Metnar byl do funkce ministra uveden ve čtvrtek, dnes dopoledne ho vedení armády v čele s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou seznámilo s hlavními úkoly české armády či s její modernizací.

Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
Babiš: V seznamu ministrů, který dostal Zeman, bylo i jméno Pocheho

Ministr novinářům řekl, že byl poměrně podrobně seznámen s chodem armády, její strukturou a velením. „Armáda a její představitelé ví, co chtějí, jakou techniku požadují, co je osvědčené,“ poznamenal k dnešnímu jednání.

Ministerstvo obrany a armáda se dlouhodobě potýkají s problémy při pořizování nové techniky a se zpožďováním uzavírání smluv. Metnar řekl, že receptem na řešení bude, aby se jednotliví odpovědní lidé postavili k problému čelem a převzali jasnou zodpovědnost za jejich uzavření.

Zopakoval, že v záležitosti klíčových akvizic plánuje krátkou revizi. „Budu chtít po zodpovědných funkcionářích jejich jasnou zodpovědnost a aktivní přístup. Tohle si myslím, že je recept, který by měl v nějakém časovém horizontu tyto problémy, které jsou dlouholeté a přetrvávaly, vyřešit,“ řekl.

Lubomír Metnar.
Ministr obrany Metnar: Nastupuji s respektem. Klíčové jsou zakázky či nábor

Armáda si v blízké budoucnosti plánuje za desítky miliard korun pořídit nová bojová vozidla pěchoty, děla, vrtulníky či radary. Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) nechala akviziční proces u některých z nich prověřit, inspekce podle ní zjistila u některých z nich závažné problémy. Například nákup mobilních radiolokátorů z Izraele za asi 3,5 miliardy korun poté začala vyšetřovat Vojenská policie.

Metnar řekl, že si nemyslí, že by probíhající trestní řízení mělo být při uzavírání smlouvy „nějakým problémem“. „Uvidíme, jak se to bude ubírat, nemyslím si, že je to odvislé od toho, jak dopadne trestní řízení. Důležitější bude legitimita a transparentnost samotného procesu,“ řekl k uzavření smlouvy.

Dodal, že trestní řízení „je vedeno jenom na určité aspekty“ procesu výběru. „Určitě ani do budoucna nebudu zastřešovat nějakou liknavost nebo odkládání tím, že běží nějaké trestní řízení,“ řekl. Termín podpisu smlouvy o dodávce radarů, který byl několikrát odložen, nechtěl odhadovat, protože se s podklady teprve seznamuje. Tendr ale podle něj bude určitě uzavřen letos.

Předseda ČSSD Jan Hamáček převzal resort zahraničních věcí
Hamáček se ujal vedení české diplomacie, společně s Pochem. Metnar je na obraně