Pojišťovny dosud vyřídily 1700 pojistných událostí a vyplatily 50 milionů Kč, z toho polovinu na zálohách. Očekávaná průměrná škoda dosahuje 144 tisíc korun.

Bouře řádila v noci na 30. června v Ústeckém kraji
Bouřky znovu udeřily. Na řadě míst nejezdí vlaky, hasiči měli stovky výjezdů

V případě obyvatel jde především o pojištění budov, kde odhadovaná škoda činí 1,8 miliardy korun, nahlášená představuje 967 milionů korun. Pojistných událostí bude 12tisíc, nahlášena jich je polovina, vyřídilo se 1300. Vyplatilo se 49 milionů korun, na zálohách 24 milionů korun.

Poškozených bude i hodně motorových vozidel, asi 6000. Celková škoda dosáhne podle asociace 240 milionů korun, v průměru čtyřicet tisíc na vozidlo. V pojištění podnikatelů jde především o pojištění majetku. Škodu odhadla na 1,2 miliardy Kč, z toho nahlášených je za miliardu. V pojištění plodin a zvířat předpokládá škodu za 140 milionů Kč z 380 škod, průměrná tak vychází na 370 tisíc korun. 

Spoušť v hodonínské Bažantnici
VIDEO: Jako orkán v Tatrách, říká odborník o spoušti v hodonínské Bažantnici

Červnové bouřky by se tak podle expertů pro pojišťovny mohly stát čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. "Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," řekla ČTK mluvčí asociace Veronika Nová.