Podle TI Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

"Jsme autory podnětu, to znamená, že jsme zasílali nové okolnosti, nové důkazy týkající se střetu zájmů ve vztahu k ovládání médií, ale nejsme přímým účastníkem řízení. To jsou jenom Černošice a Andrej Babiš, respektive jeho právní zástupci," řekl Kotora. "Takže my k tomu nemáme přístup. Ve chvíli, kdy to bude veřejné, tak to samozřejmě budeme komentovat a zveřejníme i náš podnět," dodal.

Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, měl reagovat dříve, řekla Bradáčová

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Podle Babiše je absurdní, že o věci rozhoduje úřad v Černošicích. Obec je podle něj ovládaná opoziční strukturou. "Samozřejmě oni tam mají na to vliv a organizují to. Je to úplně absurdní. Je to další z mozaiky útoků na mě," řekl premiér.

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
Policie předala spis k Čapímu hnízdu s návrhem na obžalobu

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se organizace TI znovu obrátila na černošický úřad s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.