Velmi složitou situaci na místě potvrzují i reportéři Deníku, kteří kvůli výpadkům signálu a absenci internetového spojení musejí vždy zasaženou oblast opustit a hledat mobilní signál i několik kilometrů daleko od epicentra větrné smršti.
Operátoři ale podle svých slov dělají maximum. „Ještě večer jsme na Hodonínsko a Břeclavsko vyslali naše techniky, aby co nejdříve pomohli s obnovením služeb a usnadnili lidem v místě komunikaci se zástupci IZS i jejich blízkými. Tak, jak bouře procházela Českem, se objevovaly lokální výpadky. Podle prvotních informací z včerejší noci by přímo v jihomoravském regionu neměly být vysílače významně poškozeny, situaci průběžně monitorujeme. Největším problém je ale přívod elektřiny. BTSky sice mají záložní zdroje, ale po jejich vyčerpání už se kvůli popadaným stromům, vedení apod. na některých lokalitách nebylo možné na místo dostat s dalšími diesel agregáty. Technici jsou stále v terénu a na obnovení funkčnosti služeb průběžně pracují,“ popisuje mluvčí O2 Jan Vavřík.
Zároveň ale upozorňuje, že situace se každou půlhodinu mění „Na většině míst by měl být signál dostupný. Potíže ale mohou být v některých místech s kapacitou a lokálním přetížení sítě (mnoho lidí volá v jeden čas). Proto také řešíme prioritizaci v síti pro složky jihomoravských hasičů,“ zdůrazňuje mluvčí.
Operátor Vodafone aktuálně připojuje své vysílače v nejpostiženějších oblastí na náhradní zdroj energie. „Nezničené vysílače, které by byly kvůli výpadku elektřiny mimo provoz a které jsou nutné pro pokrytí nejpostiženějších oblastí, jsme připojili na dieselové agregáty. I ostatní vysílače v republice postupně připojujeme na dieselové agregáty,“ informuje Vodafone.
Jsou ovšem místa, kde jsou vysílače operátora totálně zničené. Jedná se o obec Hrušky a Moravská Nová Ves. Do těchto oblastí byly proto vyslány mobilní základnové vysílací stanice. V obci Týnec Vodafone vysílač zprovoznil pomocí dieselového agregátu, v obci Lužice se vysílač opravuje.
Bohužel dobré zprávy zatím nemají ani energetici. Jejich odhady na obnovu dodávky elektrické energie do míst , kde řádilo tornádo, hovoří o „několika dnech“. Společnost EG.D, která v oblasti spravuje největší část distribuční sítě, upozorňuje, že nejvážnější je situace v oblasti Hodonína, Břeclavi a Vyškovska. Poruchy jsou ale také hlášené i z dalších oblastí – Uherskohradišťsku, okolí Slavičína, ale také v jižních Čechách a na Vysočině.
Dodávky se obnoví až za několik dní
„Na našem distribučním území jsme evidovali 42 poruch na vedení vysokého napětí, značné škody na sítích nízkého napětí a také tři poruchy na linkách velmi vysokého napětí a přibližně 70 tisíc odběratelů bez dodávek elektrické energie. Nejvážnější situace je na jižní Moravě, kde je v oblasti Hodonína, Břeclavi a Vyškovska přes 40 tisíc odběratelů bez dodávek elektrické energie. Ve Zlínském kraji evidujeme 15 000 domácností bez dodávek elektrické energie na Uherskohradišťsku a v okolí Slavičína,“ říká Roman Šperňák, mluvčí společnost EG.D, a upřesňuje, že v jižních Čechách a na Vysočině je bez energie 9,5 tisíce odběratelů.
Energetici už od brzkých ranních hodin sítě opravují. V nejpostiženějších lokalitách společnost zrušila všechny plánované odstávky, veškeré síly se soustředí na opravu škod po nočních bouří.
„Do nejpostiženějších obcích na Hodonínsku, a to konkrétně do Mikulčice, Lužice, Moravská Nová Ves, Hrušky, Tvrdonice a Týnec, které jsou bez dodávky, jsme vyslali čety, které zajistí a zkoordinují práce na obnovování sítí. Každému starostovi výše zmíněné obce je přidělený technik, který s ním bude jednotlivé práce konzultovat a bude mít k dispozici aktuální informace,“ dodává Šperňák.
Kolegové ze společnosti ČEZ, která není dominantním distributorem v regionu, naopak předpokládají obnovení dodávek dnes odpoledne. Bez elektřiny je zhruba dva tisíce domácností, a to na Vsetínsku, Karvinsku. Dalších zhruba 1 500 domácností je bez elektřiny na Příbramsku.
Mobilní operátoři chystají lidem ze zničených oblastí pomoc. „Situace na jižní Moravě nás velmi zasáhla. Všem našim zákazníkům, kteří v postižených oblastech trvale žijí, nebudeme do konce léta účtovat žádné poplatky za služby, které u nás využívají. Finanční pomoc regionu nabídneme také prostřednictvím Nadace O2 a jejího Fondu pomoci,“ říká mluvčí O2.
Pomoc chystá i druhý největší operátor v zemi T-Mobile. „Lidé na jižní Moravě potřebují pomoc. Přes neziskovou organizaci ADRA okamžitě darujeme 5 milionů korun tam, kde to bude nejvíc třeba. Jsme se všemi, kteří se nyní podílejí na pomoci zasaženým domovům i firmám,“ stojí v prohlášení společnosti na twitterovém účtu.
Vodafone rovněž nabídne služby zdarma, o další pomoci jedná. „Chceme pomoci i tím, že poskytneme naše služby lidem a firmám v nejvíce postižených oblastech zdarma. O dalších formách pomoci jednáme,“ píše společnost na Twitteru.