Ani evropský trh s energetikou, ani platy zdravotních sester či jistoty všeho druhu. Evropské volby, které včera začaly v Česku, jsou ve znamení pěti nahatých fotografií předsedy ODS a bývalého premiéra Mirka Topolánka, které zveřejnil španělský deník El País. Topolánka zachycují v choulostivé situaci ve společnosti několika obnažených slečen. Italský bulvární fotograf expremiéra zachytil během jeho loňské dovolené na Sardinii ve vile jeho Silvia Berlusconiho.

Topolánka zachycují v choulostivé situaci ve společnosti několika obnažených slečen. Italský bulvární fotograf expremiéra zachytil během jeho loňské dovolené na Sardinii ve vile jeho Silvia Berlusconiho.Topolánek nepopírá, že je na snímcích on, prozrazuje ho totiž bílý náramek, který nikdy nesundává.

„Já jsem netušil, že evropské volby jsou tak důležité, že socialistům stojí za to, aby použili až takové poměrně směšné útoky a manipulace,“ v pátek při příchodu do volební místnosti v Praze. Snímky označil za fotomontáž. Profesionální fotografové s tím však nesouhlasí. „Domnívám se, že tyto fotografie nejsou fotomontáž. Myslím si to z několika důvodů. Jednak rozdíl mezi fotografií a postavou není patrný – struktura i takzvané zrno jsou zachovány. Druhý důvod je, že teplota světla v kelvinech odpovídá po celé délce fotografie,“ řekla Deníku profesionální fotografka Hana Kalvachová.

Podle Topolánka jde o brutální zásah do soukromí. Obdobně to vidí i hostitel českého expremiéra, italský ministerský předseda Berlusconi.

„Jsou to nevinné fotografie, ukazují osoby, které se koupají v bazénu na soukromém pozemku určeném pro hosty,“ komentoval aféru Berlusconi.

Topolánkova partnerka a matka jejich dvouletého syna Lucie Talmanová Deníku řekla, že se k bulváru nevyjadřuje. „Platí má jediná věta italské agentuře, že čekám omluvu médií sobě a své rodině. Je to prosté očekávání slušnosti, na které jsem ani jako zkušená politička nerezignovala,“ sdělila místopředsedkyně sněmovny.

Na stranu Topolánka se postavil i jeho hlavní rival Jiří Paroubek. „Z vlastní zkušenosti vím, jak nestoudně a neohleduplně se fotografové dokáží chovat,“ uvedl šéf ČSSD. „Bohužel musím zároveň konstatovat, že následné prohlášení Mirka Topolánka o spiknutí všech socialistů Evropy, kteří zařídili zveřejnění těchto fotografií zrovna v den voleb, svědčí přinejmenším o jeho duševní vyčerpanosti,“ dodal Paroubek.

Politoložka Vladimíra Dvořáková je podobným odhalováním soukromí politiků také znechucena. „To se mi hrubě nelíbí, nicméně nevidím za tím nic cíleného. Nelze totiž přesně říct, zda to panu Topolánkovi uškodí, nebo pomůže,“ řekla Dvořáková. Rozhodující by podle ní bylo, zda se Topolánek pohyboval ve společnosti placených společnic. „Pokud si to voliči propojí s tím, že Topolánek na dovolenou letěl tryskáčem soukromé společnosti J&T , která měla zájem o privatizaci Letiště Praha, mohli by to vnímat jako životní styl, který vyznává určitá část českých podnikatelů,“ míní Dvořáková.

Topolánek byl na Sardinii s bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem, s nímž se podělil o náklady na cestu letadlem.

Dvořáková upozorňuje na to, že jestli bude zahraničí na fotky reagovat, bude o Topolánkovi mluvit jako o premiérovi, neboť tak je tam stále vnímán. Pikantní je, že Topolánek se v Evropě prezentuje jako spojenec britských konzervativců a polské ultrapravice bratří Kaczynských. „Představa, že se bude ucházet o jejich přízeň při výběru budoucího českého eurokomisaře, je v této souvislosti poněkud absurdní,“ konstatovala Dvořáková.

Reakce dotčených politiků: „Nejde o žádný skandál, ale o skandální narušení soukromí,“ zuří Berlusconi.

„Já jsem netušil, že evropské volby jsou tak důležité, že socialistům stojí za to, aby použili až takové poměrně směšné útoky a manipulace,“ prohlásil Topolánek při dnešním příchodu do volební místnosti v Praze. Fakt, že fotografie zveřejnil „levicový deník El País“ v den voleb podle předsedy ODS a bývalého šéfa předsednické země EU ke spekulacím, že jde o část levicové kampaně, přímo vybízí.

Zveřejněná fotografie je podle něj zcela evidentně fotomontáží. „Nicméně na druhé straně to pokládám za poměrně brutální zásah do soukromí. Byla to soukromá dovolená. Nevidím na tom nic špatného ani kompromitujícího,“ řekl. Nyní prý Topolánek hodlá zvážit případné právní kroky. „V těchto situacích je to velmi komplikované. Prokázat, že to je fotomontáž, bude velmi složité,“ řekl. V čem fotomontáž spočívá, ale Topolánek neupřesnil.
Berlusconiho právník Niccolo Ghedini oznámil, že na El País podá u španělské justice žalobu. „Římská prokuratura dospěla k závěru, že fotografie jsou nezákonné, neboť jsou výsledkem trestného činu. Proto nemohou být ani prodány. Ti, kdo jde kupují, se tak rovněž dopouštějí trestného činu,“ uvedl Ghedini.

„Přijímal jsem delegaci z České republiky. Nikomu nesmí být dovoleno, aby se ze vzdálenosti jednoho kilometru mohl do této situace vměšovat a fotografovat. Právo na soukromý život musí být tím spíše chráněno v přítomnosti významných hostů,“ reagoval Berlusconi na snímky v El Paísu.
Římská prokuratura podle víkendových zpráv nařídila zajištění velké kolekce fotografií na základě stížnosti šéfa italské vlády, že byl narušen jeho soukromý život. Úřady zároveň začaly Zappadua vyšetřovat kvůli údajnému porušení zákonů na ochranu soukromí a kvůli podvodu.

Topolánek přitom ve středu prohlásil, že neexistují fotografie, na kterých by byl na zahradě vily italského premiéra zachycen nahý. „Je zcela vyloučeno, aby existovaly snímky, které naznačuje italský tisk,“ řekl televizi Prima Topolánek. „Očekávám, že se mně, mé rodině a mému synovi italská média omluví,“ dodala jeho přítelkyně Lucie Talmanová, s níž má Topolánek téměř dvouletého syna.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek zveřejnění fotek na jedné straně odsoudil jako „nepřípustný zásah“ do soukromí a zavrženíhodné „bulvární špehování“. Současně ale odmítl Topolánkovo „prohlášení o spiknutí všech socialistů Evropy“ a uvedl, že to „svědčí přinejmenším o duševní vyčerpanosti“ předsedy ODS. „Jakkoliv plně lidsky chápu, že se zveřejnění fotografií Mirka Topolánka dotklo, nemělo by mu zatemňovat zdravý rozum,“ dodal Paroubek.

ČTK