho, jak se krajská politika dělat nemá," vysvětlila z pódia na Husově náměstí v centru obce jednička středočeské kandidátky Helena Langšádlová. Začátek kampaně TOP 09 právě na tomto místě byl podle ní symbolem toho, že strana chce svou krajskou politiku dělat jinak. „Střední Čechy jsou rozkradené – víc než si myslíte," stálo na hesle na pódiu před kandidáty strany.

TOP 09 už má podle Langšádlové pro průhledné hospodaření krajů připraveno 14 bodů, které plánuje prosadit, jsou mezi nimi například povinnost zveřejňovat výdaje nad 50.000 korun, zveřejňování smluv, férové podmínky pro krajské dotace nebo zavedení institutu odpovědné osoby.

Místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek podzimní propagaci kandidátů označil za kontaktní kampaň „od dveří ke dveřím", která bude zdůrazňovat odpovědnost. „Kampaň si představujeme jako rozhovor s občany v jednotlivých regionech o jejich starostech, o jejich obavách," vysvětlil ministr. Připomněl, že za poslední rok kraje pod vládou hejtmanů ČSSD zdvojnásobily své zadlužení.

TOP 09 podle Gazdíka nehodlá být jako ČSSD, která sice nyní v krajích vládne, ale nemá úspěchy a tak kampaň před volbami staví na celostátních politických tématech. „Budeme využívat starosty v obcích, které občané znají," doplnil Gazdík.

Dárek: sada na otvírání vína

TOP 09 a STAN před volbami letos utratí 34 milionů. Senátní kampaň má stát milionů šest, 28 milionů bude určeno na kampaň před volbami do krajských zastupitelstev. Další peníze mohou dodat ještě samotné regionální organizace.

Zahájení kampaně provázel protest skupiny mladých lidí, kteří s hesly jako „V Hostivici topku nechceme" či „Tanky, Omnipol, padáky" obcházeli místo akce TOP 09. Kalousek je označil za „brigádníky placené hnutím Středočeši 2012", které založila někdejší Rathova mluvčí Berill Mascheková a pozval i je na připravené drobné občerstvení.

Z Husova náměstí v centru Hostivice pak kandidáti TOP 09 i jejich příznivci vyrazili k zámku v Buštěhradu. Právě údajně předražená rekonstrukce tohoto zámku a korupce okolo ní byla je důvodem prvního z několika stíhání za ČSSD zvoleného exhejtmana Ratha, který má v Hostivici dům. Všichni kandidáti na hetjmana za TOP 09 také dostali drobný dárek - sadu na otvírání vína. Je to opět narážka na Ratha, který byl zatčen s krabicí na víno, v níž bylo několik milionů korun.