Kdo dnes reprezentuje ODS? Tahle otázka zřejmě padne na víkendovém kongresu občanských demokratů mnohokrát.

Jsou to chomutovská primátorka Ivana Řápková, poslanec Marek Benda nebo předsedův přítel a nejznámější český lobbista Marek Dalík? Podle internetové diskuse členů ODS by kladná odpověď mohla být jedním z důvodů prohry v květnových volbách.

Například Petr Lang z Dolních Břežan píše: „Marek Benda byl zařazen do týmu ODS Vize 2020 na oblast ústavní reformy. Normální by ale mělo být, že pan poslanec by, který zvětšil řádkování své doktorské práce, složí mandát, nebo mu vedení ODS taktně ukáže dveře ze sněmovny.“ Náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska si přeje, aby 20. kongres byl volební a změnilo se vedení strany. „Mnozí z nás cítí, že ODS je na cestě k dalším prohraným volbám,“ soudí.

Personální úhor

Jenže největší pravicové straně dochází personální dech. Kromě Mirka Topolánka, který sice občas vybouchne a reaguje hystericky, ale jediný má opravdovou vůli po moci, široko daleko není, kdo by převzal vedoucí otěže.

O předsednický post si, pravda, řekli místopředseda Petr Gandalovič a poslankyně Mirka Němcová, ale jejich námluvy Topolánek odpískal jako směšný pokus o přemožení Goliáše bez praku.

Gandalovič tak couvl a přišel s ideou únorového volebního sjezdu. „Měli bychom voličům ukázat, že jsme dynamická strana, která dokáže díky skutečné soutěži osobností v primárkách nabídnout kvalitní lidi i programové teze,“ řekl Deníku Gandalovič.

Jenže to je, oč tu běží.

Topolánkovy plusy a mínusy

+ vyhrál volby do Evropského parlamentu
+ protlačil ve proti odporu části ODS Lisabonskou smlouvu
+ udržuje preference ODS nad 25 procenty
+ nemá ve straně silného protikandidiáta
- jeho vláda neustála přeběhlickou většinu a padla
- nedokázal prosadit předčasné volby v souladu s ústavou
- ztratil nervy a složil poslanecký mandát
- rekreoval se v Toskánsku s přítelem Dalíkem a lobbisty

Politolog: Je to partaj bez idejí

Politolog Zdeněk Zbořil míní, že ODS už žádné ideje nemá.

„Snad kromě paní Němcové jde o partaj velkošejdířů, kteří si jen kontrolují svoje pozice,“ tvrdí. Vysvětluje, že ODS už dávno přestala být stranou drobných živnostníků a střední třídy.

„To snad platí jen v Praze, tam ale příští rok zřejmě vyhraje TOP 09 s Karlem Schwarzenbergem. ODS v regionech volí bohatí lidé, kteří už vše zprivatizovali. Když jejich majetky a obchody bude Topolánek svým chováním ohrožovat a vítězství levice by se jevilo reálným, bez mrknutí oka ho vymění,“ předpovídá Zbořil.

Připomíná, že strana, která skousla během roka Topolánkovu proměnu od označení Lisabonské smlouvy za „shit“ až k její jednoznačné podpoře, dávno na nějaké vize rezignovala. Nicméně i on je přesvědčen, že o víkendu Topolánek svou pozici ustojí. „Delegáti vsadí na heslo, že buď budou držet pohromadě, nebo každý z nich bude viset zvlášť,“ uzavírá Zbořil s tím, že časem se podobná strategie straně ale vymstí.

Co Topolánek řekl:

„To byste příště mohli citovat blba z Horní Dolní a vydávat jeho slova za názor ODS.“ – o 1. místopředsedovi ODS Davidu Vodrážkovi

„Takový postup skutečně není možný a Sobotkův blábol je přinejmenším hloupý.“ – reakce na slova předsedy Senátu Přemysla Sobotky o možné výměně českého eurokomisaře po volbách

„Moji soukmenovci z magistrátu neprodloužili Lucii Talmanové desetiletou nájemní smlouvu a my jsme byli nuceni hledat nový pronájem.“ – na adresu pražských zastupitelů ODS, když zvýšili nájemné v bytě, kde Topolánek bydlel

Čtěte také:
Chomutovská ODS k Topolánkovi: Obhajte mandát!
Útok na Topolánka v Břeclavi si asi někdo objednal
Topolánek o nahých fotkách: Je to upravený podvrh