Vyplývá to z informací, které ČTK poskytli zástupci jednotlivých stran. Naopak nejméně členů, a to devět, má i půl roku po úspěchu ve sněmovních volbách Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Mluvčí hnutí Jan Zilvar dnes řekl, že Úsvit už má připravenou změnu stanov, která by rozšíření členské základny umožnila. Zaregistrována by mohla být zhruba do měsíce. Hnutí má podle Zilvara stovky zájemců o členství.

Vládní hnutí ANO, které mělo ke konci března 1529 členů, postupně nové zájemce přibírá. Oproti loňsku se jeho členská základna zdvojnásobila. Zájemců o členství v ANO je nyní zhruba 6500. "Před volbami, kdy nám začaly růst preference, jsme nábor na několik měsíců zastavili, aby k nám lidé nepřicházeli jen kvůli vyhlídce nějaké rychlé kariéry. Letos jsme podmínky pro členství v hnutí zpřísnili a členy nabíráme spíše po desítkách za měsíc," napsal Jaromír Hasoň z tiskového oddělení ANO.

Komunisté loni přibrali 800 nových členů

Ke komunistické straně se ke konci loňského roku hlásilo 50.353 lidí, což je podle mluvčího Martina Kalouse o 3126 méně než o rok dříve. "KSČM je strana s dlouholetou tradicí a úbytek členů je tak v důsledku vysokého věku," uvedl Kalous. Podle něj ale strana i nabírá nové členy, loni její řady posílilo téměř 800 nových zájemců. "Jedná se převážně o středoškoláky a vysokoškoláky ve věku do 35 let," dodal Kalous.

Druhou nejpočetnější členskou základnu mají v současnosti lidovci, kteří ke konci února letošního roku registrovali 28.541 členů. Loni stejnou dobou to ale bylo podle mluvčí Miriam Farské 30.352 lidí. Stejně jako v případě KSČM je podle Farské úbytek spíše přirozený. Největšího rozkvětu dosáhli lidovci zřejmě v 90. letech, kdy členská základna podle mluvčí čítala kolem 60.000 lidí.

Také vládní ČSSD členové mírně ubývají, meziročně asi o 400 na 23.202 lidí. Před pěti lety evidovala sociální demokracie asi 24.500 členů.

Občanským demokratům klesají počty příznivců dlouhodobě. Zatímco v roce 2010 měla ODS 30.201 členů, loni už to bylo jen asi 21.580. A od loňska, kdy padla vláda expředsedy ODS Petra Nečase, ubylo dalších asi 3500 lidí. Podle předsedy ODS Petra Fialy ale byl loňský úbytek způsoben především zrušením několika velkých oblastních sdružení v Praze a středních Čechách. Podle Fialy má ODS nyní stejně členů jako před 23 lety, kdy byla založena.

Celkem stabilní počet členů vykazuje TOP 09, která ke konci března evidovala 3825 členů, což je o 26 více než loni.