Konferenci zahájil projevem předseda Mirek Topolánek.

„Potřebujeme se na chvíli zastavit, zamyslet, ohlédnout se zpět, porovnat naše představy z doby v opozici, s praktickými reáliemi vládnutí, analyzovat naše zkušenosti a podívat se kupředu,“ řekl v úvodu projevu Topolánek. „Voliči nám neodpustí přízemnost, malost, malověrnost, nekoncepčnost a nedostatek odvahy.“

Konference má kromě „malé inventury“ za úkol najít především další cestu, kterou se strana bude ubírat. K tomu bylo vytvořeno šest sekcí, jejichž výstupy naznačí další programové směřování ODS. Například v sekci pro zdravotnictví a sociální věci zasedli mimo jiné ministři Tomáš Julínek a Petr Nečas, v sekci moderní stát, právo a bezpečnost se sešli Ivan Langer, Jiří Pospíšil a Pavel Bém.

„Definujme si na základě vizí program občanských demokratů pro příští volby. Vítězný program,“ řekl Topolánek.

Kromě pozitivních slov vypíchl Topolánek také chyby. „Bylo chybou, že jsme se v době, kdy jsme byli v opozici, nechali dotlačit k tomu, abychom veřejně prezentovali naše akademické formulky a abstraktní čísla jako hotová řešení reálných problémů.“

Samozřejmě nezapomněl ani na kritiku předchozí vlády ČSSD. „Po 8 letech vládnutí ČSSD jsme zdědili nákladný, byrokratický a zkostnatělý stát. Lapidárně řečeno, převzali jsme vymydlenou zemi s projedenou budoucností,“ uvedl premiér současné vlády. „Převzali jsme zemi, kde žití na dluh se stávalo normou chování, s nákladným a neefektivním zdravotnictvím, s nemotivujícím sociálním systémem. Převzali jsme zemi, kterou otřásaly korupční aféry ve sféře státní správy,“ řekl mimo jiné Topolánek.

Samozřejmě nemohlo chybět hodnocení působení ve vládě. „Jsme první vládou, která skutečně plní, co slíbila. Zásadně odmítám paušální tvrzení, že zrazujeme náš program, že opouštíme naši značku, že neplníme sliby ODS,“ řekl Topolánek. Několikrát se ve svém projevu opřel o tzv. Čtyři Poděbradské artikuly, mezi nimiž je vize nezadlužené budoucnosti, levného státu, nedotknutelného soukromí a solidarity odpovědných.

Co ještě ODS plánuje udělat do konce funkčního období vlády? Podle Topolánka je to především prosazení II. etapy reformy zdravotnictví, I. a II. etapy reformy penzijního systému, zjednodušení a zracionalizování správy daní a pojistného a snížení složené daňové kvóty pod 34 procent.

Budeme pokračovat v reformních krocích, řekl Topolánek

„Diskuse byla velmi zajímavá, otevřená a bouřlivá. Mimo jiné jsme řešili celou řadu věcí, které jsme dostali do vínku po předchozích vládách,“ zkonstatoval před novináři po konferenci Mirek Topolánek. Podle něj se ale nemusí na základních ideových směrech strany nic měnit. Topolánek rovněž řekl, že tato konference nemá žádný závazný charakter. S potěšením rovněž přijal příznivé závěry OECD. „Tyto závěry dokazují správnost reformního úsilí vlády ČR, to znamená, že budeme pokračovat v reformních krocích.

„V diskusích budeme pokračovat na speciálních seminářích, které již budou orientovány daleko detailněji,“ podotkl premiér s tím, že pokládá konferenci za úspěšnou, neboť strana je schopna řešit vnitřní problémy.

Na tiskové konferenci samozřejmě padl i dotaz ke změně výplat nemocenských dávek. „Tento dotaz rozhodně nepatří na ideovou konferenci, která řeší volby. Na pondělní zasedání vlády přinese trojice ministrů několik alternativních řešení, které se pokusíme vkomponovat do zákona o nemocenském pojištění,“ uvedl Topolánek. „Až poté, co si přečteme písemné odůvodnění Ústavního soudu, připravíme návrh řešení,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten zároveň dodal, že první tři měsíce ukázaly úspěšnost "tohoto standardního západoevropského opatření". "Nyní budeme analyzovat písemné rozhodnutí Ústavního soudu, protože z ústního odůvodnění, které mělo spíše rétoricko-politicko-folklorní charakter, nemůžeme vycházet," doplnil.

Ministr průmyslu Martin Říman na tiskové konferenci zase sdělil, že ODS preferuje v daňových úpravách snížení odvodů na sociální pojištění. Daň z příjmů by tak ODS zřejmě zachovala ve stávající výši 15 procent z takzvané superhrubé mzdy.

Podle serveru iHNED.cz ODS na konferenci rovněž přijala dokument, v němž se hovoří o zavedení školného ve volebním období po roce 2010. Prý by šlo o takzvané odložené školné, které absolventi zaplatí až tehdy, když začnou pracovat.

Ani tato ideová konference se však neobešla bez problémů – Vlastimil Tlustý si stěžoval na to, že mu Mirek Topolánek nedovolil vystoupit. „Toto je pátá ideová konference, která probíhá vždy stejně. Můj projev byl jediný, všichni to pochopili. Nikomu jsem nic nezakazoval, takto to bylo napsáno v pořadu jednání,“ sdělil Topolánek.

I přes tuto drobnou "rozmíšku" přesto podle vedení ODS Vlastimil Tlustý podpoří zákon o církevních restitucí. Uvedl to šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Konference se uskutečnila téměř přesně na den po 17 letech od vzniku strany.

Celý projev Mirka Topolánka si přečtěte ZDE.