Napětí mezi předsedou ODS Mirkem Topolánkem a poslancem Vlastimilem Tlustým trvá. Na dopoledním setkání snovináři na dotaz Deníku premiér uvedl, že nebude podporovat Tlustého kandidaturu na post šéfa středočeské organizace ODS. Tu bude Tlustý obhajovat vpodzimních měsících. Proti němu by se mohl postavit místopředseda ODS Petr Bendl.

„Na post krajských předsedů ODS jsem nikdy nikoho nepodporoval a neučiním tak ani nyní,“ sdělil Topolánek. Podle něj hlas Vlastimila Tlustého ve sněmovně je jedním ze sta nebo sto dvou a podle toho sodbojným exministrem financí hodlá dál jednat.

„Nemusí se obávat žádného tlaku nebo útoku, pokud tedy něco sám sebevražedně vpolitickém smyslu neudělá,“upřesnil premiér. Je přesvědčen, že Tlustý a jeho kolegové zplatformy ODS podpoří rozpočet. „Jisté problémy pak mohou nastat při dalších zákonných návrzích, jako je například důchodová reforma. Specificky se tím ale momentálně nezabývám,“ řekl Topolánek. Přiznal ale, že ideální vztahy vODS nepanují: „Už snad všichni pochopili, že problémy nejsou programové, ale že se jedná o typ vnitrostranického souboje.“

Tlustý při dohadování konečné podoby daňové reformy žádal výraznější snížení daně zpříjmu fyzických osob. Nakonec souhlasil spatnáctiprocentní daní ze superhrubé mzdy (tj. 23 procent zhrubé mzdy) i nižší slevou na poplatníka. Spokojil se skoaličním slibem, že tento odpočet na dani bude vroce 2009 zhruba stejný jako příští rok, tedy 24840 korun.