Někde například chybí hlásiče požáru. Tato jednoduchá zařízení pro spolehlivou detekci kouře a vyvolání poplachu totiž musí být povinně instalována až v nových objektech i rodinných domech postavených po roce 2008.

Zpětně přikazovat nelze

Na stavby, které byly zprovozněny již před řadou let a jsou stále provozovány v souladu s kolaudačním rozhodnutím, se ovšem nové nařízení nevztahuje.

„To, co platilo třeba v roce 1960 a vyhovovalo tehdejším platným předpisům, sice nemusí vyhovovat předpisům z roku 2020, ale zpětně to vymáhat nelze,“ řekl Deníku Ivo Šrom, soudní znalec z oboru požární ochrany. Hasiči sice mohou při kontrole instalaci hlásičů doporučit, ne však přikázat.

Požár, který si o víkendu vyžádal osm obětí, zřejmě vznikl ve společenské místnosti ústavu. Čidla ovšem byla instalována pouze na toaletách. Požáry v ústavech sociální péče nebo domovech důchodců přitom podle Šroma bývají pro hasiče ty nejsložitější a kladou na ně zvýšené nároky při evakuaci i hašení. „Zdravý mladý člověk je s to evakuaci zvládat lépe než důchodce s omezeným pohybem nebo člověk s postižením,“ vysvětlil znalec.

Budoucí zajištění bezpečnosti 

Mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená potvrdila, že právě proto měl nedělní požár tolik obětí. „Byla to zejména velmi brzká ranní hodina, kdy osazenstvo budovy spalo, a skutečnost, že se jednalo o handicapované osoby, jejichž evakuace je velmi náročná,“ uvedla mluvčí.

„V návaznosti na tragédii ve Vejprtech se pro nás zajištění požární bezpečnosti stalo ještě více alarmující. Snažíme se stále zlepšovat naše zabezpečení, na mnoha budovách už máme požární hlásiče,“ řekla Deníku Martina Oháňková, vedoucí zdravotního úseku brněnského Centra Kociánka pro osoby se zdravotním postižením.

V ústavu sociální péče v Mariánské nedaleko Jáchymova tvrdí, že všechna protipožární opatření dodržují. „Jednou do roka se dělají veškeré kontroly i revize. Po tragédii ve Vejprtech ale znovu raději necháme všechna zařízení řádně prověřit. Člověk nikdy nemá jistotu,“ uvedl ředitel ústavu Pavel Novák.

Hasiči je snadno odnesou

S názorem, že kontrol není nikdy dost, souhlasí také ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sokolík v Sokolově Petra Sekáčová. Zařízení prošlo před osmi lety velkou rekonstrukcí, při níž se po konzultacích s hasiči výrazně posílily bezpečnostní prvky.

Nemobilní klienti mají pod matracemi transportní podložky, takže je hasiči v případě potřeby mohou snadno snést ze schodů. Evakuaci obyvatelé ústavu pravidelně trénují. „Ale jsou to lidé s mentálním postižením, kteří se chovají jako pětileté děti. Když po nich něco chcete ve stresu, tak ho vycítí a zastaví se, zaseknou,“ dodala Sekáčová. (jnd)