V závěrečném projevu se předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ještě vrátil k nebývale kritickému projevu Mirka Topolánka. "Ačkoliv zapomněl, že na tyto schody vstupuje jako host, musím mu přeci jen poděkovat, protože to byl právě on, kdo za mnou od začátku stál," řekl Čunek.

"Myslím, že to co tu (premiér) řekl, nebylo pravým obrazem toho, jak spolupracujeme. Neporušujeme žádnou smlouvu. Je třeba, aby každý zákonodárce ustoupil trochu ze svých pozic. Proto prosím všechny abychom na jednáních hledali a našli společnou řeč a našli naši jednotu ve straně. Tím získáme důvěru a respekt našich politických partnerů," řekl dále Jiří Čunek.

Ještě předtím lidovci schválili usnesení Jiřího Carbola, ve kterém odmítli privatizaci zdravotních pojišťoven. Lidovci souhlasí pouze s převodem na akciové společnosti, pojišťovny se ale nesmí dále prodat. Tento postoj není podle Jiřího Čunka proti programovému prohlášení vlády. „Možná jde proti dalším požadavkům ODS,“ řekl Čunek.

Další návrhy lidovců, například návrhy Michaely Šojbrové zákonně upřesnit využití vybraných peněz, zrušení poplatků pro děti do 18 let a pro matky, které jsou v nemocnici v souvislosti s porodem či zrušení poplatků pro důchodce, nebyly přijaty.

Neprošla také většina z návrhů kritika reformy Ludvíka Hovorky.

Zdravotnictvím se bude z rozhodnutí sjezdu zabývat celostátní konference 12. května.

Topolánek byl k lidovcům kritický

Nedělní sjezd KDU-ČSL zahájil svým vystoupením premiér Mirek Topolánek. „Teď jsem u stolu ještě škrtal ty nejhorší věty, aby můj projev byl přijatelný,“ naznačil rovinu svého proslovu premiér.

Začátek však byl děkovný. „Přišel jsem vám především poděkovat za volbu Václava Klause. ODS a KDU-ČSL jsou nejpřirozenějšími partnery na české politické scéně. Jsou hrází proti komunismu a levicovému populismu a tato volba to jenom potvrdila. Bez korupce, bez komunistů,“ řekl v úvodu.

„Vláda, které jste součástí, je úspěšná. KDU-ČSL má rovněž důvod být ve vládě spokojená,“ řekl Topolánek. Poděkoval i všem lidoveckým ministrům. Miroslavu Kalouskovi připomněl dominantní pozici ministra financí. „Je pro vás garancí vašeho programu,“ podotkl. Cyril Svoboda odvádí podle Topolánka skvělou a precizní práci, Vlasta Parkanová má premiérovu plnou důvěru a Václav Jehlička prokazuje, že není malých úkolů a není slabých ministerstev.

„Nevím, jestli existoval a někdy v budoucnu se najde předseda vlády, který by s vámi jednal tak korektně a slušně,“ prohlásil Topolánek. U mnoha delegátů ovšem tato věta vyvolala pouze smích.

Po „děkovačce“ přešel Topolánek již k ostrým slovům. „Přišel jsem se vás zeptat, zda je pro vás koaliční smlouva zákonem stejně jako pro mne? Odpověď nečekám dnes, ale optimisticky při plnění koaličního programu v podobě jednotného hlasování ve sněmovně.“

Raději mějte odvahu vypovědět koaliční smlouvu

Samozřejmě, že došlo na otázky zdravotnictví. Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka totiž navrhl v sobotu usnesení, které by zavázalo poslance a ministry KDU-ČSL nehlasovat pro privatizaci zdravotních pojišťoven. Jeho návrh se týká právě také poplatků a přeměny fakultních nemocnic.

„Ve spoluúčasti pacienta spatřujeme nástroj spoluodpovědnosti za využívání péče. Jako možné oblasti spoluúčasti vidíme například poplatky za návštěvu u lékaře, zřízení manipulačního poplatku za výdej léků na recept a hospitalizační poplatek,“ citoval Topolánek z lidoveckého volebního programu.

„Nechápu, proč za vaši lidoveckou programovou prioritu, kterou realizujeme společně, by měla krvavě platit právě jenom ODS a vy byste mohli nesmyslně sypat do těchto šrámů sůl. A já se ptám některých poslanců, podle sobotního projevu i Jiřího Čunka, jestli četli svůj vlastní volební program, když proti jeho plnění tak vehementně protestují,“ hřímal Topolánek.

„Je-li tu někdo, kdo chce směřovat jinam, než říká koaliční smlouva a programové prohlášení vlády, měl by říci, co navrhuje. Jaká je jeho v dané situaci realizovatelná alternativa a měl by mít odvahu v takovém případě koaliční smlouvu vypovědět,“ uzavřel Topolánek.

Ďáblova bible se na lidovecký sjezd hodí

„Premiér Topolánek nevolil jenom zdvořilostní projev, kdy přišel pozdravit delegáty, ale v podstatě z pohledu reprezentanta ODS, koaličního partnera a premiéra tady otevřel i věci, které nemají jednoduchý způsob řešení. Musíme se o ně v rámci koalice na vládní úrovni podělit a najít řešení. Pochopitelně ten prvotní pohled KDU-ČSL a ODS je rozdílný. V kuloárech jsem slyšel reakce, které tento projev oceňují, ale jsou i tací, kteří měli pocit, že premiér měl vystupovat v rovině hosta,“ reagoval na premiérův projev 1. místopředseda KDU-ČSL Roman Línek.

„Já jsem tomu projevu rozuměl, mluvil předseda vlády,“ odpovídal na otázky médií jako „zaseklý stroj“ ministr financí Miroslav Kalousek.

Topolánek zcela nečekaně přijel dříve, než bylo plánováno, a tak si před zahájením sjezdu stihl prohlédnout maketu Ďáblovy bible. „Ďáblova bible, to se na lidovecký sjezd hodí,“ řekl premiér. Poté si dokonce vyzkoušel, jak poskytnout první pomoc.

Nedělní program sjezdu

Lidovecký sjezd dále pokračoval představením kandidátů a sestavením kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Nominaci vyhrála Zuzana Roithová 198 hlasy. Ta také před delegáty zdůraznila, že se bude pokračovat v prosazování spotřebitelských práv, zájmů českých průmyslníků a vědců a budu dál bojovat proti porušování lidských práv kdekoli na světě. Informoval o tom Martin Horálek, tiskový mluvčí KDU-ČSL.

Poté se představili lídři krajských kandidátek, kandidáti na hejtmany a kandidáti do senátních voleb.

Zpravodajství ze sobotního průběhu sjezdu KDU-ČSL čtěte zde:

Související články: Hovorka: Většinu poplatků ve zdravotnictví bych zrušil