Mezi obviněnými je znovu traťový komisař Petr Plášek a s ním další čtyři osoby, které se na organizaci závodu podílely. „Policejní orgán předložil státnímu zástupci spisový materiál s návrhem na podání obžaloby,“ sdělil České televizi Tomáš Pindur z Okresního stáního zastupitelství v Uherském Hradišti s tím, že stíháno je celkem pět osob a hrozí jim trest odnětí svobody až na šest let.

„Jednak je to obviněný, který byl již v minulosti stíhán, a čtyři osoby jsou osoby z řad pořadatelů, které se podílely na organizaci dané rallye,“ doplnil státní zástupce. Mezi obviněnými je podle ČT zřejmě šéf závodu Petr Bujáček a tři lidé z automobilové federace, které policie stíhá již od loňského roku. Bujáček od začátku vyšetřování tvrdí, že všechny bezpečnostní podmínky včetně proškolení pořadatelů splnil.

Vůz zabil čtyři dívky

Soudy se nebudou případem tragické nehody zabývat poprvé. Plášek, který svou vinu od počátku odmítal s odvoláním na nedostatečné školení traťových komisařů, byl odsouzen k podmíněnému osmnáctiměsíčnímu trestu. Brněnský krajský soud však rozsudek zrušil a celý případ vrátil státnímu zástupci k došetření.

Podle krajského soudu došlo k pochybení pořadatelů, kteří nezajistili bezpečnost diváků. Pláškovo pochybení podle České televize označil za marginální. Nejvyšší soud na základě stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána označil rozhodnutí krajského soudu za chybné.

„Krajský soud vrácením věci do přípravného řízení s výzvou ke zvážení případného stíhání dalších lidí porušil zákon ve prospěch Pláška,“ uvádí Česká televize. Plášek byl znovu obžalován v květnu 2017, avšak státní zástupce žalobu stáhl a nařídil policii opětovné prošetření události. 

K neštěstí došlo 10. listopadu 2012 při Rally Show Uherský Brod, závodní vůz Mitsubishi Lancer posádky Michael Bartončík, Josef Bartončík vylétl při průjezdu obcí Lopeník z trati a zabil čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let.